Kwas eikozapentaenowy
Kwas eikozapentaenowy (EPA) to organiczny związek chemiczny z grupy kwasów omega-3. Jest to wielonienasycony kwas tłuszczowy, w którym grupa karboksylowa znajduje się na końcu 19-członowego łańcucha węglowodorowego zawierającego 5 wiązań podwójnych o konfiguracji cis połączonych mostkami metylenowymi.
EPA wpływa na zmniejszenie aktywności fosfolipazy A2. Jest on substratem do wytwarzania kwasu dokozaheksaenowego (DHA) i może być łatwo w niego przekształcany. EPA jest niezbędny do przekazywania informacji między włóknami nerwowymi i jest stosowany w trudnościach z nauką i koncentracją, zazwyczaj łącznie z innymi kwasami omega-3 (np. DHA) oraz omega-6 (np. kwasem arachidonowym, AA).
Podobnie jak inne kwasy omega-3 jest używany w leczeniu wspomagającym także wielu innych chorób (m.in. łuszczycy). Kontrola autorytatywna (rodzaj indywiduum chemicznego): NDL: 00577439 Encyklopedia internetowa: Britannica: science/eicosapentaenoic-acid DSDE: eicosapentaensyre.
Kwasy tłuszczowe omega-3 to nienasycone kwasy tłuszczowe, z podwójnym wiązaniem w pozycji 3, które są składnikami budowy fosfolipidów błon komórkowych i mitochondrialnych. Kwas eikozapentaenowy (EPA) to jeden z nich, który ma działać na rozwój miażdżycy, serce, nerwowy, układ krążenia i niedokrwienia.
EPA działa przeciwzapalnie, wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, kondycję skóry i odpowiedni stan gospodarki lipidowej. Odpowiednie stężenie kwasu EPA ma pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie psychiczne.