Konsultacja merytoryczna:

Respreeza

Co to jest lek Respreeza
Lek ten zawiera substancję czynną o nazwie inhibitor alfa1-proteinazy, który jest normalnym składnikiem krwi i występuje w płucach. Jego główną funkcją w płucach jest ochrona tkanki płucnej przez hamowanie działania pewnego enzymu, zwanego elastazą neutrofilową. Elastaza neutrofilowa może powodować uszkodzenia, jeśli jej działanie nie jest kontrolowane (na przykład, jeśli pacjent ma niedobór inhibitora alfa1-proteinazy).

W jakim celu stosuje się lek Respreeza
Lek ten stosuje się u dorosłych z rozpoznanym ciężkim niedoborem inhibitora alfa1-proteinazy (wrodzony stan, zwany też niedoborem alfa1-antytrypsyny), u których doszło do choroby płuc zwanej rozedmą płuc.

Do rozedmy płuc dochodzi, gdy brak inhibitora alfa1-proteinazy prowadzi do stanu, w którym elastaza neutrofilowa nie jest właściwie kontrolowana, uszkadzając pęcherzyki płucne (drobne pęcherzyki w płucach, przez które tlen przenika do organizmu). Z powodu takiego uszkodzenia płuca nie działają prawidłowo.

Regularne stosowanie tego leku zwiększa stężenie inhibitora alfa1-proteinazy we krwi i w płucach i w ten sposób spowalnia rozwój rozedmy płuc.

Jaki jest skład Respreeza, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest inhibitor alfa1-proteinazy.
Jedna fiolka zawiera około 1 000 mg inhibitora alfa1-proteinazy.

Pozostałe składniki to: sodu chlorek, sodu diwodorofosforan jednowodny i mannitol.
Rozpuszczalnik: Woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Respreeza – jak stosować ten lek?

Po przygotowaniu lek Respreeza jest podawany w infuzji dożylnej (kroplówce). Pierwsze infuzje leku będą nadzorowane przez lekarza z odpowiednim doświadczeniem w leczeniu niedoboru inhibitora alfa1-proteinazy.

Leczenie w warunkach domowych / samodzielne podawanie przez pacjenta
Po przeprowadzeniu pierwszych infuzji lek Respreeza może być podawany samodzielnie przez pacjenta lub jego opiekuna, jednakże dopiero po przejściu odpowiedniego szkolenia. Jeżeli lekarz uzna, że pacjent kwalifikuje się do takiego leczenia w warunkach domowych / samodzielnego podawania leku, przeszkoli pacjenta w następujących kwestiach:
• jak przygotować i podawać ten lek ,
• jak zachować lek w stanie jałowym (zasady przeprowadzania infuzji w warunkach aseptycznych),
• jak prowadzić dzienniczek leczenia,
• jak rozpoznawać działania niepożądane, w tym objawy reakcji alergicznych oraz środki, jakie należy zastosować w razie wystąpienia takich działań.

Lekarz prowadzący lub inny członek personelu medycznego będzie regularnie kontrolować technikę podawania infuzji przez pacjenta / opiekuna pacjenta aby upewnić się, że lek jest zawsze prawidłowo przygotowywany i podawany.

Dawka
Dawka leku Respreeza podawana pacjentowi zależy od jego masy ciała. Zalecana dawka to 60 mg na kg masy ciała; dawka taka powinna być podawana raz na tydzień. Roztwór leku zazwyczaj podaje się w infuzji przez około 15 minut (około 0,08 ml roztworu na kg masy ciała na minutę). Lekarz określi odpowiednią szybkość infuzji biorąc pod uwagę masę ciała pacjenta oraz tolerancję infuzji.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Następstwa przedawkowania są nieznane.

Jeśli pacjent uzna, że zastosował zbyt dużą dawkę leku Respreeza należy skontaktować się z lekarzem lub inną osobą należącą do fachowego personelu medycznego, który podejmie odpowiednie działania.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Respreeza – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Respreeza w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub innej osoby należącej do fachowego personelu medycznego przed zastosowaniem tego leku.

Ponieważ inhibitor alfa1-proteinazy jest fizjologicznym składnikiem krwi ludzkiej, nie oczekuje się, by zalecana dawka tego leku wywierała szkodliwe działanie na rozwijający się płód. Jednakże, ze względu na brak informacji dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Respreeza w okresie ciąży, jeżeli pacjentka jest w ciąży, lek ten należy stosować wyłącznie z zachowaniem ostrożności.

Nie wiadomo, czy lek Respreeza przenika do mleka matki. Jeżeli pacjentka karmi piersią, lekarz omówi z nią zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem tego leku.

Nie ma danych dotyczących wpływu na płodność, jednak ponieważ inhibitor alfa1-proteinazy jest normalnym składnikiem krwi człowieka nie oczekuje się żadnego niepożądanego wpływu na płodność w razie stosowania leku Respreeza w zalecanej dawce.

Ulotka Respreeza – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

RESPREEZA, 1 000 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji (Ludzki inhibitor alfa1-proteinazy)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Respreeza m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

RESPREEZA, 1 000 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji (Ludzki inhibitor alfa1-proteinazy)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku

Cena - ile kosztuje Respreeza?

Cena Respreeza i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Respreeza.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Respreeza? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Do pomiaru ciśnienia krwi u dzieci zaleca się stosować mankiety odpowiednie do obwodu ich ramienia. Mając w domu ciśnieniomierz marki Omron, wystarczy dokupić Mankiet Omron mały dla dzieci. Obwód mankietu: 17-22cm.

Suplement diety w płynie Resweratrol to wyjątkowy preparat rekomendowany dla osób, które chcą dodatkowo zadbać o swój układ krążenia. W składzie zawarto sok i ekstrakt ze skórek czerwonych winogron, trans-resweratrol oraz…

Suplement diety Vitagal Witamina E to preparat, który pozwala uzupełnić codzienną dietę w witaminę E. Składnik ten pomaga w ochronie komórek organizmu przed stresem oksydacyjnym. Jedna kapsułka zawiera zalecaną dzienną porcję witaminy E.

Kompleks ziołowych ekstraktów tworzy skład kapsułek Nerkamin. Jest to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do stosowania w postępowaniu dietetycznym w przypadku bakteryjnych infekcji układu moczowego i kamicy nerkowej.

Suplement diety SFD Mag B6 forte zawiera najlepiej przyswajalną przez organizm postać magnezu – cytrynian. Dodatkowo skład wzbogacono dużą porcją witaminy B6. Preparat jest rekomendowany do stosowania jako uzupełnienie diety u osób dorosłych.

Substancją czynną zawartą w produkcie leczniczym Tantum Lemon 3mg jest benzydaminy chlorowodorek. Lek ma postać pastylek twardych o smaku cytrynowym. Wskazany jest do stosowania w leczeniu objawów stanów zapalnych jamy ustnej oraz gardła.

Marka Herbapol Kraków oferuje produkt Ostropest plamisty zawierający wysokiej jakości owoce tej niezwykłej rośliny. Ostropest plamisty to naturalny składnik, który wspomaga ochronę wątroby oraz wspiera prawidłowe trawienie.

Substancją czynną wykorzystaną w produkcie leczniczym Depremin jest wyciąg suchy z ziela dziurawca (612mg w każdej tabletce). Preparat ten jest lekiem roślinnym do stosowania w krótkotrwałym leczeniu objawów łagodnych zaburzeń depresyjnych.

Globulki dopochwowe apiVaginal to wyrób medyczny zawierają propolis oraz kwas hialuronowy. Preparat działa łagodząco na suchość, podrażnienie, zaczerwienienie, świąd i pieczenie w okolicy warg sromowych i pochwy, działa nawilżająco i ochronnie.

Suplement diety UrydynActiv pomaga uzupełnić codzienną dietę w monofosforan urydyny oraz witaminy z grupy B. Preparat jest rekomendowany dla osób zmagających się z nerwobólami i polineuropatiami, a także bólem kręgosłupa i drę…

Suplement diety Novanoc w postaci tabletek polecany jest jako uzupełnienie codziennej diety w składniki wspierające zasypianie oraz pomagające utrzymać zdrowy sen. Preparat zawiera m.in. melatoninę oraz wyciągi z ziela passiflory i melisy lekarskiej.

Błonnik, białko oraz kwasy tłuszczowe nienasycone to bogactwo zawarte w nasionach lnu brązowego. Natur Planet Nasiona Lnu to produkt polecany jako dodatek do wypieków, sałatek oraz płatków śniadaniowych, musli i jogurtu.

Płyn do płukania jamy ustnej przeciw powstawaniu płytki nazębnej Eludril Care polecany jest do codziennej higieny i pielęgnacji jamy ustnej. Preparat zawiera dwa składniki antybakteryjne – chlorheksydynę i chlorek cetylopirydyny.

Suplement diety Cynk organiczny to preparat rekomendowany do stosowania w celu uzupełnienia codziennej diety w cynk – składnik, który wspiera właściwe funkcjonowanie układu odpornościowego i wspomaga utrzymanie zdrowych włosów, paznokci i skó…

Gdy dieta uboga jest w błonnik i kwasy Omega-3, warto wprowadzić odpowiednią suplementację. Suplement diety Ispagul S Chia zawiera źródła tych drogocennych substancji, czyli nasiona i łupinę babki jajowatej oraz nasiona szałwii hiszpańskiej.

Twoją nową miłością jest słynna, azjatycka herbata bąbelkowa? Już nie musisz wychodzić z domu, aby cieszyć się tym pysznym napojem. Dzięki nowemu produktowi z oferty marki Intenson – Tapioka kulki – samodzielnie przygotujesz taki napój!

Skład suplementu diety Melatonina Noc 5mg tworzy wysoka porcja melatoniny oraz magnez i witamina B6. Melatonina to składnik, który pomaga skrócić czas niezbędny do zaśnięcia. Magnez i witamina B6 wspierają prawidłowe funkcjonowanie…

Płyn Bio Pokrzywa to suplement diety zawierający ekologiczny ekstrakt z liści pokrzywy. Preparat jest polecany jako uzupełnienie codziennej diety w składnik, który m.in. wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego oraz układu…

Suplement diety Verdin Fix z czarną herbatą to preparat dla osób, które po obfitym posiłku lubią wypić ziołowy napar wspomagający procesy trawienne. Preparat zawiera m.in. miętę pieprzową, owoce kolendry siewnej i korzeń mniszka…

Suplement diety Swanson Ashwagandha KSM-66 250mg przeznaczony jest do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety w ekstrakt z Ashwagandhy. Surowiec ten jest bogatym źródłem licznych substancji czynnych m.in. witanolidów.