Siroctid

Siroctid jest syntetyczną pochodną somatostatyny, substancji występującej fizjologicznie w organizmie ludzkim, która hamuje działanie niektórych hormonów, np. hormonu wzrostu. Lek działa silniej niż somatostatyna i jego działanie utrzymuje się dłużej.

Siroctid stosowany jest:

– w akromegalii, choroby, w której organizm wytwarza zbyt dużą ilość hormonu wzrostu. U osób zdrowych hormon wzrostu kontroluje wzrost tkanek, narządów i kości. Zbyt duża ilość hormonu wzrostu powoduje zwiększenie wymiarów kości i tkanek, zwłaszcza dłoni i stóp. Siroctid znacząco łagodzi objawy akromegalii, do których należy ból głowy, nadmierne pocenie się, drętwienie dłoni i stóp, zmęczenie i ból stawów.

– w łagodzeniu objawów związanych z niektórymi guzami układu pokarmowego (np. rakowiakami, Vipoma, glukagonoma, gastrinoma, insulinoma). W tych chorobach żołądek, jelita lub trzustka wytwarzają nadmierną ilość specyficznych hormonów i innych substancji. Zaburza to naturalną równowagę hormonalną organizmu i jest przyczyną wielu objawów takich jak zaczerwienienie twarzy, biegunka, niskie ciśnienie krwi, wysypka i utrata masy ciała. Leczenie lekiem Siroctid pomaga kontrolować te objawy.

– w zapobieganiu powikłaniom po operacji trzustki. Leczenie produktem leczniczym Siroctid pomaga zmniejszyć ryzyko powikłań pooperacyjnych (np. ropnia w jamie brzusznej, zapalenia trzustki).

– W celu zahamowania krwawienia lub zapobiegania nawrotom krwawień z pekniętych żylaków przełyku u pacjentów z marskością wątroby (przewlekła choroba wątroby). Leczenie lekiem Siroctid pomaga opanować krwawienie i zmniejszyć zapotrzebowanie na przetoczenie krwi.

– w leczeniu guzów przysadki wydzielających zbyt dużą ilość hormonu tyreotropowego (TSH). Zbyt duża ilość hormonu tyreotropowego (TSH) prowadzi do nadczynności tarczycy. Lek jest stosowany u osób z guzami przysadki wydzielającymi zbyt dużą ilość hormonu tyreotropowego (TSH):

– gdy inne metody leczenia (leczenie chirurgiczne lub radioterapia) okazały się nieodpowiednie lub nieskuteczne;

– po radioterapii w okresie przejściowym, zanim radioterapia osiągnie pełną skuteczność.

Jaki jest skład Siroctid, jakie substancje zawiera?

Każda ampułkostrzykawka 1 ml zawiera 50 mikrogramów oktreotydu w postaci octanu oktreotydu.
Każda ampułkostrzykawka 1 ml zawiera 100 mikrogramów oktreotydu w postaci octanu oktreotydu.
Każda ampułkostrzykawka 1 ml zawiera 500 mikrogramów oktreotydu w postaci octanu oktreotydu.

Substancją czynną leku jest oktreotyd w postaci octanu oktreotydu.

Pozostałe składniki leku to: kwas (S)-mlekowy, sodu chlorek, sodu wodorotlenek, woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Dawkowanie preparatu Siroctid – jak stosować ten lek?

W zależności od stanu leczonego, Siroctid może być podawany:
– we wstrzyknięciu podskórnym lub
– w infuzji dożylnej.

Jeśli pacjent ma marskość wątroby (przewlekła choroba wątroby), lekarz może potrzebować dostosować dawkę podtrzymującą.

Lekarz lub pielęgniarka wyjaśni pacjentowi, jak wstrzyknąć lek pod skórę, natomiast infuzja do żyły musi być zawsze wykonywana przez fachowy personel medyczny.

• Wstrzyknięcie podskórne

Właściwym miejscem do podawania wstrzyknięć podskórnych jest górna część ramion, uda lub brzuch.

Do podania każdego wstrzyknięcia podskórnego należy wybrać nowe miejsce, aby uniknąć podrażnień tkanek. Lekarz lub pielęgniarka udzielą dokładnych instrukcji jak podać lek pacjentom, którzy będą sami wykonywali wstrzyknięcia podskórne.

W przypadku przechowywania leku w lodówce, zaleca się doprowadzenie ampułek do temperatury pokojowej przed podaniem leku. Zmniejszy to ryzyko bólu w miejscu wstrzyknięcia. Można ogrzać ampułkę w dłoni, ale nie należy jej podgrzewać.

Pewna liczba pacjentów odczuwa ból w miejscu wstrzyknięcia podskórnego. Ból ten jest zazwyczaj krótkotrwały. W razie wystąpienia bólu można go złagodzić delikatnie pocierając miejsce wstrzyknięcia przez kilka sekund po podaniu leku.

Przed podaniem zawartości ampułki z lekiem należy sprawdzić czy roztwór nie zawiera cząstek lub nie zmienił barwy. Nie należy podawać leku w przypadku zaobserwowania zmian w wyglądzie roztworu.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie zgłaszano reakcji zagrażających życiu po przedawkowaniu leku Siroctid.

Objawy przedawkowania to: nieregularna akcja serca, niskie ciśnienie krwi, zatrzymanie akcji serca, niedotlenienie mózgu, silny ból w górnej części żołądka, zażółcenie skóry i oczu, nudności, utrata apetytu, biegunka, osłabienie, zmęczenie, brak energii, zmniejszenie masy ciała, obrzęk brzuszny, dyskomfort i duże stężenie kwasu mlekowego we krwi.

W przypadku odczucia, że doszło do przedawkowania leku Siroctid i u pacjenta występują powyższe objawy, należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Siroctid – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Siroctid w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Lek powinien być stosowany w okresie ciąży tylko razie wyraźnej konieczności.

Pacjentki w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży podczas leczenia.

Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku. Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka matki.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Siroctid i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność i cenę leku.

Ulotka Siroctid – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Siroctid 50, 100, 500 mikrogramów/ml, roztwór do wstrzykiwań w ampułkostrzykawce (Octreotidum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Siroctid m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Siroctid, 50 mikrogramów/ml, roztwór do wstrzykiwań w ampułkostrzykawce (Octreotidum)
Siroctid, 100 mikrogramów/ml, roztwór do wstrzykiwań w ampułkostrzykawce (Octreotidum)
Siroctid, 500 mikrogramów/ml, roztwór do wstrzykiwań w ampułkostrzykawce (Octreotidum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Siroctid? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Dodaj komentarz