Propofol
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Propofol – lek stosowany do znieczulenia ogólnego stosowany dożylnie. Mechanizm działania propofolu nie jest do końca poznany. Lek działa krótko, a początek jego działania następuje po około 30 sekundach od momentu podania. Wskazaniem do stosowania propofolu jest znieczulenie ogólne dorosłych i dzieci powyżej 1 miesiąca życia, uspokojenia pacjentów z zachowaniem świadomości, którzy poddawani są zabiegom chirurgicznym i diagnostycznym oraz w celu sedacji pacjentów powyżej 16 lat leczonych na oddziałach intensywnej terapii.
Propofol dostępny jest w postaci ampułek, ampułkostrzykawek i fiolek, które podaje się dożylnie. Dawkę leku dobiera się indywidualnie do wagi pacjenta i jest to zazwyczaj 1,5 do 2,5 mg/kg masy ciała przy znieczuleniu ogólnym.
Możliwe działania niepożądane: ból w miejscu wstrzyknięcia, niedociśnienie tętnicze, bradykardia, bóle głowy podczas wybudzania, przemijający bezdech podczas podania leku, nudności i wymioty podczas wybudzania. Rzadziej może wystąpić depresja oddechowa, obrzęk płuc, zapalenie trzustki, zapalenie żył i martwica tkanek.