Rozdol

Rozdol to jałowy roztwór kropli do oczu. Jako substancję czynną Rozdol zawiera dorzolamid, związek z grupy sulfonamidów.

Dorzolamid jest inhibitorem anhydrazy węglanowej stosowanym do oczu w celu zmniejszenia podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Dorzolamid jest wskazany w leczeniu podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego w schorzeniach, takich jak nadciśnienie wewnątrzgałkowe i jaskra (jaskra z otwartym kątem przesączania, jaskra torebkowa). Rozdol może być stosowany jako jedyny lek lub w skojarzeniu z innymi lekami, które obniżają ciśnienie w oku (zwanymi beta-adrenolitykami).

Jaki jest skład Rozdol, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest dorzolamid. Każdy mililitr kropli do oczu zawiera 20 mg dorzolamidu (w postaci dorzolamidu chlorowodorku).

Pozostałe składniki to: woda do wstrzykiwań, mannitol, hydroksyetyloceluloza, sodu cytrynian, benzalkoniowy chlorek (jako środek konserwujący), sodu wodorotlenek (do ustalenia pH).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Rozdol – jak stosować?

Właściwe dawkowanie i czas leczenia ustala lekarz.

Jeżeli Rozdol jest jedynym lekiem stosowanym do oka (oczu), to zaleca się zakraplanie jednej kropli do chorego oka (oczu) trzy razy na dobę, na przykład rano, po południu i wieczorem.

Jeżeli lekarz zalecił stosowanie leku Rozdol z beta-adrenolitykiem w postaci kropli do oczu (leki, które zmniejszają ciśnienie wewnątrzgałkowe), to zalecaną dawką leku Rozdol jest jedna kropla do chorego oka (oczu) dwa razy na dobę, na przykład rano i wieczorem.

Jeżeli oprócz leku Rozdol stosowany jest inny lek w postaci kropli do oczu, należy zrobić co najmniej dziesięciominutową przerwę między zakraplaniem leku Rozdol i innego leku.

Chcąc zastąpić lekiem Rozdol inny lek w postaci kropli do oczu, stosowany w celu obniżenia ciśnienia śródgałkowego, należy przerwać leczenie tym lekiem po przyjęciu właściwej dawki dobowej i rozpocząć stosowanie leku Rozdol w dniu następnym.

Nie należy zmieniać dawkowania bez porozumienia z lekarzem. W przypadku konieczności przerwania stosowania leku należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Nie należy dotykać końcówką kroplomierza do oka lub jego okolic. Może to przyczynić się do wprowadzenia bakterii, co spowoduje zakażenia oka, które mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń oka, a nawet do utraty wzroku. Aby uniknąć możliwego zanieczyszczenia produktu, należy unikać kontaktu kroplomierza z jakąkolwiek powierzchnią.

Instrukcja użycia
Przed zastosowaniem kropli do oczu zaleca się umyć ręce.
Ułatwieniem może być zaaplikowanie kropli do oczu przed lustrem.

1. Przed pierwszym użyciem leku należy upewnić się, że zabezpieczenie gwarancyjne na szyjce butelki jest nieprzerwane. Nieotwierane opakowanie charakteryzuje się szczeliną pomiędzy butelką a nakrętką.
2. Zdjąć nakrętkę.
3. Przechylić głowę do tyłu i odciągnąć dolną powiekę lekko do przodu, tak aby powstała wolna przestrzeń pomiędzy powieką i gałką oczną do zakroplenia oka.
4. Odwrócić butelkę i delikatnie nacisnąć aż jedna kropla zostanie zakroplona do oka. NIE
NALEŻY DOTYKAĆ DO OKA LUB POWIEKI KOŃCÓWKĄ ZAKRAPLACZA.
5. Powtórzyć krok 3 i 4, jeśli lekarz zalecił dawkowanie do drugiego oka.
6. Zabezpieczyć zakraplacz przez powtórne nałożenie nakrętki natychmiast po zakropleniu oka.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zakroplenia do oka za dużej liczby kropli lub połknięcia zawartości opakowania należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Rozdol – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Rozdol w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek nie powinien być stosowany w czasie ciąży, chyba że lekarz zaleci jego stosowanie.

Lek nie powinien być stosowany w czasie karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Rozdol

Ulotka Rozdol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Rozdol przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Rozdol m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Rozdol w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Rozdol

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Rozdol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Rozdol. Podziel się doświadczeniami na forum.