Sulfasalazin EN Krka

Sulfasalazin EN Krka jest lekiem o działaniu przeciwzapalnym.

Sulfasalazin EN Krka jest połączeniem kwasu 5-aminosalicylowego z sulfapirydyną. Mniejsza część sulfasalazyny wchłania się w jelicie grubym i odkłada się głównie w tkance łącznej. Większa część leku ulega rozkładowi do kwasu 5-aminosalicylowego i sulfapirydyny, które łagodzą stan zapalny. Sulfapirydyna łagodzi układowy odczyn zapalny; przeciwzapalne działanie kwasu 5-aminosalicylowego, z powodu jego słabego wchłaniania, występuje tylko w jelicie grubym. Lek Sulfasalazin EN Krka nie działa przeciwbólowo.

Lek Sulfasalazin EN Krka stosowany jest w leczeniu:
– reumatoidalnego zapalenia stawów, opornego na leczenie z zastosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
– chorób zapalnych jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna).

Jaki jest skład Sulfasalazin EN Krka, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest sulfasalazyna. Każda tabletka dojelitowa zawiera sulfasalazynę w postaci granulatu zpowidonem, co odpowiada 500 mg sulfasalazyny.

– Pozostałe składniki to skrobia żelowana kukurydziana, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, tytanu dwutlenek (E 171), tlenek żelaza żółty (E 172), talk, trietylu cytrynian, makrogol 6000, karmeloza sodowa, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Sulfasalazin EN Krka – jak stosować?

Ten lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Nie wolno zmieniać dawkowania lub przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Tabletki należy połykać w całości (nie należy ich żuć lub rozdrabiniać), ponieważ otoczka tabletki zmniejsza niepożądane działania na układ żołądkowo-jelitowy.

Tabletki należy zażywać w czasie posiłków popijając szklanką wody.

Dokładny sposób dawkowania zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej dawki leku niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Objawami zatrucia mogą być: nudności, wymioty, krystaluria (tworzenie się kryształów w moczu), krwiomocz, skąpomocz i bezmocz, hipoglikemia, w pojedynczych przypadkach methemoglobinemia (utrata przez hemoglobinę zdolności do przenoszenia tlenu), sinica, objawy wątrobowe, sulfhemoglobinemia. Reakcje nadwrażliwości, takie jak zmiany w morfologii krwi (mogąca prowadzić do zgonu agranulocytoza – brak pewnego rodzaju krwinek białych, granulocytów), pokrzywka, zapalenie wielonerwowe, objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

W przypadku zastosowania większej dawki leku Sulfasalazin EN Krka niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem. W zależności od występujących objawów lekarz zastosuje odpowiednie leczenie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sulfasalazin EN Krka – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki należy przyjmować podczas posiłków, popijając szklanką wody. Tabletki należy połykać w całości, nie wolno ich kruszyć ani łamać.

Podczas leczenia należy pić duże ilości płynów.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Sulfasalazin EN Krka w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ponieważ ryzyko związane ze stosowaniem tego leku w okresie ciąży nie może być wykluczone, sulfasalazyna może być stosowana przez kobiety w ciąży jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności.

Lek powoduje zmniejszenie liczby i ruchliwości plemników, co może mieć wpływ na płodność. Działanie to jest zwykle odwracalne po zakończeniu leczenia.

Sulfasalazyna i sulfapirydyna przenikają w niewielkiej ilości do mleka matki. Nie powinno to stanowić zagrożenia dla zdrowego dziecka.

U wcześniaków i u noworodków z żółtaczką fizjologiczną wskazana jest ostrożność. Zgłaszano występowanie krwawych stolców lub biegunki u niemowląt karmionych piersią przez matki stosujące sulfasalazynę. W tych przypadkach, krwawe stolce lub biegunka ustąpiły u niemowląt po zakończeniu stosowania sulfasalazyny przez matkę.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Sulfasalazin EN Krka

Ulotka Sulfasalazin EN Krka – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Sulfasalazin EN Krka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Sulfasalazin EN Krka m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Sulfasalazin EN Krka w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Sulfasalazin EN Krka

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Sulfasalazin EN Krka? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

7 komentarzy do “Sulfasalazin EN Krka”

  1. Mam 65 lat. Na RZS choruję od 27 lat, obecnie mam IV stopień rozwoju choroby. Sulfasalazynę biorę cały czas, na początku w mniejszych dawkach 2×1 obecnie 4×1 (cztery tabletki dziennie po 500 mg). Nie zauważyłem przez ten okres żadnych istotnych skutków ubocznych leku :-) Przy systematycznym braniu choroba praktycznie jakby nie istniała, jeżdżę na nartach zjazdowych (również czerwone stoki) i biegowych (trasy jednorazowo 15-22 km w Jakuszycach), rowerem przejeżdżam w sezonie (wiosna – lato – jesień) 6700 km w 2018r., 4700 km w 2017r.
    Problemy z RZS-em ujawniają się po zaprzestaniu brania Sulfasalazyny (niekiedy robię sobie przerwę w braniu).
    Tak więc skazany jestem na ciągłe branie tego leku, ogólnie oceniam (jak dotychczas) lek jako skuteczny i bez skutków ubocznych. Jeśli nasilenie choroby jest mniejsze to biorę mniejsze dawki 2×1 dziennie i to właściwie wystarcza aby normalnie móc funkcjonować w miarę normalnie. Co przyniesie przyszłość trudno przewidzieć.
    Jedna istotna uwaga, choroba ta wymaga ciągłego ruch bez obciążeń, jakakolwiek praca fizyczna wykluczona, wówczas branie tego leku ma sens i są wówczas pozytywne skutki, tak jak w moim przypadku.
    Jeśli ktoś ma pytania do mnie, chętnie odpowiem na tym forum
    Pozdrawiam z Dolnego Śląska.

    Odpowiedz
    • Ja choruje 19 lat na rzs metotreksan biore od poczatku w coraz wiekszych dawkach bralam arechine biore sterydy bralam arawe teraz biore ebtreksat i zadnej poprawy tylko leki przeciwbólowe pomagaja moge chodzic po paru godzinach od wziecia jest jeszcze biologia ale ten lek maja tylko ci co placa albo chodza prywatnie a na to mnie niestety nie stac teraz chca mi dac ten lek który pan bierze ale czy to ma sen nie wiem

      Odpowiedz
  2. właśnie lekarz zalecił mi rozpoczęcie leczenia Sulfasalazyną. Zdiagnozowano u mnie chorobę Stilla u dorosłych w 2016 roku i od tamtej pory zażywałam Metotreksat -w coraz większych dawkach :(
    Jakoś nie jestem przekonana co do tego leku… Może ktoś coś poradzić?… Jakaś podpowiedź?…

    Odpowiedz
  3. Biorę ten lek prawie od 3 lat. Czy w związku z RZS jest lepiej – nie
    bardzo. Natomiast serducho coraz bardziej siada: kołatanie, arytmia, duszności. Jestem bliska odstawienia.

    Odpowiedz
    • Od jakiegoś czasu mam problem z oddychaniem, serducho wali jak szalone i kuje mnie coś koło serca.
      Wyniki prawidłowe.
      Szukam info czy to może być od sulfasalazyny bo zaczynam się bać.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Sulfasalazin EN Krka. Podziel się doświadczeniami na forum.