Emtrycytabina - opis substancji i lista leków

Emtrycytabina – lek przeciwwirusowy stosowany w leczeniu zakażeń ludzkim wirusem niedoboru odporności. Mechanizm działania emtrycytabiny polega na hamowaniu odwrotnej transkryptazy wirusa HIV-1, co powoduje zakończenie łańcucha DNA. Lek wskazany do stosowania w leczeniu wirusa HIV-1 u dorosłych i dzieci dotychczas nie leczonych oraz u pacjentów z ustabilizowanym poziomem zakażenia wirusa.

Emtrycytabinę podaje się w skojarzeniu z innymi preparatami antyretrowirusowymi. W farmacji dostępne są preparaty kilkuskładnikowe zawierające w swym składzie emtrycytabinę w połączeniu z tenofowirem lub tenofowirem i efawirenzem, elwitegrawirem lub rylpiwiryną.

Możliwe działania niepożądane: ból głowy, zawroty głowy, biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha, bezsenność, hiperglikemia, hipertriglicerydemia, neutropenia, hiperbilirubinemia, pokrzywka, wysypka, świąd, przebarwienie skóry.

Uwaga: Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami wątroby oraz monitorować ich stan nawet kilka miesięcy po leczeniu emtrycytabiną.

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami