Suplementy diety na odchudzanie – co musisz wiedzieć zanim po nie sięgniesz!

Planując odchudzanie, często oprócz zmiany nawyków żywieniowych chcemy się wspomóc suplementami diety. W skład tabletek na odchudzanie wchodzą substancje, które wpływają na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, pomagają kontrolować apetyt oraz ograniczają wchłanianie węglowodanów i tłuszczów. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu preparatów, a wybór jednego z nich może okazać się trudny. Jak wybrać odpowiedni suplement? Na co zwrócić uwagę? Jakich preparatów unikać? 

Podstawą skutecznego odchudzania jest zmiana nawyków żywieniowych i aktywność fizyczna, a stosowane dodatkowo suplementy mogą jedynie przyśpieszyć utratę zbędnych kilogramów. Celem wszystkich preparatów jest zmniejszenie masy ciała i chociaż łączy je ten sam cel, to jednak różnią się składem i sposobem działania.

Suplementy spalające tłuszcz

Działanie tego rodzaju preparatów polega na pobudzaniu procesów metabolicznych zachodzących w organizmie, co powoduje szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto większość z nich działa hamująco na apetyt i zwiększa zdolność wysiłkową organizmu. Polecane są osobom aktywnym fizycznie. W tej grupie wyróżniamy m.in. L-karnitynę, CLA (sprzężony kwas linolowy), HCA (kwas hydroksycytrynowy z owoców garcinia cambodgia), kofeinę i efedrynę. 

Uwaga: Jeśli cierpisz na choroby sercowo-naczyniowe uważaj na kofeinę i efedrynę, które podwyższają ciśnienie krwi i przyspieszają akcję serca. 

Tabletki ograniczające wchłanianie tłuszczów i węglowodanów

Suplementy z tej grupy wykazują działanie wiążące tłuszcz w przewodzie pokarmowym lub hamujące wchłanianie węglowodanów. Ponadto zmniejszają uczucie głodu. Polecane są osobom, które mają problem z przestrzeganiem diety i  regularną aktywnością fizyczną. Do tej grupy zaliczamy m.in. chitynę (chitosan), fasolaminę, zieloną kawę i zieloną herbatę.

Reklama

Preparaty hamujące apetyt

Preparaty zmniejszające uczucie głodu działają na zasadzie wiązania wody, przez co zwiększa się objętość treści pokarmowej w żołądku i jelitach. Dzięki temu szybciej i na dłużej odczuwamy sytość. Pomagają również usuwać z organizmu niekorzystne produkty przemiany materii oraz poprawiają funkcjonowanie jelit. Najbardziej znaną substancją w tej grupie jest błonnik, który pozyskuje się z różnych roślin np. ananasa, babki płesznik czy buraka cukrowego. Błonnik dzielimy na frakcję rozpuszczalną (pektyny, śluzy, beta-glukan, inulina), która powoduje spowolnienie opróżniania żołądka i nierozpuszczalną w wodzie (celuloza, hemiceluloza, ligniny, skrobia oporna), która odpowiada za prawidłowe wypróżnianie. Błonnik wpływa również na obniżenie stężenia cholesterolu i glikemii poposiłkowej. Podczas przyjmowania błonnika zaleca się picie dużych ilości wody.

Jakich suplementów na odchudzanie unikać?

Należy wystrzegać się preparatów z nieznanym składem, niewiadomego pochodzenia oraz niepewnych źródeł. Kupując takie suplementy, może się okazać, że w składzie są substancje, które nie są dopuszczone na rynku ze względu na skutki uboczne lub są nielegalne. Pamiętaj, że podejmując decyzję o zakupie takiego preparatu ryzykujesz swoim zdrowiem!

Najważniejszy w wyborze odpowiedniego suplementu jest jego skład, który powinien być naturalny i bezpieczny. Jeśli decydujemy się na zakup preparatu na odchudzanie najlepiej udać się do apteki i skonsultować wybór z farmaceutą. Tylko w takim przypadku mamy pewność, że suplement ma odpowiedni skład i jest dobrany do naszych potrzeb. Tabletki na odchudzanie mogą okazać się pomocne w procesie odchudzania, jednak nic nie zastąpi zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.