Sativex

Sativex to aerozol do stosowania w jamie ustnej, który zawiera kannabinoidy, w tym kannabidiol i delta-9-tetrahydrokannabinol. Jest dostępny na receptę. Lek jest wskazany do łagodzenia umiarkowanych lub ciężkich objawów spastyczności u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, którzy nie reagują na inne leki łagodzące objawy spastyczności. Sativex jest stosowany jako terapia dodatkowa do innych leków przeciwspastycznym. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Sativex. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Sativex to aerozol do stosowania w jamie ustnej, który zawiera wyciągi z Cannabis zwane kannabinoidami.

W jakim celu stosuje się lek Sativex
Sativex stosowany jest w celu poprawy objawów związanych ze sztywnością mięśni występującą w stwardnieniu rozsianym (MS), zwaną także spastycznością.

Spastyczność oznacza, że napięcie mięśni jest zwiększone, co powoduje, że mięśnie są sztywniejsze lub bardziej naprężone. Innymi słowy, kiedy mięsień porusza się, opor w stosunku do tego ruchu jest większy niż normalnie.

Sativex stosowany jest w przypadku, gdy inne leki stosowane w celu łagodzenia sztywności mięśni nie zadziałały.

Czterotygodniowe próbne stosowanie leku Sativex
Wyłącznie lekarz specjalista może rozpocząć u pacjenta terapię lekiem Sativex. Lekarz specjalista będzie dokonywał okresowej oceny stanu zdrowia pacjenta, aby stwierdzić, czy pacjent powinien kontynuować przyjmowanie leku.
– Przed rozpoczęciem stosowania leku Sativex, lekarz specjalista przeprowadzi dokładną ocenę stopnia spastyczności u pacjenta oraz odpowiedzi pacjenta na inne terapie.
– Następnie pacjent będzie próbnie stosował przez 4 tygodnie lek Sativex. Celem próby będzie ocena skuteczności tego leku u danego pacjenta.
– Jedynie w przypadku, gdy zaobserwuje się u pacjenta znaczną poprawę w zakresie spastyczności po upływie 4 tygodni, pacjent będzie mógł kontynuować leczenie lekiem Sativex.

Jaki jest skład Sativex, jakie substancje zawiera?

– Substancjami czynnymi leku są wyciągi z Cannabis. Każdy mililitr (ml) zawiera 38–44 mg i 35–42 mg dwóch wyciągów (jako wyciągi gęste) z Cannabis sativa L., liść i kwiat, co odpowiada 27 mg/ml delta-9-tetra-hydrokannabinolu (THC) oraz 25 mg/ml kannabidiolu (CBD). Każde 100 mikrolitrów aerozolu zawiera 2,7 mg THC oraz 2,5 mg CBD.

– Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to etanol bezwodny, glikol propylenowy i olejek eteryczny miętowy.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Sativex – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosować Sativex wyłącznie w jamie ustnej – na wewnętrznej stronie policzka lub pod językiem.

– Można stosować Sativex zarówno podczas jedzenia, jak i między posiłkami. Jednak stosowanie leku Sativex podczas posiłków może mieć wpływ na ilość leku wchłanianego przez organizm.

Należy starać się, na ile to możliwe, stosować Sativex każdego dnia w ten sam sposób w relacji do posiłków, tak żeby za każdym razem otrzymać taki sam efekt.

Dokładny sposób dawkowania leku Sativex zawarty jest w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli przez przypadek zastosuje się więcej tego leku niż normalnie, można:
– widzieć lub słyszeć rzeczy, których nie ma (halucynacje);
– mieć zawroty głowy, odczuwać senność lub dezorientację;

– odczuwać zmiany częstości rytmu serca.

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę w przypadku zastosowania większej ilości leku Sativex niż zalecana.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sativex – czy mogę spożywać alkohol?

– Podczas stosowania leku Sativex należy unikać picia napojów alkoholowych, szczególnie na początku terapii lub w przypadku zmiany dawki. Jeśli pije się alkohol podczas terapii lekiem Sativex, należy mieć świadomość, że stosowanie leku Sativex i spożywanie alkoholu może nasilić efekty działania zarówno leku, jak i alkoholu (takie jak utrata równowagi lub zdolność do szybkiej reakcji), co może zwiększyć ryzyko upadków i innych wypadków.

– Sativex można stosować zarówno podczas jedzenia, jak i między posiłkami.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Sativex w okresie ciąży i karmienia piersią?

– W ciąży i w okresie karmienia piersią lub, gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie używać leku Sativex w czasie ciąży, chyba że zostało to zalecone przez lekarza.

– Bez względu na to, czy pacjent jest mężczyzną, czy kobietą, musi stosować skuteczną metodę antykoncepcyjną podczas przyjmowania tego leku. Kontynuować stosowanie antykoncepcji przez co najmniej 3 miesiące po zakończeniu leczenia.

– Nie stosować leku Sativex, jeśli pacjentka karmi piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Sativex

Ulotka Sativex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Sativex przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Sativex m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Sativex w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Sativex

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Sativex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

8 komentarzy do “Sativex”

  1. Ja też jednak wolę czyste olejki w SATIVEX widze, ze są jakieś dodatki „– Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to etanol bezwodny, glikol propylenowy i olejek eteryczny miętowy.” Może oleje cbd nie są w smaku przyjemne,ale mam czysty wyciąg z rośliny. Pewnie, ze niektórzy będą lepiej reagowali na sativex, ale dla mnie bezpieczniej sam olej i ekstrakt.

    Odpowiedz
  2. ale dlaczego nie mozna Sativexu kupic normalnie w aptece,w innych krajach to zaden problem ,ale lekarze nie moga wypisac recepty bo w polsce ciagle zastanawiaja sie nad dopuszczeniem go do obrotu, a pacjenci cierpia z bolu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Sativex. Podziel się doświadczeniami na forum.