SELENIUM AGUETTANT

Działanie i wskazania

Lek SELENIUM Aguettant zawiera substancję czynną – selenin sodu. Należy on do grupy suplementów mineralnych i jest źródłem selenu. Selen jest pierwiastkiem śladowym niezbędnym do zapewnienia prawidłowego metabolizmu.

Lek SELENIUM Aguettant jest stosowany do:
– zapobiegania niedoborom selenu u pacjentów otrzymujących żywienie pozajelitowe (sztuczne odżywianie podawane dożylnie),
– leczenia niedoborów selenu, które nie mogą zostać wyrównane tylko poprzez przyjmowanie go z pokarmem.

Lek SELENIUM Aguettant może być stosowany u dorosłych oraz u dzieci.

Selen jest pierwiastkiem śladowym, co oznacza, że organizm potrzebuje tego składnika odżywczego tylko w bardzo małych ilościach. Selen jest niezbędny dla funkcjonowania niektórych narządów (tarczycy, wątroby, mięśni), a także do obrony przeciwko ewentualnym zakażeniom (układ odpornościowy). Selen wzmacnia również ochronę błon komórek organizmu przed potencjalnym atakiem chorób. Wszelkie niedobory selenu w ustroju mogą powodować osłabienie wcześniej wymienionych narządów lub układów, co może prowadzić do uczucia zmęczenia, duszności, dolegliwości mięśniowych lub nieprawidłowości w obrębie paznokci lub włosów.

Skład

Substancją czynną leku jest sodu selenin. Jedna fiolka 10 ml zawiera 219 mikrogramów seleninu sodu, co odpowiada 100 mikrogramom selenu. Jeden ml roztworu zawiera 21,9 mikrograma sodu seleninu, co odpowiada 10 mikrogramom selenu.

Pozostały składnik leku to: woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Zalecana dawka leku wynosi:

– Dorośli:
o W celu uzupełnienia całkowitego żywienia pozajelitowego: od 60 do 100 mikrogramów na dobę.
o W innych sytuacjach, przy potwierdzonych niedoborach selenu: od 100 mikrogramów do maksymalnie 400 mikrogramów na dobę. Leczenie będzie kontynuowane do czasu normalizacji stężenia selenu.

– Dzieci i młodzież:
o Niemowlęta: 2 mikrogramy/kg/dobę, zaś niemowlęta z niską urodzeniową masa ciała: od 2 do 3 mikrogramów/kg/dobę:
o Dzieci: 2 mikrogramy/kg/dobę, maksymalnie do 30 mikrogramów na dobę.

Sposób podawania
Przed podaniem lek SELENIUM Aguettant należy rozcieńczyć i podawać w powolnej infuzji dożylnej.

Czas leczenia
Czas leczenia zostanie ustalony przez lekarza.

Lek ten powinien być podawany pacjentowi przez wykwalifikowany personel medyczny. lekarz określi dawkę leku SELENIUM Aguettant na podstawie potrzeb danego pacjenta. Podczas leczenia zostaną pobrane do analizy próbki krwi pacjenta. Lekarz będzie kontrolował stężenie selenu we krwi pacjenta, aby mieć pewność, że nie przekroczy ono dozwolonej wartości.

Przedawkowanie

Objawy ostrego (krótkotrwałego) przedawkowania to: wyczuwalny zapach czosnku w oddechu, zmęczenie, wymioty, biegunka i ból brzucha. Objawy przewlekłego (długotrwałego) przedawkowania to zmiany skórne i zaburzenia wzrostu
paznokci i włosów; przedawkowanie może także prowadzić do polineuropatii obwodowej (zaburzenie układu nerwowego, które może powodować drętwienie i uczucie mrowienia). Leczenie w przypadku ostrego przedawkowania poprzez połknięcie dużych ilości selenu obejmuje płukanie żołądka i wymuszoną diurezę.

W przypadku skrajnego przedawkowania (przekroczenie normy o 1000 do 10 000 razy) leczenie może obejmować próbę usunięcia seleninu z ustroju porzez dializę. Brak swoistej odtrutki.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie dotyczy.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża:
Podawanie leku SELENIUM Aguettant nie jest zalecane u pacjentek w ciąży, chyba że uzna się to za konieczne.

Karmienie piersią:
Selen przenika w mlea kobiecego, lecz przy dawkach terapeutycznych nie przewiduje się wpływu na karmione piersią noworodki/niemowlęta. Selen może być stosowany w okresie karmienia piersią.

Płodność:
Brak danych odnośnie wpływu stosowania selenu na płodność u ludzi. Selen nie wpływał negatywnie na płodność samców szczurów, a działania niepożądane selenu u samic gryzoni zaobserwowano jedynie przy bardzo wysokich dawkach. Ogólnie, dawki uzupełniające niedobory selenu nie powinny wywierać działań niepożądanych na płodność.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Weryfikacja ceny w aptece, dostępność

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here