Szczepienia przeciwko pneumokokom

0
3221
szczepienia dla dzieci

Od stycznia 2017 wszystkie nowo narodzone dzieci zostaną objęte obowiązkiem szczepienia przeciwko pneumokokom.

W ostatnim czasie sporo mówi się o tzw. pneumokokach. Są to bakterie o nazwie „Streptococcus pneumoniae”, które mogą powodować ciężkie choroby, w tym zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, posocznicę (sepsę) i bakteriemię (obecność bakterii we krwi) oraz zapalenie ucha lub zapalenie płuc.

Dotychczas obowiązkiem szczepienia przeciwko pneumokokom objęte były jedynie dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży i te z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg. Ponadto szczepione były także dzieci do 5. roku życia, chorujące m.in. na przewlekłe choroby serca, cukrzycę i astmę wg. konkretnych wskazań medycznych.

W pozostałych przypadkach aby  zaszczepić dzieci przeciw pneumokokom, rodzice musieli sami zakupić szczepionki, tylko niektórzy mogli liczyć na finansowanie szczepienia przez samorządy (w ramach programów zdrowotnych).

Od stycznia 2017 obowiązkiem szczepienia przeciwko pneumokokom objęte będą wszystkie nowo narodzone dzieci. Szczepienie to w całości będzie finansowane z budżetu państwa.

W grudniu 2016 resort zdrowia informował o zakończeniu postępowania przetargowego ws. zakupu szczepionek przeciwko pneumokokom. Dzieci które będą podlegały obowiązkowym szczepieniom, będą otrzymywać szczepionkę o nazwie Synflorix PCV10. Natomiast dzieci z obniżoną odpornością będą mogły otrzymać szczepionkę o nazwie Prevenar PCV13.

Opracowano na podstawie tvn24bis.pl