Opis substancji opracowany przez:

Spis leków zawierających substancję: Cytrynian potasu

Citrolyt

Citrolyt to lek w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego. Jest stosowany w leczeniu kamicy dróg moczowych złożonej z kwasu moczowego i moczanów oraz dny moczanowej. Działanie preparatu polega na doprowadzeniu moczu do wartości pH 6,4-6,8, przez co hamuje się tworzenie kamieni, a także przyczynia się do rozpuszczenia istniejących kamieni moczowych. Lek jest dostępny na receptę.

Kalium effervescens bezcukrowy

Kalium Effervescens bezcukrowy to lek dostępny na receptę, który jest stosowany w celu uzupełnienia niedoborów potasu niezależnie od przyczyny. Może być stosowany w przypadku długotrwałych biegunkach, w przebiegu cukrzycy, przy istnieniu przetok jelitowych oraz podczas leczenia lekami, które mogą doprowadzić do hipokaliemii. Lek zawiera 782 mg jonów potasu w jednej saszetce. Produkt nie zawiera cukru, dlatego jest rekomendowany dla diabetyków.

Litocid

Litocid to lek, który zawiera cytrynian potasu. Jest to substancja, która działa jako inhibitor tworzenia kamieni nerkowych, w skład których wchodzi wapń. Lek jest stosowany w leczeniu kamicy nerkowej u pacjentów z niskim wydalaniem cytrynianów z moczem, nerkowej kwasicy dystalnej cewkowej, kwasicy metabolicznej w przewlekłej niewydolności nerek bez istotnego zmniejszenia dobowej ilości moczu i hiperkaliemii. Jest dostępny na receptę.