RESONIUM A

Działanie i wskazania

Resonium A zawiera jako substancję czynną sól sodową sulfonowanej żywicy polistyrenowej. Lek należy do grupy leków nazywanych „żywicami jonowymiennymi”.

Resonium A stosuje się w leczeniu hiperkaliemii (zbyt duże stężenie potasu we krwi). Lek usuwa nadmiar potasu z organizmu, przywracając jego prawidłowe stężenie we krwi. Lek jest stosowany u pacjentów, u których występują problemy z nerkami oraz u pacjentów dializowanych.

Skład

Substancją czynną leku jest sól sodowa sulfonowanej żywicy polistyrenowej 99,934%.
15 g proszku zawiera 1,42 g jonów sodu w postaci soli sodowej sulfonowanej żywicy polistyrenowej 99,934%.

Pozostałe składniki lek to: wanilina i sacharyna.

Dawkowanie

Ten lek jest zazwyczaj podawany przez lekarza lub pielęgniarkę. Jeśli pacjent nie jest pewny dlaczego otrzymuje lek Resonium A lub ma jakiekolwiek pytania odnośnie stosowanej dawki Resonium A, powinien porozmawiać z lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą.
– Dawka leku zależy od wyników badań krwi.
– W przypadku dzieci dawka jest również obliczana na podstawie masy ciała dziecka.

Stosowanie leku
– Lek Resonium A podaje się doustnie lub doodbytniczo (do tylnego odcinka przewodu pokarmowego). U noworodków podaje się wyłącznie doodbytniczo.
– Leku nie wolno mieszać z sokiem owocowym, ponieważ może to uniemożliwić prawidłowe działanie leku.
– W przypadku stosowania doustnego ważne jest, aby pacjent przyjął pozycję siedzącą podczas przyjmowania leku w celu uniknięcia wdychania proszku do płuc.
– W przypadku podawania doodbytniczego, należy starać się utrzymać lek w tylnym odcinku przewodu pokarmowego przez przynajmniej 9 godzin. Następnie okrężnicę należy wypłukać w celu usunięcia żywicy.
– Zawiesinę żywicy należy przygotowywać na krótko przed zastosowaniem; po upływie 24 godzin zawiesina nie nadaje się do użycia.

Zalecana dawka:

Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku):

Doustnie
Zalecana dawka to 15 g (jedna pełna łyżeczka) trzy lub cztery razy na dobę
Każdą dawkę należy podać w postaci zawiesiny w małej ilości wody, lub dla lepszego smaku, w słodkim napoju (z wyjątkiem soków owocowych, które zawierają potas) w stosunku 3 do 4 ml/gram żywicy.

Doodbytniczo
Zalecana dawka to 30 g (dwie pełne łyżeczki) raz na dobę w 150 ml wody lub 10% roztworu glukozy.

W niektórych przypadkach, lek może być podawany jednocześnie doustnie i doodbytniczo. Dotyczy to sytuacji, gdy stężenie potasu musi być szybko zmniejszone. Jeżeli początkowo podaje się produkt leczniczy doustnie i doodbytniczo, podawanie doodbytnicze można przerwać, gdy żywica podana doustnie dotrze do odbytnicy

Dzieci:

Doustnie
– Początkowa dawka dobowa to 1 g na kilogram masy ciała w dawkach podzielonych.
Lek podaje się doustnie, najlepiej z napojem (ale nie z sokami owocowymi, ponieważ zawierają one dużą ilość potasu) lub z niewielką ilością dżemu albo miodu.
– Następnie, dawka dobowa może być zmniejszona do 0,5 g na kilogram masy ciała (dawka podtrzymująca).

Doodbytniczo
Jeśli dziecko nie może przyjmować leku doustnie, wtedy można go podać doodbytniczo stosując dawkę co najmniej taką, jaka zostałaby podana doustnie, zawieszoną w proporcjonalnej ilości 10% roztworu glukozy w wodzie.

Noworodki:
Lek Resonium A u noworodków jest stosowany wyłącznie doodbytniczo.
Stosuje się najmniejszą skuteczną dawkę w zakresie od 0,5 g i 1 g na kilogram masy ciała, rozcieńczoną jak dla dorosłych. Ważne jest, aby dzieciom i noworodkom podawać właściwą dawkę leku. W przypadku podania zbyt dużej dawki leku, u dzieci i noworodków może wystąpić ciężkie zaparcie.

Przedawkowanie

Jest mało prawdopodobne, aby lekarz lub pielęgniarka podali zbyt dużą dawkę leku. Lekarz lub pielęgniarka będą monitorować postępy leczenia i sprawdzać, jaki lek jest stosowany u pacjenta. Jeśli pacjent ma wątpliwości, dlaczego otrzymuje dawkę leku, powinien zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki.

Jeśli pacjent przyjmie zbyt dużą dawkę leku Resonium A, mogą wystąpić następujące objawy:
– uczucie drażliwości lub dezorientacji
– problemy z koncentracją
– osłabienie siły mięśni i zubożenie odruchów, prowadzące do paraliżu
– problemy z oddychaniem
– przyspieszony rytm serca lub kołatanie serca
– skurcze mięśni
– bezdech

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Leku nie wolno mieszać z sokiem owocowym, ponieważ może to uniemożliwić prawidłowe działanie leku.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza się że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Weryfikacja ceny w aptece, dostępność

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here