Symtram

Symtram jest lekiem złożonym stanowiącym połączenie dwóch substancji czynnych o działaniu przeciwbólowym: tramadolu i paracetamolu.

Symtram jest przeznaczony do stosowania w leczeniu umiarkowanego lub silnego bólu, gdy lekarz uzna, że potrzebne jest łączne stosowanie tramadolu i paracetamolu.

Symtram powinien być stosowany wyłącznie u pacjentów dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

Jaki jest skład Symtram, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są tramadolu chlorowodorek i paracetamol.
Jedna tabletka zawiera 37,5 mg tramadolu chlorowodorku i 325 mg paracetamolu.
Jedna tabletka zawiera 75 mg tramadolu chlorowodorku i 650 mg paracetamolu.

Pozostałe składniki to:
powidon K 29/32, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), skrobia żelowana kukurydziana.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: ,

Dawkowanie preparatu Symtram – jak stosować?

Tabletki można połykać w całości lub można je podzielić i połykać popijając szklanką płynu, najlepiej wody.

Symtram należy stosować najkrócej jak to możliwe.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zazwyczaj stosowana dawka początkowa dla dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat wynosi 1 tabletka (75 mg tramadolu chlorowodorku i 650 mg paracetamolu) lub 2 tabletki (37,5 mg tramadolu chlorowodorku i 325 mg paracetamolu.).

W razie potrzeby możliwe jest zwiększenie dawki, w zależności od zaleceń lekarza. Najkrótszy odstęp pomiędzy dawkami musi wynosić co najmniej 6 godzin.

Dawkowanie powinno być dostosowane do intensywności bólu i indywidualnej wrażliwości na ból.
Należy przyjmować najniższą dawkę leku uśmierzającą ból.

Nie wolno przyjmować więcej niż 4 tabletki (75 mg tramadolu chlorowodorku i 650 mg paracetamolu) lub 8 tabletek (37,5 mg tramadolu chlorowodorku i 325 mg paracetamolu) leku na dobę.
Nie należy stosować leku Symtram częściej niż zalecił to lekarz.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne (np. jeśli występuje uczucie znacznej senności lub trudności z oddychaniem) lub zbyt słabe (np. złagodzenie bólu jest niewystarczające) należy zwrócić się do lekarza.

Stosowanie u dzieci
Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 lat.

Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 75 lat) wydalanie tramadolu może być opóźnione.

W takim przypadku lekarz może zalecić zwiększenie odstępu pomiędzy dawkami.

Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami wątroby lub nerek (niewydolność)/pacjenci dializowani
Pacjenci z ciężką niewydolnością wątroby i (lub) nerek nie powinni przyjmować leku. W przypadku łagodnej lub umiarkowanej niewydolności, lekarz może zalecić zwiększenie odstępu pomiędzy dawkami.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W takich sytuacjach należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet w przypadku dobrego samopoczucia, ponieważ istnieje ryzyko ciężkiego uszkodzenia wątroby, które ujawnia się po pewnym czasie.

Po przedawkowaniu lub przypadkowym połknięciu, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub do ośrodka kontroli zatruć.

Po przedawkowaniu leku mogą wystąpić: zawroty głowy, wymioty, brak apetytu, zażółcenie skóry lub oczu (żółtaczka) oraz bóle brzucha.

Leczenie przedawkowania jest skuteczniejsze, jeśli następuje w ciągu 4 godzin po spożyciu leku.

Pacjenci leczeni barbituranami lub pacjenci z chorobą alkoholową są bardziej podatni na wystąpienie objawów toksyczności będących skutkiem przedawkowania.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Symtram – czy mogę spożywać alkohol?

Nie wolno spożywać alkoholu w czasie przyjmowania leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Symtram w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ponieważ Symtram zawiera tramadol, nie należy go przyjmować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Tramadol jest wydzielany do mleka kobiecego. Z tego powodu nie należy przyjmować leku więcej niż jeden raz podczas karmienia piersią lub, jeśli pacjentka przyjmuje lek więcej niż jeden raz, alternatywą jest przerwanie karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Symtram

Ulotka Symtram – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Symtram przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:


Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Symtram m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów


Sprawdź cenę i dostępność Symtram w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Symtram

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Symtram? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Symtram. Podziel się doświadczeniami na forum.