Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Rivamylan?
Substancją czynną leku Rivamylan jest rywastygmina.
Rywastygmina należy do grupy substancji zwanych inhibitorami cholinesterazy. U pacjentów z otępieniem typu alzheimerowskiego pewne komórki nerwowe w mózgu obumierają, powodując zmniejszenie stężenia acetylocholiny będącej neuroprzekaźnikiem (substancją umożliwiającą komunikowanie się komórek nerwowych między sobą). Działanie rywastygminy polega na blokowaniu enzymów powodujących rozpad acetylocholiny: acetylocholinesterazy i butyrylocholinesterazy.
Blokując działanie tych enzymów Rivamylan umożliwia zwiększenie stężenia acetylocholiny w mózgu, co pomaga w łagodzeniu objawów choroby Alzheimera. Lek Rivamylan jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z łagodnym do umiarkowanie ciężkiego otępieniem typu alzheimerowskiego, postępującą chorobą mózgu, która wywołuje stopniowe zaburzenia pamięci, zdolności intelektualnych i zachowania.
Jaki jest skład Rivamylan, jakie substancje zawiera?
Rivamylan, 4,6 mg/24 h system transdermalny
Substancją czynną leku jest rywastygmina. Z każdego plastra uwalnia się 4,6 mg rywastygminy przez 24 godziny. Każdy plaster ma powierzchnię 5 cm2 i zawiera 9 mg rywastygminy.
Pozostałe składniki to:
Warstwa zewnętrzna z nadrukiem: warstwa z polietylenu / poliestru.
Warstwa zawierająca substancję czynną: poli(butylometakrylan, metylometakrylan), kopolimer akrylowy o właściwościach adhezyjnych
Warstwa przylegająca: warstwa przylegająca silikonowa, dimetykon,
Warstwa zabezpieczająca (usuwalna): poliester pokryty polimerem fluorowym.
Rivamylan, 9,5 mg/24 h system transdermalny
Substancją czynną leku jest rywastygmina. Z każdego plastra uwalnia się 9,5 mg rywastygminy przez 24 godziny. Każdy plaster ma powierzchnię 10 cm2 i zawiera18 mg rywastygminy.
Pozostałe składniki to:
Warstwa zewnętrzna z nadrukiem: warstwa z polietylenu / poliestru.
Warstwa zawierająca substancję czynną: poli(butylometakrylan, metylometakrylan), kopolimer akrylowy o właściwościach adhezyjnych
Warstwa przylegająca: warstwa przylegająca silikonowa, dimetykon,
Warstwa zabezpieczająca (usuwalna): poliester pokryty polimerem fluorowym.
Dawkowanie preparatu Rivamylan – jak stosować ten lek?
Ważne:
– Przed nałożeniem nowego plastra poprzedni plaster należy usunąć.
– Stosować tylko jeden plaster na dobę.
– Nie należy przecinać plastra na mniejsze kawałki.
– Mocno docisnąć plaster wewnętrzną stroną dłoni i przytrzymać przez co najmniej 30 sekund.
Jak rozpoczynać leczenie
Lekarz poinformuje pacjenta, która dawka leku Rivamylan w postaci systemów transdermalnych jest najlepsza w danym przypadku.
• Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od leku Rivamylan, 4,6 mg/24 h.
• Zalecana, zazwyczaj stosowana dawka dobowa leku to Rivamylan, 9,5 mg/24 h. Jeśli leczenie
jest dobrze tolerowane, lekarz prowadzący może rozważyć zwiększenie dawki do 13,3 mg/24 h*
• Należy nalepiać tylko jeden plaster leku Rivamylan na raz i należy zmieniać go na nowy co 24 godziny.
*Nie można uzyskać dawki 13,3 mg/24 h stosując ten produkt. Jeśli pacjent wymaga zastosowania takiej dawki, należy zastosować inne produkty rywastygminy, dla których dostępne są systemy transdermalne o mocy 13,3 mg/24 h.
Podczas leczenia lekarz może dostosować dawkę leku do potrzeb danego pacjenta.
Jeśli pacjent nie nalepiał plastra przez trzy dni, nie powinien nalepiać kolejnego plastra zanim nie porozmawia o tym z lekarzem. Leczenie plastrami można wznowić stosując tę samą dawkę, jeśli przerwa w leczeniu nie przekraczała trzech dni. W przeciwnym razie lekarz zaleci wznowienie leczenia dawką 4,6 mg/24 h leku Rivamylan.
Gdzie pacjent powinien nalepić lek Rivamylan w postaci systemów transdermalnych
• Przed nalepieniem plastra należy upewnić się, że skóra w miejscu naklejenia jest czysta, sucha i nieowłosiona, oczyszczona z pudrów, olejków, kremów nawilżających lub płynów, które mogłyby uniemożliwiać właściwe przylepienie plastra, wolna od skaleczeń, wysypki i (lub) podrażnień.
• Należy ostrożnie usunąć wszelkie nalepione plastry przed nałożeniem nowego. Większa ilość plastrów na ciele może narazić pacjenta na nadmierną ilość leku, która może być potencjalnie niebezpieczna.
• Należy nalepiać jeden plaster na dobę na tylko jedno z możliwych miejsc:
– górna część lewego ramienia lub górna część prawego ramienia
– górna część klatki piersiowej po lewej stronie lub po prawej stronie (należy unikać nalepiania plastrów na piersi)
– górna część pleców po lewej stronie lub po prawej stronie
– dolna część pleców po lewej stronie lub po prawej stronie
Po 24 godzinach należy zdjąć stary plaster przed przyklejeniem nowego plastra na tylko jedno z podanych niżej możliwych miejsc.
Szczegółowe informacje na temat prawidłowego stosowania plastrów znajdziecie Państwo w załączonej ulotce w dolnej sekcji strony.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent przez przypadek nalepi więcej niż jeden plaster, należy zdjąć wszystkie plastry, a następnie poinformować lekarza o przypadkowym nalepieniu więcej niż jednego plastra. Pacjent może wymagać pomocy lekarskiej. U niektórych pacjentów, którzy przez przypadek przyjęli zbyt dużo leku Rivamylan wystąpiły nudności, wymioty, biegunka, wysokie ciśnienie krwi i omamy. Może również dojść do spowolnienia bicia serca i omdleń.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Rivamylan – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Rivamylan może być stosowany z jedzeniem, piciem i alkoholem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Rivamylan w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży, należy dokonać oceny korzyści ze stosowania leku Rivamylan względem możliwych działań leku na nienarodzone dziecko. Lek Rivamylan nie powinien być stosowany w czasie ciąży jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.
Podczas stosowania leku Rivamylan w postaci systemów transdermalnych nie należy karmić piersią.
Ulotka Rivamylan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Rivamylan przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Rivamylan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Dostępność Rivamylan w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Rivamylan - forum pacjentów
Stosujesz Rivamylan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.