Pięciornik
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Pięciornik – roślina lecznicza znana ze swoich właściwości ściągających i przeciwbiegunkowych. Za działanie lecznicze pięciornika odpowiada kłącze, które zawiera garbniki katechinowe, kwas elagowy oraz związki trójterpenowe, takie jak kwas chinowy i tormentozyd. Pięciornik podany wewnętrznie w formie naparu stosuje się w biegunkach i nieżycie żołądka (pobudza wydzielanie soku żołądkowego) i jelit. Zastosowanie zewnętrzne rośliny sprawdza się stanach zapalnych jamy ustnej, skóry i okolic narządów płciowych oraz w leczeniu żylaków odbytu. Surowiec posiada również właściwości przeciwskurczowe i hamuje drobne krwawienia. Głównym wskazaniem do stosowania pięciornika jest leczenie łagodnych biegunek oraz niewielkich stanów zapalnych jamy ustnej.
Pięciornik dostępny jest w postaci ziół do zaparzania oraz jako jeden ze składników maści, czopków i różnego rodzaju suplementów diety.
Możliwe działania niepożądane: częstość występowania ewentualnych skutków ubocznych po zastosowaniu kłącza pięciornika nie jest znana. Po podaniu doustnym mogą pojawić się dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności i wymioty. Podanie zewnętrzne może wywołać zaczerwienienie, pieczenie i podrażnienie skóry.