Co to jest lek Sidarso
Sidarso należy do grupy leków zwanych antagonistami receptora alfa1A-adrenergicznego.
Lek Sidarso działa wybiórczo na receptory zlokalizowane w gruczole krokowym, pęcherzu moczowym i cewce moczowej. Poprzez blokowanie tych receptorów powoduje on rozluźnienie mięśnia gładkiego w tych tkankach. Ułatwia to pacjentowi oddawanie moczu i łagodzi objawy choroby.
W jakim celu stosuje się lek Sidarso
Lek Sidarso jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu objawów ze strony układu moczowego, związanych z łagodnym powiększeniem gruczołu krokowego (rozrostem gruczołu krokowego), takich jak:
– trudności z rozpoczęciem oddawania moczu,
– uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza,
– częstsza potrzeba oddawania moczu, nawet w nocy.
Więcej informacji na temat leku Sidarso:
Jaki jest skład Sidarso, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną leku jest sylodosyna. Każda kapsułka, twarda zawiera 4 mg lub 8 mg sylodosyny.
– Pozostałe składniki to: mannitol, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), sodu laurylosiarczan, talk we wnętrzu kapsułki.
– Pozostałe składniki to (korpus i wieczko): tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172) (tylko w kapsułce o mocy 4 mg) i żelatyna w otoczce kapsułki oraz tusz (żelaza tlenek czarny (E 172), szelak, potasu wodorotlenek).
Dawkowanie preparatu Sidarso – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka to jedna kapsułka leku Sidarso o mocy 8 mg na dobę, przyjmowana doustnie.
Kapsułkę należy zawsze przyjmować z posiłkiem, najlepiej o stałej porze każdego dnia. Nie przełamywać ani nie gryźć kapsułki, lecz połykać ją w całości, najlepiej popijając szklanką wody.
Pacjenci z chorobami nerek
Jeśli pacjent ma chorobę nerek o umiarkowanym nasileniu, lekarz może przepisać inną dawkę. W tym celu dostępne są kapsułki twarde Sidarso o mocy 4 mg.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przyjęcia więcej niż jednej kapsułki należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Jeśli pacjent ma zawroty głowy lub czuje się słabo, powinien niezwłocznie poinformować o tym lekarza.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sidarso – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Sidarso w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża i karmienie piersią
Nie dotyczy, ze względu na to, że lek Sidarso jest stosowany u mężczyzn z łagodnym powiększeniem prostaty, zatem nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet.
Płodność
Lek Sidarso może zmniejszyć ilość nasienia, prowadząc do tymczasowego zmniejszenia płodności u mężczyzn.
Żródła / Bibliografia:
Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Sidarso
Ulotka Sidarso – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Sidarso, 4 mg, 8 mg, kapsułki, twarde (Silodosinum)
Pobrano 2 razy
Rozmiar plku 267.49 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Sidarso m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Sidarso, 4 mg, 8 mg, kapsułki, twarde (Silodosinum)
Pobrano 2 razy
Rozmiar plku 284.43 KB
Cena - ile kosztuje Sidarso?
Cena Sidarso i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Sidarso.
Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Sidarso? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.