Konsultacja merytoryczna:

Ribavirin Aurovitas

Rybawiryna, będąca substancją czynną tego leku Ribavirin Aurovitas, hamuje namnażanie wielu typów wirusów, w tym wirusa zapalenia wątroby typu C (wywołującego zakażenie wątroby zwane wirusowym zapaleniem wątroby typu C).

Ribavirin Aurovitas stosowany jest w skojarzeniu z innymi lekami wyjątkiem peginterferonem alfa-2a i peginterferonem alfa-2b w leczeniu niektórych rodzajów przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Ribavirin Aurovitas jest stosowany w leczeniu zapalenia wątroby typu C wyłącznie w skojarzeniu z innymi lekami wyjątkiem peginterferonem alfa-2a i peginterferonem alfa-2b w leczeniu niektórych wątroby typu C. Nie można go stosować w monoterapii.

Należy także zapoznać się z informacjami zawartymi ulotkach innymi lekami wyjątkiem peginterferonem alfa-2a i peginterferonem alfa-2b stosowanych w skojarzeniu z lekiem Ribavirin Aurovitas.

Jaki jest skład Ribavirin Aurovitas, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest rybawiryna. Jedna tabletka powlekana zawiera 200 mg rybawiryny.

Pozostałe składniki

rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), powidon (K 30), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian;

otoczka Opadry Pink 21K84964: etyloceluloza 10 cP, triacetyna, hypromeloza 15 cP, żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172), tytanu dwutlenek (E171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Ribavirin Aurovitas – jak stosować ten lek?

Zalecane dawki mieszczą się w zakresie od 800 do 1200 mg na dobę, w zależności od tego, jakie leki
wyjątkiem peginterferonem alfa-2a i peginterferonem alfa-2b stosowane są w skojarzeniu z lekiem Ribavirin Aurovitas:
• 800 mg na dobę: należy stosować 2 tabletki po 200 mg rano i 2 tabletki wieczorem.
• 1000 mg na dobę: należy stosować 2 tabletki po 200 mg rano i 3 tabletki wieczorem.
• 1200 mg na dobę: należy stosować 3 tabletki po 200 mg rano i 3 tabletki wieczorem.

W przypadku terapii skojarzonej z innymi lekami należy stosować schemat dawkowania zalecony przez lekarza oraz zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotkach tych leków.

Tabletki leku Ribavirin Aurovitas należy połykać w całości i przyjmować z jedzeniem.

Rybawiryna działa teratogennie (powodującego nieprawidłowości płodu) i dlatego należy ostrożnie obchodzić się z tabletkami, nie należy ich łamać ani kruszyć. Jeśli przypadkiem dotknie się uszkodzonej tabletki, należy dokładnie umyć wodą i mydłem ręce i części ciała, które miały kontakt z lekiem. Jeśli elementy tabletki dostaną się do oczu, należy dokładnie przemyć oczy jałową wodą lub czystą wodą, jeśli jałowa nie jest dostępna.

Okres stosowania tabletek Ribavirin Aurovitas może być różny – zależy od rodzaju wirusa, jakim zakażony jest pacjent, od rodzaju leku stosowanego w skojarzeniu z lekiem Ribavirin Aurovitas, od odpowiedzi na zastosowanie leczenie oraz od tego, czy pacjent był już wcześniej leczony. Należy spytać lekarza, jaki jest okres leczenia i przestrzegać jego zaleceń.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ribavirin Aurovitas – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki powlekane Ribavirin Aurovitas przyjmuje się zazwyczaj dwa razy na dobę z posiłkiem (rano i wieczorem); należy je połykać w całości

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ribavirin Aurovitas w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ribavirin Aurovitas stanowi duże zagrożenie dla nienarodzonego dziecka, ponieważ może powodować powstawanie wad wrodzonych. Z tych powodów pacjentki powinny unikać zajścia w ciążę podczas leczenia oraz w okresie 4 miesięcy po jego zakończeniu. Stosowanie leku Ribavirin Aurovitas może również\ prowadzić do uszkodzenia nasienia, a w następstwie tego do uszkodzenia płodu (nienarodzonego dziecka). Dlatego też należy zwrócić uwagę, aby partnerki leczonych mężczyzn unikały zajścia w ciążę w okresie terapii swoich partnerów oraz w okresie 7 miesięcy po skończeniu leczenia.

Kobiety w wieku rozrodczym przyjmujące lek rybawiryną. Nie należy rozpoczynać leczenia bez wykonania testu ciążowego i upewnienia się, że jego wynik jest ujemny. Test ciążowy należy wykonywać co miesiąc w trakcie terapii i przez 4 miesiące po jej zakończeniu. Konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji podczas trwania leczenia i przez 4 miesiące po zaprzestaniu terapii. Należy to przedyskutować z lekarzem prowadzącym. Informacje dla kobiet, których partnerzy są leczeni lekiem rybawiryną, znajdują się poniżej, w akapicie „Mężczyźni przyjmujący lek rybawiryną”.

Mężczyźni przyjmujący lek rybawiryną. Podczas stosunku płciowego z kobietą w ciąży konieczne jest stosowanie prezerwatywy. Zmniejszy to ryzyko przedostania się rybawiryny do organizmu partnerki. U partnerki leczonego mężczyzny, będącej w wieku rozrodczym, ale niebędącej w ciąży, konieczne jest wykonywanie testu ciążowego co miesiąc przez cały okres leczenia i przez 7 miesięcy po jego zakończeniu. Należy stosować skuteczną antykoncepcję u mężczyzny lub u jego partnerki, przez okres terapii i przez 7 miesięcy od jej zakończenia. Należy to przedyskutować z lekarzem prowadzącym. Informacje dla mężczyzn, których partnerki stosują lek rybawiryną, znajdują się w części zatytułowanej „Kobiety w wieku rozrodczym przyjmujące lek rybawiryną”.

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie wiadomo, czy lek Ribavirin Aurovitas przenika do ludzkiego mleka. Kobiety nie powinny karmić piersią podczas stosowania leku Ribavirin Aurovitas, ponieważ może to mieć szkodliwy wpływ na dziecko. Jeżeli przyjmowanie leku Ribavirin Aurovitas jest konieczne, należy zaprzestać karmienia piersią.

Należy zapoznać się również z informacjami zawartymi w ulotkach leków, które są stos owane w skojarzeniu z lekiem Ribavirin Aurovitas w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Rybawiryna w niewielkim stopniu wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak inne leki, stosowane w skojarzeniu z lekiem Ribavirin Aurovitas, mogą mieć takie działania . Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Ribavirin Aurovitas

Ulotka Ribavirin Aurovitas – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ribavirin Aurovitas, 200 mg, tabletki powlekane Rybawiryna (Ribavirinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ribavirin Aurovitas m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Ribavirin Aurovitas, 200 mg, tabletki powlekane Rybawiryna (Ribavirinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje Ribavirin Aurovitas?

Cena Ribavirin Aurovitas i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Ribavirin Aurovitas.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Ribavirin Aurovitas? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz