Petydyna
Petydyna, znana również jako meperydyna, jest organicznym związkiem chemicznym, syntetycznym lekiem przeciwbólowym o działaniu narkotycznym. Jest to opioid, pochodna 4-fenylopiperydyny, która działa agonistycznie na receptory opioidowe. Wykazuje silne powinowactwo wobec receptorów mi, natomiast niskie względem receptorów kappa i delta. Petydyna działa silnie przeciwbólowo, przeciwkaszlowo, uspokajająco oraz depresyjnie na ośrodek oddechowy.
Petydyna jest stosowana w leczeniu silnego bólu różnego pochodzenia. Podaje się ją m.in. w ostrym zawale mięśnia sercowego, kolce wątrobowej i nerkowej czy w bólu pooperacyjnym. Lek stosowany jest również w premedykacji przed zabiegami operacyjnymi.
Petydynę podaje się w postaci iniekcji domięśniowych, podskórnych bądź powolnego wstrzyknięcia dożylnego. W podaniu dożylnym stosuje się roztwory o niższym stężeniu. Lek stosowany w leczeniu bólu o dużym nasileniu podaje się u osoby dorosłej w dobowej dawce wynoszącej 500 mg. U pacjentów w podeszłym wieku przy wielokrotnym podaniu należy zmniejszyć dobową dawkę leku. Dawkę leku należy również zmniejszyć u osób z zaburzoną funkcją wątroby, a u pacjentów z zaburzoną funkcją nerek należy wydłużyć odstęp między kolejnym dawkami bądź zmniejszyć dawki leku w celu uniknięcia kumulacji aktywnych metabolitów petydyny.