Systen Conti

Systen Conti to lek stosowany w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), zaprojektowany specjalnie dla kobiet, które przeszły menopauzę. Celem HTZ jest łagodzenie nieprzyjemnych objawów menopauzy, które są wynikiem naturalnego spadku produkcji estrogenów przez organizm. Lek jest dostępny na receptę. W skład preparatu wchodzą estradiol, który jest formą estrogenów, oraz octan noretysteronu, który jest progestagenem. Te substancje są dostarczane do organizmu przez skórę po nałożeniu plastra. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Systen Conti. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Substancjami czynnymi leku Systen Conti jest 17-β-estradiol, najsilniej działający estrogen syntetyzowany w jajnikach i noretysteronu octan, który jest progestagenem. 17-β-estradiol zastępuje wytwarzanie estrogenów u kobiet po menopauzie i łagodzi objawy menopauzy. Estrogeny zapobiegają utracie masy kostnej po menopauzie lub po wycięciu jajników. Niedobór estradiolu wiąże się z objawami menopauzy takimi jak chwiejność naczynioruchowa, zaburzenia snu, depresja, objawy zaniku tkanek układu płciowego i moczowego oraz zwiększona utrata masy kostnej.

U kobiet po menopauzie system transdermalny Systen Conti zwiększa stężenie estradiolu do wartości występujących we wczesnej fazie folikularnej, zmniejszając w rezultacie uderzenia gorąca, poprawiając wskaźnik objawów menopauzalnych Kuppermana oraz zmieniając korzystnie obraz cytologii pochwy.

Ponieważ estrogeny, stosowane same, pobudzają rozrost błony śluzowej macicy, zwiększają przez to ryzyko rozrostu i raka trzonu macicy. Dodanie progestagenu znacznie zmniejsza to ryzyko u kobiet z zachowaną macicą.

Wskazania do stosowania leku Systen Conti:
Hormonalna terapia zastępcza w leczeniu objawów niedoboru estrogenów związanych z menopauzą.

Jaki jest skład Systen Conti, jakie substancje zawiera?

System transdermalny Systen Conti zawiera jako substancje czynne:
• 3,2 mg estradiolu (Estradiolum), w postaci estradiolu półwodnego
• 11,2 mg noretysteronu octanu (Norethisteroni acetas).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:
,

Dawkowanie preparatu Systen Conti – jak stosować?

Dawkowanie
Lekarz dostosuje dawkę leku do skuteczności działania u danej kobiety.

Lek Systen Conti należy stosować w sposób ciągły (bez przerw), przyklejając plastry na skórę tułowia poniżej talii dwa razy w tygodniu. Systemy transdermalne należy zmieniać co 3 lub 4 dni.

W leczeniu objawów związanych z menopauzą lekarz zaleci najmniejszą skuteczną dawkę.

W przypadku częściowego lub całkowitego odklejenia systemu transdermalnego przed planowaną jego zmianą, należy natychmiast przykleić nowy. Jednakże, należy zachować ten sam dzień zmiany plastra. Noszenie przyklejonego systemu transdermalnego Systen Conti przez okres dłuższy niż 4 dni lub pozostawanie przez jakikolwiek okres bez przyklejonego plastra (pominięcie dawki leku) zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nieregularnych krwawień, krwawień śródcyklicznych lub plamień.

Sposób stosowania
Systemy transdermalne leku SystenConti należy przykleić na czystą, suchą, zdrową i nieuszkodzoną kórę tułowia poniżej talii. Krem, balsam do ciała lub puder mogą oddziaływać z warstwą przylepną systemu transdermalnego i nie należy ich stosować w miejscu przylepienia systemu transdermalnego.

Leku SystenConti nie należy przyklejać na skórę piersi lub w ich okolicy. Miejsce, w którym przyklejany jest system transdermalny należy zmieniać. Aby przykleić system transdermalny w tym samym miejscu należy zachować przynajmniej jeden tydzień przerwy.

Lek SystenConti należy użyć natychmiast po otwarciu saszetki. Należy zdjąć jedną część zabezpieczającej folii. Następnie unikając zagięcia, przyłożyć odsłoniętą część systemu transdermalnego do miejsca, w którym ma być przyklejony, od jego brzegu do środka. Pacjentka powinna usunąć drugą część zabezpieczającej folii i przykleić świeżo odsłoniętą część systemu transdermalnego Ponownie należy unikać zagięcia systemu transdermalnego. System transdermalny SystenConti należy docisnąć dłonią ogrzewając go do temperatury skóry, w której przylepność systemu transdermalnego jest optymalna. Podczas przyklejania systemu transdermalnego pacjentka nie powinna bezpośrednio dotykać palcami warstwy przylepnej systemu transdermalnego.

Nie jest konieczne odklejanie systemu transdermalnego na czas kąpieli lub natrysku. Jednakże zaleca się odklejenie systemu transdermalnego przed korzystaniem z sauny, a po saunie natychmiast przyklejenie nowego. By usunąć system transdermalny, należy chwycić brzeg systemu transdermalnego i delikatnie odkleić go od skóry. Po zużyciu system transdermalny należy złożyć na pół i wyrzucić do śmietnika (nie wrzucać do toalety).

Pozostałości kleju na skórze po odklejeniu systemu transdermalnego można usunąć wodą z mydłem lub zetrzeć palcami.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawami przedawkowania jednoczesnego leczenia estrogenem i progestagenem mogą być: nudności, krwawienia śródcykliczne, ból i tkliwość piersi, kurcze i wzdęcia brzucha. Wymienione objawy przemijają bez specyficznego leczenia po usunięciu systemu transdermalnego.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Systen Conti – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Systen Conti w okresie ciąży i karmienia piersią?

System transdermalny Systen Conti jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży. Jeśli podczas stosowania leku okaże się, że pacjentka jest w ciąży, produkt należy natychmiast odstawić. Stosowanie leku Systen Conti, system transdermalny jest przeciwwskazane w okresie karmienia piers

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Systen Conti

Ulotka Systen Conti – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Systen Conti przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Systen Conti m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Systen Conti w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Systen Conti

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Systen Conti? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

23 komentarze do “Systen Conti”

  1. Przechodziłam strasznie menopauzę na początku. Uderzenia gorąca, które trwały po dwie godziny, a nie po dziesięć minut, jakbym była wrzucona do wrzątku i żywcem gotowana, ból skóry wręcz fizyczny, pieczenie, palenie, zero snu, totalne wybudzenia z rozbłyskami w głowie. Musiałam wstawać z rozstawionymi rękami w bok i w rozkroku, bo każdy dotyk do skóry był jak przykładanie rozżarzonego żelazka. Po stosowaniu jednocześnie plastrów Systen conti i Estrofem mite w tabletkach, przyszła ulga. Teraz po wielu latach (nadal stosuję) jest o niebo lepiej, ale objawy całkiem nie minęły, nie mam potów, ale jakieś tam uderzenia gorąca i bezsenność pozostała. Fakt, że nie oszalałam:) i teraz piszę świadczy, że jakoś pomogło. Życzę lekkiej menopauzy.

    Odpowiedz
  2. Od kilku lat stosuję Systen Conti. Przez dwa lata czułam się bardzo dobrze. Plaster przyklejał się bez problemów i mogłam go nosić spokojnie przez 3 – 4 dni. Od lutego 2021r. każde zakupione opakowanie plastrów posiada KLEJ, który mnie bardzo uczula. Już po kilku godzinach skóra piecze i swędzi. Zrywam plastry, przez co stosuję je niesystematycznie. Takie leczenie nie daje tak dobrych efektów jak wcześniej. Uważam, że producent powinien przeprowadzić najpierw badania dermatologiczne zanim wprowadził jakiś nowy składnik do tego KLEJU. Po oderwaniu plastra na skórze zostaje warstwa przyschniętego kleju, który trudno zmyć i robią się rany. Już nie wiem, co mnie bardziej denerwuje ” okropne objawy menopauzy” czy uczulenie na klej stosowany w plastrach. Mam tylko nadzieję, że producent pomyśli o zastosowaniu delikatniejszych środków klejących. Bo sam lek jest rewelacyjny! A zastosowany od niedawna środek klejący psuje mu opinię.

    Odpowiedz
  3. Mam 50lat przechodze b ciezko menopauze od roku stosuje system conti i jest duzo d lepiej ale odklejaja sie zaczelam odtluszczac miejce gdzie naklejam pomaga .

    Odpowiedz
  4. Stosowałam plastry CLIMARA 50 przez trzy lata.Czułam się bardzo dobrze, jednak z uwagi na ryzyko zachorowań zaprzestałam. Wytrzymałam miesiąc , objawy menopauzy były tak silne ,ze ginekolog zapisał mi Systen CONTI .Jeszcze nie stosowałam , ale zastanawiam się jak długo można brać takie plastry i nie obawiać się o swoje zdrowie. Oczywiście robię manografie co dwa lata, jestem po histerektomii.

    Odpowiedz
    • Mam to samo, dzisiaj zgłaszałam do producenta reklamację, maja się odezwać, bo nie wiem, czy wymiana czy inną
      partię zaproponują

      Odpowiedz
  5. Mam 70 lat.Systen Conti stosuję ok 13 lat. W 2009 r. założono mi taśmę na nietrzymanie moczu. Skończyły się moje problemy. Teraz poznałam mężczyznę ,z którym planujemy życie we dwoje. Uprawiamy seks ,który nam daje wielką przyjemność .Nie dolega mi suchość pochwy dzięki plastrom .Będę je stosowała tak długo , jak tylko będzie możliwe.Polecam paniom. Życie jest jedno i piękne . Trzeba umieć z niego korzystać.Nie zamykajcie się w domu. Ps. Dziś kupiłam 4 op. plastrów w okolicach Warszawy. Pozdrawiam Senioritka.

    Odpowiedz
  6. stosuję systen conti od 18 lat i czuję sie tak dobrze jak w wieku 30 lat. Super. Co się dzieje, że nie można go dostać. Trudno uwierzyć, że to producentowi w Holandii brakło kleju (haha), Może w osciennych krajach UE jest dostępny ?

    Odpowiedz
  7. Stosuję Systen Conti 4 lata i parę m-cy. Szkoda, że obecnie nie ma go w aptekach i hurtowniach. Lekarka przepisała mi Activelle w tabletkach do stosowaniam codziennego… Wśród zamienników Systen conti nie znalazłam Activelle…. Czuję się dobrze…

    Odpowiedz
  8. Systen Conti to rewelacyjny lek w menopauzie, stosuję go 6 lat. Niestety z powodu braku KLEJU, nie ma leku w aptekach. DUŻY problem!!!

    Odpowiedz
  9. Po stosowaniu system conti mam uczulenie. W miejscu naklejenia plastra skóra jest ognisto czerwona i swędzi. Nie miałam tego przy fem 7combi. Co robić w bo już nie wytrzymam dłużej.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Systen Conti. Podziel się doświadczeniami na forum.