Substancja: Linezolid
(opis substancji oraz lista leków)Linezolid – lek o działaniu przeciwbakteryjnym należący do grupy antybiotyków zwanej oksazolidynonami. Mechanizm działania linezolidu polega na hamowaniu syntezy białka bakteryjnego co uniemożliwia namnażanie się bakterii. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie zapalenia płuc (zarówno szpitalnego i pozaszpitalnego) oraz zakażeń skóry i tkanek miękkich. Linezolid może zostać podany jeśli badania mikrobiologiczne wykażą, że zakażenie zostało wywołane bakteriami Gram-dodatnimi. 

Linezolid dostępny jest w postaci tabletek, zawiesiny doustnej oraz roztworu do infuzji. Dawkowanie i czas trwania leczenia dobiera się indywidualnie w zależności od rodzaju patogenu, ciężkości zakażenia i jego lokalizacji. Terapię lekiem należy rozpoczynać w warunkach szpitalnych.

Możliwe działania niepożądane: ból głowy, biegunka, nudności, wymioty, kandydoza jamy ustnej, kandydoza pochwy, zaburzenia smaku, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zmiany w parametrach hematologicznych, zapalenie skóry, wysypka, pokrzywka, świąd.

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zachęcamy także do zakupów na BL Market

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik

Zachęcamy także do zakupów na BL Market