Atropina
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Atropina – naturalny alkaloid tropanowy. Mechanizm działania atropiny polega na blokowaniu receptorów muskarynowych, co prowadzi do obniżenia wydzielania gruczołowego, rozkurczu mięśni gładkich, oskrzeli i układu moczowego. Ponadto poraża akomodację oka i rozszerza źrenice.
Wskazaniem do stosowania leku jest bradykardia zatokowa, arytmia, zatrucie grzybami lub insektycydami, odwracanie blokady nerwowo-mięśniowej, w diagnostyce radiologicznej, jako wprowadzenie do znieczulenia ogólnego, w okulistyce w celu rozszerzenia źrenicy w zapaleniu tęczówki oka i ciała rzęskowego oraz pomocniczo w kolce wątrobowej i nerkowej.
Atropina dostępna jest w postaci roztworu do wstrzykiwań i kropli do oczu. Postać leku i dokładne dawkowanie dobiera się w zależności od rodzaju schorzenia i nasilenia objawów.
Możliwe działania niepożądane: mogą się różnić w zależności od drogi podania. Podanie podskórne może powodować zmniejszenie wydzielania śliny, suchość w jamie ustnej, bóle głowy, zawroty głowy, nerwowość, senność, zmęczenie, przyspieszenie czynności serca, zaczerwienienie twarzy, zaparcia, nudności, wymioty, wzdęcia, pokrzywkę, wysypkę. Dodatkowo po podaniu do worka spojówkowego mogą wystąpić zaburzenia akomodacji oka, rozszerzenie źrenic i podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe.