Konsultacja merytoryczna:

Resonium A

Resonium A zawiera jako substancję czynną sól sodową sulfonowanej żywicy polistyrenowej. Lek należy do grupy leków nazywanych „żywicami jonowymiennymi”.

Resonium A stosuje się w leczeniu hiperkaliemii (zbyt duże stężenie potasu we krwi). Lek usuwa nadmiar potasu z organizmu, przywracając jego prawidłowe stężenie we krwi. Lek jest stosowany u pacjentów, u których występują problemy z nerkami oraz u pacjentów dializowanych.

Jaki jest skład Resonium A, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest sól sodowa sulfonowanej żywicy polistyrenowej 99,934%.
15 g proszku zawiera 1,42 g jonów sodu w postaci soli sodowej sulfonowanej żywicy polistyrenowej 99,934%.

Pozostałe składniki lek to: wanilina i sacharyna.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Resonium A – jak stosować ten lek?

Ten lek jest zazwyczaj podawany przez lekarza lub pielęgniarkę. Jeśli pacjent nie jest pewny dlaczego otrzymuje lek Resonium A lub ma jakiekolwiek pytania odnośnie stosowanej dawki Resonium A, powinien porozmawiać z lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą.
– Dawka leku zależy od wyników badań krwi.
– W przypadku dzieci dawka jest również obliczana na podstawie masy ciała dziecka.

Stosowanie leku
– Lek Resonium A podaje się doustnie lub doodbytniczo (do tylnego odcinka przewodu pokarmowego). U noworodków podaje się wyłącznie doodbytniczo.
– Leku nie wolno mieszać z sokiem owocowym, ponieważ może to uniemożliwić prawidłowe działanie leku.
– W przypadku stosowania doustnego ważne jest, aby pacjent przyjął pozycję siedzącą podczas przyjmowania leku w celu uniknięcia wdychania proszku do płuc.
– W przypadku podawania doodbytniczego, należy starać się utrzymać lek w tylnym odcinku przewodu pokarmowego przez przynajmniej 9 godzin. Następnie okrężnicę należy wypłukać w celu usunięcia żywicy.
– Zawiesinę żywicy należy przygotowywać na krótko przed zastosowaniem; po upływie 24 godzin zawiesina nie nadaje się do użycia.

Zalecana dawka:

Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku):

Doustnie
Zalecana dawka to 15 g (jedna pełna łyżeczka) trzy lub cztery razy na dobę
Każdą dawkę należy podać w postaci zawiesiny w małej ilości wody, lub dla lepszego smaku, w słodkim napoju (z wyjątkiem soków owocowych, które zawierają potas) w stosunku 3 do 4 ml/gram żywicy.

Doodbytniczo
Zalecana dawka to 30 g (dwie pełne łyżeczki) raz na dobę w 150 ml wody lub 10% roztworu glukozy.

W niektórych przypadkach, lek może być podawany jednocześnie doustnie i doodbytniczo. Dotyczy to sytuacji, gdy stężenie potasu musi być szybko zmniejszone. Jeżeli początkowo podaje się produkt leczniczy doustnie i doodbytniczo, podawanie doodbytnicze można przerwać, gdy żywica podana doustnie dotrze do odbytnicy

Dzieci:

Doustnie
– Początkowa dawka dobowa to 1 g na kilogram masy ciała w dawkach podzielonych.
Lek podaje się doustnie, najlepiej z napojem (ale nie z sokami owocowymi, ponieważ zawierają one dużą ilość potasu) lub z niewielką ilością dżemu albo miodu.
– Następnie, dawka dobowa może być zmniejszona do 0,5 g na kilogram masy ciała (dawka podtrzymująca).

Doodbytniczo
Jeśli dziecko nie może przyjmować leku doustnie, wtedy można go podać doodbytniczo stosując dawkę co najmniej taką, jaka zostałaby podana doustnie, zawieszoną w proporcjonalnej ilości 10% roztworu glukozy w wodzie.

Noworodki:
Lek Resonium A u noworodków jest stosowany wyłącznie doodbytniczo.
Stosuje się najmniejszą skuteczną dawkę w zakresie od 0,5 g i 1 g na kilogram masy ciała, rozcieńczoną jak dla dorosłych. Ważne jest, aby dzieciom i noworodkom podawać właściwą dawkę leku. W przypadku podania zbyt dużej dawki leku, u dzieci i noworodków może wystąpić ciężkie zaparcie.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jest mało prawdopodobne, aby lekarz lub pielęgniarka podali zbyt dużą dawkę leku. Lekarz lub pielęgniarka będą monitorować postępy leczenia i sprawdzać, jaki lek jest stosowany u pacjenta. Jeśli pacjent ma wątpliwości, dlaczego otrzymuje dawkę leku, powinien zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki.

Jeśli pacjent przyjmie zbyt dużą dawkę leku Resonium A, mogą wystąpić następujące objawy:
– uczucie drażliwości lub dezorientacji
– problemy z koncentracją
– osłabienie siły mięśni i zubożenie odruchów, prowadzące do paraliżu
– problemy z oddychaniem
– przyspieszony rytm serca lub kołatanie serca
– skurcze mięśni
– bezdech

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Resonium A – czy mogę spożywać alkohol?

Leku nie wolno mieszać z sokiem owocowym, ponieważ może to uniemożliwić prawidłowe działanie leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Resonium A w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza się że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Resonium A – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

RESONIUM A 1,42 g jonów sodu/15 g, proszek doustny lub do sporządzania zawiesiny doodbytniczej (Natrii polystyreni sulfonas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 15 razy

Rozmiar plku 135.88 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Resonium A m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

RESONIUM A 1,42 g jonów sodu/15 g, proszek doustny lub do sporządzania zawiesiny doodbytniczej (Natrii polystyreni sulfonas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 18 razy

Rozmiar plku 200.69 KB

Cena - ile kosztuje Resonium A?

Cena Resonium A i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Resonium A.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Resonium A? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zestaw witamin w postaci smacznych żelków rekomendowany dla dzieci powyżej 3. roku życia i dla dorosłych. Suplement diety Bodymax Bodymisie smak owocowy uzupełnia codzienną dietę między innymi w witaminę A, C, D oraz kompleks witamin z…

Kompozycja olejków eterycznych z mięty pieprzowej, sosny, lawendy oraz goździków – Żel pielęgnacyjny AromaVap. Preparat nawilża skórę, równocześnie zawarte w nim olejki eteryczne pozwalają udrożnić zatkany nos, ułatwiając tym…

Stosowanie preparatów witaminowo-mineralny nigdy nie zastąpi właściwie zbilansowanej diety, jednak są sytuacje, kiedy dobry suplement diety jest niezbędny. Najlepszym wyborem będzie wówczas preparat Geriamoc pełen witamin oraz minerałów.

Jabłczan kreatyny, tauryna oraz witamina B6 w jednym produkcie? To oczywiście Allnutrition 3-Creatine Malate lemon! Ten suplement diety wykazuje działanie zarówno anaboliczne, jak również antykataboliczne.

Każda kapsułka suplementu diety Dicoflor 3 zawiera aż 3 miliardy bakterii kwasu mlekowego – Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103). Jest to preparat przeznaczony do stosowania jako uzupełnienie diety dla dorosłych i dzieci powyżej 3. roku życia.

Suplement diety Colosan EX zawiera m.in. błonnik jabłkowy oraz mielone nasiona lnu zwyczajnego. Preparat jest rekomendowany do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety u osób, które chcą zadbać o prawidłową pracę swoich jelit.

Produkt leczniczy Carbo medicinalis 300mg to lek zawierający węgiel leczniczy (300mg w jednej tabletce). Wskazaniami do stosowania preparatu są: biegunka, wzdęcia i niestrawność, a także zatrucie lekami lub innymi substancjami chemicznymi.

Kolejna nieprzespana noc powoduje u Ciebie jeszcze większą frustrację i rozdrażnienie? Potrzebujesz wyciszenia i zdrowego, relaksującego snu, wypróbuj więc suplement diety Modus Spokojny sen melatonina z wyciągami roślinnymi oraz witaminą B6.

Dwa wysokiej jakości kosmetyki do oczyszczania i codziennej pielęgnacji skóry dzieci od pierwszego dnia życia. Zestaw Eloderm Żel do mycia ciała i włosów 2w1 + Krem aktywny rekomendowany jest dla skóry suchej, atopowej i…

Ziołowa kompozycja, która polecana jako wsparcie organizmu w okresie zwiększonego ryzyka zachorowań, a także w trakcie infekcji. Herbatka fix Na przeziębienie zawiera m.in. ziele jeżówki, owoc i kwiat bzu czarnego, kwiat rumianku i…

Soja jest jednym z najlepszych i najwartościowszych źródeł lecytyny. Właśnie z takiego źródła pochodzi lecytyna zawarta w suplemencie diety Swanson Lecytyna 1200mg. Co ważne, wykorzystana w preparacie soja jest wolna od GMO.

Idealny do codziennych pomiarów ciśnienia krwi i pulsu ciśnieniomierz elektroniczny naramienny AlphaMed Alpha One B07 wyróżnia się dokładnością i doskonałą wiarygodnością badania oraz pojemną pamięcią i funkcją średniej.

Płyn Estrovita Men to suplement diety przeznaczony dla mężczyzn. Pomaga on uzupełnić codzienną dietę w składniki, które wspierają utrzymanie prawidłowego funkcjonowania organizmu – kwasy Omega-3-5-6-9, likopen, koenzym Q10 oraz witaminy: A, D…

Wyjątkowy szampon o działaniu leczniczym, który wskazany jest do stosowania w przypadku chorób skóry wywołanych przez drożdżaki Malassezia. Produkt leczniczy Nizoral zawiera jako substancję czynną ketokonazol.

Inhalator Diagnostic Kids kompresorowy tłokowy to urządzenie wydajne przeznaczone do do ciągłej pracy. Inhalator został wyposażony w nebulizator z regulacją wielkości cząsteczek. W zestawie znajduje się maseczka dla dzieci i maseczka dla dorosł…

Suplement diety Rosemary Extract to preparat bazujący na naturalnym składniku – wyciąg z liścia rozmarynu (standaryzowany na zawartość minimum 50% kwasu ursolowego). Rozmaryn wspiera między innymi prawidłowe funkcjonowanie wątroby.

Sinulan Rinse zestaw do płukania nosa i zatok irygator + saszetki to wyrób medyczny, który skutecznie oczyszcza nos i zatoki. Zabieg płukania można wykonywać jako wsparcie w leczeniu infekcji, jak również w codziennej higienie nosa…

Tabletki do ssania Septinum zawierają wyciąg z porostu islandzkiego oraz hialuronian sodu. Jest to wyrób medyczny, który skutecznie łagodzi podrażniania śluzówki jamy ustnej i gardła, również ją nawilża oraz powleka ją filmem…

Preparat dedykowany osobom, które cierpią z powodu „ciężkich” nóg. Żel Allenogi Forte zawiera unikalną kompozycję substancji czynnych, które przynoszą ulgę zmęczonym i opuchniętym nogom. Dodatkowo żel pomaga zmniejszyć widoczność „pajączków”.

Wskazaniem do stosowania wyrobu medycznego w postaci tabletek do żucia Gastrotuss jest refluks żołądkowo-przełykowy oraz refluks krtaniowo-gardłowy. Zawarte w preparacie składniki tworzą mechaniczną barierę antyrefluksową.