SYMONETTE


Typ preparatu: Produkt leczniczy

OPIS DZIAŁANIA / WSKAZANIA

Lek Symonette stosuje się w zapobieganiu ciąży. Zawiera on niewielkie ilości jednego rodzaju żeńskiego hormonu płciowego – dezogestrelu należącego do grupy leków o nazwie progestageny. Dlatego ten lek nazywany jest tabletką zawierającą tylko progestagen lub minitabletką. W przeciwieństwie do tabletki złożonej, tabletka ta zawiera tylko progestagen i nie zawiera hormonu należącego do estrogenów oprócz progestagenu.

Mechanizm działania większości tabletek zawierających tylko progestagen polega głównie na zapobieganiu wnikaniu plemników do macicy. Nie zawsze zapobiegają one dojrzewaniu jajeczek, co stanowi podstawowy mechanizm działania tabletek złożonych. Lek różni się tym od innych minipigułek, że jego dawka w większości przypadków wystarcza do tego, aby zapobiec dojrzewaniu jajeczek. W rezultacie lek Symonette jest bardzo skutecznym środkiem antykoncepcyjnym.

W przeciwieństwie do tabletek złożonych, lek może być stosowany przez pacjentki nietolerujące estrogenów i przez pacjentki karmiące piersią. Wadę stanowi to, że w nieregularnych odstępach mogą występować krwawienia z pochwy podczas stosowania leku Symonette. Krwawienia mogą także w ogóle nie występować.

Drogie Panie, zachęcamy do zapoznania się cenami testów ciążowych i diagnostycznych oraz produktów związanych z antykoncepcją.

Zadbaj o swoje zdrowie już teraz! Kupuj najtaniej!
Zapoznaj się z cenami naturalnych produktów zdrowotnych.

SKŁAD

Substancją czynną leku jest dezogestrel (75 mikrogramów).

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna (patrz również „Lek Symonette zawiera laktozę” w punkcie 2 załączonej ulotki), skrobia kukurydziana, powidon K30, kwas stearynowy, all-rac-α-Tokoferol (E 307), krzemionka koloidalna bezwodna, hypromeloza, makrogol 400, talk, tytanu dwutlenek (E 171).

STOSOWANIE / DAWKOWANIE

Sposób podawania
– Blister leku Symonette zawiera 28 tabletek.
– Należy stosować jedną tabletkę na dobę.
– Tabletkę należy połknąć w całości popijając odpowiednią ilością wody.

Pomiędzy tabletkami na frontowej stronie blistra nadrukowane są strzałki. Po odwróceniu blistra, na drugiej stronie widoczne są nazwy dni tygodnia nadrukowane na folii. Każdy z dni odpowiada jednej tabletce. Za każdym razem podczas rozpoczynania nowego opakowania leku Symonette, należy zażyć tabletkę z górnego szeregu. Nie należy zaczynać od dowolnej tabletki z szeregu. Np. rozpoczynając stosowanie leku w środę, trzeba przyjąć tabletkę z górnego szeregu oznaczoną (z tyłu) jako „śr.” Należy kontynuować przyjmowanie leku zażywając jedną tabletkę na dobę aż do opróżnienia opakowania. Zawsze należy stosować się do kierunku wskazanego strzałkami. Patrząc na drugą stronę opakowania można łatwo sprawdzić, czy została już przyjęta tabletka z określonego dnia. Tabletki trzeba stosować codziennie, mniej więcej o tej samej porze, tak aby odstęp pomiędzy kolejno przyjmowanymi tabletkami wynosił zawsze 24 godziny. Podczas stosowania leku Symonette mogą wystąpić krwawienia, ale należy dalej stosować tabletki nie zwracając na nie uwagi. Po opróżnieniu opakowania, stosowanie tabletek z nowego opakowania leku Symonette należy rozpocząć następnego dnia – a zatem bez przerwy i nie czekając na krwawienie.

Rozpoczęcie pierwszego opakowania leku Symonette

• Jeśli w poprzednim miesiącu pacjentka nie stosowała żadnego hormonalnego środka antykoncepcyjnego
Należy poczekać do pojawienia się miesiączki. W pierwszym dniu pojawienia się krwawienia, należy zastosować pierwszą tabletkę leku. Nie trzeba przyjmować dodatkowych środków antykoncepcyjnych. Przyjmowanie tabletek można również rozpocząć pomiędzy 2. a 5. dniem cyklu, ale w tym przypadku, przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek podczas pierwszego cyklu, zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji (metody barierowej np. prezerwatywy).

• Zmiana tabletki złożonej, antykoncepcyjnego krążka dopochwowego lub plastra skórnego na lek Symonette
Można rozpocząć stosowanie leku Symonette najlepiej następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki z aktualnie stosowanego opakowania lub w dniu zdjęcia antykoncepcyjnego krążka dopochwowego lub plastra skórnego (oznacza to brak przerwy w stosowaniu tabletki, krążka lub plastra). Jeśli aktualnie stosowane opakowanie tabletek zawiera również tabletki nieaktywne (placebo), to można rozpocząć stosowanie leku Symonette następnego dnia po przyjeciu ostatniej tabletki aktywnej (w razie niepewności, o którą tabletkę chodzi, należy zapytać lekarza lub farmaceutę). Jeśli przestrzega się tych wskazówek, nie jest konieczne stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji. Można również rozpocząć stosowanie leku najpóźniej w dniu po przerwie w stosowaniu tabletek, krążków, plastrów lub po przyjeciu tabletek nieaktywnych aktualnie stosowanego środka antykoncepcyjnego. Jeśli przestrzega się tych wskazówek, należy zapewnić stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji (metody barierowej np. prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek.

• Zmiana innej tabletki zawierającej tylko progestagen (minitabletki) na lek Symonette
Można przerwać jej stosowanie dowolnego dnia i natychmiast rozpocząć przyjmowanie leku Symonette. Nie trzeba stosować dodatkowych środków antykoncepcyjnych.

• Zmiana iniekcji, implantu lub systemu domacicznego uwalniającego progestagen (ang. IUD) na lek Symonette
Należy rozpocząć stosowanie leku Symonette w dniu, w którym należałoby wykonać kolejną iniekcję lub w dniu usunięcia implantu lub systemu domacicznego. Nie trzeba stosować dodatkowych środków antykoncepcyjnych.

• Po porodzie
Stosowanie leku po porodzie można rozpocząć przed ponownym pojawieniem się miesiączek. Jeśli od porodu upłynęło ponad 21 dni, to należy podczas pierwszego cyklu przez pierwszych siedem dni przyjmowania tabletek stosować dodatkową metodę antykoncepcji (metodę barierową). Jeśli jednak miał miejsce wcześniej stosunek płciowy, to przed rozpoczęciem przyjmowania leku Symonette należy wykluczyć zajście w ciążę.

• Po porodzie przedwczesnym lub po poronieniu
Należy poradzić się lekarza. Lek Symonette, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem HIV (AIDS) lub innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zapoznaj się z rodzajami testów ciążowych.

PRZEDAWKOWANIE

Brak jest doniesień dotyczących poważnych działań niepożądanych spowodowanych przyjęciem w danej chwili zbyt wielu tabletek zawierających dezogestrel. Objawy, jakie mogą wystąpić w tym przypadku to nudności, wymioty oraz niewielkie krwawienie z pochwy u młodych dziewcząt. W celu uzyskania dodatkowych informacji należy zwrócić się do lekarza.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Nie w każdej ulotce leku znajduje się informacja na temat możliwości spożywania alkoholu w trakcie kuracji. Zalecamy każdorazowo całkowitą rezygnację z alkoholu lub daleko idącą ostrożność. Dowiedz się więcej na temat stosowania i łączenia leków z alkoholem.

Lek można stosować z jedzeniem i piciem lub między posiłkami.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek można stosować w trakcie karmienia piersią.

Karmiąc piersią i chcąc przyjmować lek, należy skontaktować się z lekarzem.

Planujesz ciążę lub jesteś młodą matką? Zapoznaj się z produktami przeznaczonymi specjalnie dla dzieci i niemowląt.

Zobacz także najnowsze laktatory oraz inne akcesoria dla mam.

ZAPOZNAJ SIĘ ZE SZCZEGÓŁOWYMI INFORMACJAMI NA TEMAT SYMONETTE

POBIERZ ULOTKĘ


Ulotka leku jest specjalną informacją skierowaną do pacjentów, zatwierdzoną w procesie dopuszczenia do obrotu, dołączoną do opakowania produktu leczniczego. Ulotka leku zawiera najważniejsze informacje dotyczące leku, z którymi należy zawsze zapoznać się przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu. Ulotka zawiera informacje o tym, czym jest dany lek, w jakim celu się go stosuje i jakie substancje zawiera.

Ulotkę powinno się każdorazowo zachować wraz z opakowaniem w razie potrzeby ponownego przeczytania. Rozpoczynając przyjmowanie leku, należy przeczytać uważnie całą ulotkę. Należy pamiętać, że wszystkie leki przynoszą skutki uboczne i mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami. Ważne, by szczegółowo sprawdzać takie informacje jak: wskazania do stosowania, sposób przyjmowania i przechowywania, dawkowanie, wpływ leku na prowadzenie pojazdów i maszyn, a także datę ważności. W ulotce znajdziemy także również o przeciwwskazaniach, stosowaniu leku podczas ciąży i karmienia piersią.

POBIERZ CHARAKTERYSTYKĘ


Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) stanowi zgodnie z przepisami element wniosku o dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego. Dokument ten zawiera specjalistyczne informacje na temat danego produktu leczniczego. Informacje te są przeznaczone tylko dla wykwalifikowanego personelu medycznego (lekarze, farmaceuci).

Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) zawiera między innymi takie informacje jak: postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne).Znajdź inne produkty z tej kategorii:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BAZIE LEKÓW

Serwis Baza Leków umożliwia szybkie i intuicyjne wyszukiwanie podstawowych informacji na temat leków (leki na receptę oraz wydawane bez recepty), suplementów diety, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, kosmetyków oraz innych produktów dostępnych w aptekach na terenie Polski.

Podstawowe informacje znajdujące się na stronie Baza Leków:

Lekarstwa: Opis działania leku / wskazania, skład leku, stosowanie / dawkowanie leku, przedawkowanie leku, stosowanie leku z jedzeniem i piciem (w tym z alkoholem, jeżeli taka informacja od producenta występuje), stosowanie leku w ciąży i podczas karmienia piersią.

W przypadku pozostałych produktów (suplementy diety, wyroby medyczne, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, kosmetyki): Opis działania produktu / wskazania, skład produktu, dawkowanie / stosowanie produktu.

SYMONETTE CENA - GDZIE KUPIĆ NAJTANIEJ, ZNAJDŹ W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Zadbaj o swoje zdrowie już teraz! Kupuj najtaniej!
Zapoznaj się z cenami naturalnych produktów zdrowotnych.

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się.

Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.
Please enter your comment!
Please enter your name here