Selmet

Selmet zawiera winian metoprololu, który należy do grupy leków zwanych beta-adrenolitykami.

Winian metoprololu zmniejsza wpływ na serce hormonów stresowych wydzielanych w związku z wysiłkiem fizycznym i umysłowym. W rezultacie dochodzi do spowolnienia bicia serca (ulega zmniejszeniu tętno).

Lek ten stosowany jest w leczeniu:
– nadciśnienia tętniczego,
– dławicy piersiowej (która objawia się bólem w klatce piersiowej spowodowanym niedotlenieniem serca),
– zaburzeń rytmu serca (arytmii) u osób dorosłych.

Lek ten stosowany jest też w zapobieganiu:
– napadom migreny,
– uszkodzeniu serca, martwicy serca oraz kolejnym zawałom serca po zawale serca u osób dorosłych.

Jaki jest skład Selmet, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest metoprololu winian. Jedna tabletka powlekana zawiera 50 mg lub 100 mg metoprololu winianu.

– Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan, talk, magnezu stearynian.

Otoczka tabletki:
50 mg: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), polisorbat 80, talk, żelaza tlenek czerwony (E172).
100 mg: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol, polisorbat 80, talk, indygotyna, lak (E 132).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Selmet – jak stosować?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Selmet należy przyjmować na czczo i nie z posiłkiem.
Tabletki leku Selmet można podzielić na równe dawki.

Zalecana dawka to:
· Nadciśnienie tętnicze:
Początkowo 100 mg na dobę.

· Dławica piersiowa:
Zwykle 50-100 mg wa razy na dobę.

· Zaburzenia rytmu serca (arytmie):
100-200 mg na dobę.

· Profilaktyka po zawale serca:
Zazwyczaj stosowana dawka podtrzymująca wynosi 100 mg dwa razy na dobę.

· Zapobieganie napadom migreny:
50-100 mg dwa razy na dobę.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przypadkowo przyjmie większą dawkę niż została mu przepisana, powinien on wówczas natychmiast skontaktować się z najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym bądź powiadomić lekarza lub farmaceutę.

Podczas znacznego przedawkowania może wystąpić nadmierne zmniejszenie ciśnienia tętniczego i nadmierne zwolnienie rytmu serca. W konsekwencji tego może nastąpić zaburzenie czynności serca, a to z kolei może prowadzić do zatrzymania rytmu serca, osłabienia mięśnia sercowego i wstrząsu. Z innych objawów przedawkowania należy wymienić problemy z oddychaniem, skurcz mięśni w drogach oddechowych, wymioty, zaburzenia świadomości, a nawet w sporadycznych przypadkach uogólnione drgawki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Selmet – czy mogę spożywać alkohol?

W okresie przyjmowania tego leku zaleca się unikać spożywania alkoholu. Alkohol może nasilać działanie obniżające ciśnienie tętnicze leku Selmet.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Selmet w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Selmet w okresie ciąży lub karmienia piersią. W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Selmet

Ulotka Selmet – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Selmet przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Selmet m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Selmet w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Selmet

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Selmet? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Selmet. Podziel się doświadczeniami na forum.