Konsultacja merytoryczna:

Saxenda

Saxenda jest lekiem powodującym zmniejszenie masy ciała, zawierającym substancję czynną liraglutyd. Substancja ta przypomina naturalnie występujący hormon, zwany GLP-1, który jest uwalniany w jelitach po posiłku. Saxenda działa poprzez wpływ na receptory w mózgu, które kontrolują apetyt, powodując uczucie pełności i zmniejszenie odczucia głodu. Może to pomóc w ograniczeniu ilości spożywanego pokarmu i zmniejszeniu masy ciała.

W jakim celu stosuje się lek Saxenda
Saxenda jest produktem wspomagającym utratę masy ciała, stosowanym łącznie z dietą i ćwiczeniami fizycznymi u osób dorosłych w wieku 18 lat i powyżej, u których:
• BMI wynosi 30 lub powyżej (otyłość) lub
• BMI wynosi od 27 do mniej niż 30 (nadwaga) oraz u których występują stany związane z nadwagą (takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie tętnicze, nieprawidłowy poziom tłuszczów we krwi lub zaburzenia oddychania podczas snu zwane „bezdechem sennym”).

Wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index, BMI) jest współczynnikiem masy ciała w stosunku do wzrostu.

Stosowanie leku Saxenda należy kontynuować tylko wówczas, gdy początkowa masa ciała zmniejszyła się o co najmniej 5% w ciągu 12 tygodni stosowania leku w dawce 3 mg/dobę (patrz punkt 3). Aby kontynuować leczenie należy skonsultować się z lekarzem.

Dieta i ćwiczenia
Lekarz rozpocznie od wprowadzenia diety i programu ćwiczeń fizycznych. Należy stosować się do tych zaleceń w trakcie leczenia lekiem Saxenda.

Więcej na temat Saxenda w tym opinie i analizę można odszukać pod adresem https://ptbo.edu.pl/saxenda/ pod którym opublikowano inne właściwości produktu.

Jaki jest skład Saxenda, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest liraglutyd. Jeden ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 6 mg liraglutydu. Jeden fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 18 mg liraglutydu.

Pozostałe składniki to: disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol, kwas chlorowodorowy i wodorotlenek sodu (do dostosowania pH) oraz woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Saxenda – jak stosować ten lek?

Lekarz rozpocznie od wprowadzenia diety i programu ćwiczeń fizycznych. Należy stosować się do tych zaleceń w trakcie leczenia lekiem Saxenda.

Jaką ilość leku należy wstrzykiwać
Leczenie rozpoczyna się od niskiej dawki, którą należy stopniowo zwiększać w ciągu pierwszych pięciu tygodni leczenia.
• Dawka początkowa leku Saxenda wynosi 0,6 mg raz na dobę, przez co najmniej tydzień.
• Należy zwiększać dawkę o 0,6 mg co tydzień, aż do osiągnięcia zalecanej dawki 3,0 mg raz na dobę.

Lekarz udzieli informacji, jaką ilość leku Saxenda należy przyjąć w kolejnych tygodniach terapii.
Zwykle zalecany jest sposób dawkowania przedstawiony w tabeli poniżej.

Tydzień 1. 0,6 mg raz na dobę
Tydzień 2. 1,2 mg raz na dobę
Tydzień 3. 1,8 mg raz na dobę
Tydzień 4. 2,4 mg raz na dobę
Od 5. tygodnia 3,0 mg raz na dobę

Po osiągnięciu zalecanej dawki 3,0 mg w tygodniu 5. należy ją utrzymać do końca terapii. Nie należy dalej zwiększać dawki.

Wyniki leczenia lekarz będzie oceniać regularnie.

Jak i kiedy stosować lek Saxenda
• Przed pierwszym użyciem wstrzykiwacza, lekarz lub pielęgniarka pokażą, jak należy go używać.
• Lek można przyjmować o każdej porze dnia, razem z pokarmem i napojami lub niezależnie od nich.
• Należy przyjmować lek w przybliżeniu o tej samej porze każdego dnia – pacjent może wybrać najbardziej dogodną dla siebie porę. Miejsce wstrzyknięcia
Lek należy wstrzykiwać pod skórę (wstrzyknięcie podskórne).
• Najlepsze miejsca do wykonania wstrzyknięcia to przednia część talii (brzuch) lub ud oraz ramię.
• Nie należy wstrzykiwać leku do żyły ani do mięśnia.

Szczegółowa instrukcja znajduje się na końcu załączonej poniżej ulotki ulotki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Saxenda

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Saxenda, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.

Pacjent może wymagać leczenia. Mogą wystąpić następujące objawy:
• mdłości (nudności),
• wymioty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Saxenda – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Saxenda można przyjmować razem z pokarmem i napojami lub niezależnie od nich.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Saxenda w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, nie powinna stosować produktu Saxenda. Brak jest danych na temat wpływu leku na zdrowie dziecka.

Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku. Brak jest informacji dotyczących przenikania leku do mleka matki.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Saxenda

Ulotka Saxenda – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Saxenda, 6 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań w fabrycznie napełnionym wstrzykiwaczu (liraglutyd)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 594 razy

Rozmiar plku

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Saxenda m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Saxenda, 6 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań w fabrycznie napełnionym wstrzykiwaczu (liraglutyd)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 290 razy

Rozmiar plku

Cena - ile kosztuje Saxenda?

Cena Saxenda i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Saxenda.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Saxenda? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

131 komentarzy do “Saxenda”

  1. Zawiedziona. Saxende zaczęłam brać 22 lipca. Nad ranem obudziłam się z silnym bólem głowy i bardzo wysokim ciśnieniem 150/100/95..przyjełam 2 tabl przeciwbólowe. Przez cały dzień miałam większe i mniejsze bóle głowy. W nocy z 23 na 24.07 ponownie okropny ból głowy, sztywność całej twarzy, ból głęboko w uszach oraz wymioty, które trwały do następnego dnia. Tabletki przeciwbólowe pomagały słabo lub na bardzo krótko. ciśnienia nie dało się zbić utrzymywało się na granicy 155/105 i tętno 95/100..leczę się na nadciśnienie tętnicze od wielu lat moje ciśnienie na lekach to 125/85/75. Dodatkowo mam cukrzycę 2 i biorę lek na obniżenie cukru na noc. Mam sporą nadwagę bo 30kg. Zapomniałam dodać, że wystąpiły bóle brzucha, być może od torsji, tego nie wiem. Brak apetytu również się pojawił. Dzisiaj 25.07 odstawiłam saxendę ponieważ boję się ryzykować.. po sześciu godzinach ciśnienie powoli się obniżyło, ale wystąpiła biegunka. Zaznaczam, że lek po krótkiej konsultacji przepisał mi endokrynolog, ale kiedy potrzebowałam konsultacji o stanie mojego zdrowia Pani endokrynolog odesłała mnie do lekarza rodzinnego..czy to nie jest śmieszne. Proszę by wszyscy, którzy zdecydują się na przyjmowanie tego leku, bardzo się zastanowili..

    Odpowiedz
  2. Przyjmowałam saxende 2 miesiece. Pierwszy miesiąc spadek wagi 4,5 kg, brak apetytu, jedzenie mogło dla mnie nie istnieć, cudowny stan. Z minusów senność nie do opanowania przez pierwsze 2 tyg, ten objaw na szczęście minął, uczucie przepełnienia, odbijanie. Po 3 tyg pojawily sie ogromne czerwone, swędzące plamy w miejscu wkłucia. Po konsultacji z lekarzem zaczęłam podawać lek nie bezpośrednio z lodówki, a dopiero jak osiągnął temperaturę pokojowa. Uczulenie mimo to nadal sie pojawiało, ale trochę mniejsze. Przez caly okres występowały czasami nagłe skurcze, bóle brzucha, jelit, czasem biegunka.W drugim miesiącu stosowania leku, przestał on na mnie działać, utrzymywałam wagę, ale nic nie schudłam. Nawet stosując juz docelowa maksymalna dawkę. Za to po odstawieniu pojawił sie olbrzymi apetyt, chęć jedzenia non stop, tragedia. Nawet przed stosowaniem Saxendy nigdy nie miałam takiego wilczego głodu jak teraz i mam nadzieję, ze to tylko kwestia czasu i sie to uspokoi. Koszt leku wysoki – 3 wstrzykiwacze w pierwszym miesiącu starczają na troche ponad miesiąc – u mnie koszt w aptece 400 zl. Niestety przy dawce docelowej, te 400 zl starczy na 18 dni, wiec cena kuracji miesięcznej szybuje do góry. Dodatkowo ja stosowałam igły/zamienniki za 0,20 zl polecone przez panią farmaceutkę, a nie te które nakazuje używać producent – które wychodzą po okolo 1,30 za sztukę i ciężko je gdziekolwiek znaleźć. Po swoim doświadczeniu do leku nie wrócę.

    Odpowiedz
  3. Biorę 4 tygodnie. Ale pierwsze 2 się za bardzo nie ograniczałam. Doszłam już do dawki 2,4 i dopiero zaczęłam odczuwać efekty i uboczne. Wzdęty brzuch, brak apetytu, dyskomfort w żołądku zmęczenie. Skusiłam dopiero 3-4kg. Ale mam nadzieję że będzie lepiej, bo do tej pory przy insulinooporonsci tylam dosłownie z powietrza.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz