Siofor

Siofor to lek przeciwcukrzycowy z grupy biguanidów, który redukuje stężenie glukozy we krwi u chorych na cukrzycę typu 2. Lek ten zmniejsza wytwarzanie glukozy w wątrobie i wchłanianie jej w jelitach, a także poprawia metabolizm insuliny. Siofor występuje w różnych dawkach i formach, takich jak tabletki powlekane lub tabletki o przedłużonym uwalnianiu. Jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania jest leczenie cukrzycy typu 2, zwłaszcza u pacjentów z nadwagą, gdy za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Siofor. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Siofor 500 lub Siofor 850 lub Siofor 850 tabletki powlekane zawiera jako substancję czynną chlorowodorek metforminy. Należy do grupy leków zwanych biguanidami, stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2 (insulinoniezależnej) u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 10 lat.

Siofor 500 lub Siofor 850 jest lekiem stosowanym w:
• leczeniu cukrzycy typu 2, zwłaszcza u pacjentów z nadwagą, w celu właściwej kontroli stężenia glukozy we krwi.
• w zapobieganiu cukrzycy typu 2 u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym.

Dorośli z cukrzycą typu 2
Siofor 500 lub Siofor 850 może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, w tym z insuliną.

Dzieci i młodzież z cukrzycą typu 2
U dzieci w wieku powyżej 10 lat oraz u młodzieży Siofor 500 lub Siofor 850 może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z insuliną.

U dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 i nadwagą leczonych metforminą jako lekiem pierwszego rzutu w razie nieskuteczności diety wykazano zmniejszone ryzyko powikłań cukrzycy.

W czasie leczenia lekiem Siofor 500 lub Siofor 850 należy przestrzegać diety i podejmować wysiłek fizyczny.

Jaki jest skład Siofor, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest chlorowodorek metforminy.

Siofor 500
Każda tabletka powlekana zawiera 500 mg chlorowodorku metforminy, co odpowiada 390 mg metforminy.

Siofor 850
Każda tabletka powlekana zawiera 850 mg chlorowodorku metforminy, co odpowiada 662,9 mg metforminy.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki:
Hypromeloza
Powidon
Magnezu stearynian
Otoczka tabletki:
Hypromeloza
Makrogol 6000
Tytanu dwutlenek (E 171)

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Siofor – jak stosować?

Lek ten należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie leku Siofor 500 lub Siofor 850 musi być ustalone przez lekarza indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie wartości stężenia glukozy we krwi i musi być regularnie badane przez lekarza.

W celu ustalenia indywidualnego dawkowania w zakresie wymaganej dawki podtrzymującej można zastosować tabletki powlekane zawierające chlorowodorek metforminy w dawce 500 mg, 850 mg i 1000 mg.

Dokładny sposób dawkowania lekiem Siofor 500 lub Siofor 850 jest zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej dawki leku Siofor 500 lub Siofor 850 niż zalecana może wystąpić kwasica mleczanowa.

Objawy kwasicy mleczanowej to: wymioty, ból brzucha (ból w jamie brzusznej) z kurczami mięśni, złe ogólne samopoczucie, któremu towarzyszy silne zmęczenie i trudności w oddychaniu.

Jeśli takie objawy wystąpią, pacjent może wymagać bezzwłocznego leczenia szpitalnego, ponieważ kwasica mleczanowa może prowadzić do śpiączki.

Natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić do najbliższego szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Siofor – czy mogę spożywać alkohol?

W czasie stosowania leku Siofor 500 lub Siofor 850 należy kontynuować stosowanie diety zwracając szczególną uwagę na prawidłowe spożycia węglowodanów w ciągu dnia. Pacjenci z nadwagą powinni kontynuować dietę z ograniczeniem kalorii pod kontrolą lekarza.

W czasie stosowania leku Siofor 500 lub Siofor 850 nie należy spożywać wyrobów alkoholowych, gdyż spożywanie dużych ilości alkoholu może prowadzić do wystąpienia ryzyka obniżenia zawartości glukozy we krwi (hipoglikemia) oraz do wystąpienia ciężkich działań niepożądanych podczas stosowania leku Siofor 500 lub Siofor 850 (kwasica mleczanowa), szczególnie jeśli pacjent ma zaburzenia wątroby lub jest niedożywiony.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Siofor w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
W czasie ciąży leczenie cukrzycy wymaga stosowania insuliny.

Karmienie piersią
Lek ten nie jest zalecany podczas karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Siofor

Ulotka Siofor – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Siofor przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:


Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Siofor m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:


Sprawdź cenę i dostępność Siofor w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Siofor

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Siofor? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

5 komentarzy do “Siofor”

  1. brałem siofor 850 po trzech miesiąca zaczeły mnie boleć stawy,kolana,ręce odstawiłem ból ustał to trucizna nie bierzcie tego leku.

    Odpowiedz
  2. jerzy 28.06.2020.
    do tej pory brałem metformax 850,poniewz brak go w aptekach to lekarz przepisał mi
    Siofor 850. Po pierwszym pobraniu tabletek rano i wieczorem zaczęło bardzo boleć mnie serce.
    Lek przestałem brać, przestało boleć. Takie próby wykonałem kilka razy. Okazało się że przyczyną był
    Siofor 850.Przestałem brać. Jestem po by-passach, cukrzyca II, nadciśnienie i miażdżyca wszystko pod
    kontrolą.Szkodzą mi prawdopodobnie jakieś wypełniacze znajdujące się w tym leku.

    Odpowiedz
  3. do wczoraj bralem Siofor 1000 OD DZIS to jest 5 grudzieni przestalem brac to jest trucizna dlatego zie sie czulem biorac te tabletki dwa razy dziennie ludzie niebiezcie tych tabletek zobaczcie liste lekow z motofarmino to TRUCIZNA RAKO TWURCZ

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Siofor. Podziel się doświadczeniami na forum.