Pyramidon fast

Pyramidon Fast to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną kwas acetylosalicylowy. Jest to lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Stosowany jest w bólach słabych do umiarkowanych, takich jak bóle głowy, bóle zębów, bolesne miesiączkowanie, a także w dolegliwościach towarzyszących przeziębieniu i grypie. Leku nie należy zażywać na czczo i nie powinien być stosowany dłużej niż 4 dni bez konsultacji z lekarzem. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Pyramidon fast. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Pyramidon fast, 500 mg, proszek doustny w saszetce jest lekiem przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym.

Pyramidon fast, 500 mg, proszek doustny w saszetce stosowany jest w:
– bólach słabych do umiarkowanych (np. bóle głowy, bóle zębów, bolesne miesiączkowanie),
– dolegliwościach towarzyszących przeziębieniu i grypie,
– gorączce.

Lek stosowany jest u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

Jaki jest skład Pyramidon fast, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest kwas acetylosalicylowy.

– Pozostałe składniki to: mannitol E 421; magnezu cytrynian bezwodny; sodu diwodorocytrynian; sodu wodorowęglan; kwas askorbowy; powidon (K25); krzemionka koloidalna bezwodna; aspartam E 951; aromat Lemon MK/1000, 101 (zawiera śladowe ilości Sorbitolu E 420); aromat Contramarum, 201227; aromat Toptropic, 306 (zawiera śladowe ilości Sorbitolu E 420).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Pyramidon fast – jak stosować?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jeżeli nie zalecono inaczej stosuje się zazwyczaj następujące dawki:

Dorośli: 1 – 2 saszetki (Dawka jednorazowa), 3 – 6 saszetek (Dawka dobowa)
Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 saszetka (Dawka jednorazowa), 3 saszetki (Dawka dobowa).

Dawka jednorazowa może, jeśli jest to konieczne, być zażywana w odstępach co 4- 8 godzin do 3 razy na dobę. Dawka dobowa nie może zostać przekroczona.

Stosowanie u dzieci
Leku Pyramidon fast nie należy stosować u dzieci w wieku do 12 lat.
Lek może być stosowany u młodzieży w wieku powyżej 12 lat wyłącznie na zlecenie lekarza.

Sposób użycia
Proszek należy umieścić bezpośrednio na języku. Rozpuszczony proszek należy połknąć, a jeżeli to konieczne można popić niewielką ilością płynu. Leku nie należy zażywać na czczo.

Czas stosowania
Pyramidon fast nie powinien być stosowany dłużej niż 4 dni bez konsultacji z lekarzem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zatrucie substancją czynną leku może być spowodowane długotrwałym przyjmowaniem leku (łagodne zatrucie) lub przedawkowaniem (ciężkie zatrucie), które może zagrażać życiu.

Objawami łagodnego zatrucia są: zawroty głowy, szumy uszne, głuchota, nadmierne pocenie się, nudności i wymioty, ból głowy, splątanie (zaburzenia świadomości z dezorientacją, zaburzeniami myślenia i mowy, urojeniami, omamami, lękiem oraz pobudzeniem psychruchowym), przyspieszony oddech, zbyt głęboki oddech oraz objawy alkalozy oddechowej (mroczki przed oczami, omdlenia).

W przypadku zatrucia ciężkiego mogą wystąpić ponadto: wysoka gorączka, zaburzenia układu oddechowego, zaburzenia pracy serca i naczyń krwionośnych, utrata płynów i elektrolitów, wzrost lub obniżenie stężenia glukozy we krwi (szczególnie u dzieci), ketoza ( kwasica metaboliczna spowodowana zwiększeniem stężenia ciał ketonowych we krwi), krwawienia z układu pokarmowego, zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia neurologiczne objawiające się letargiem, splątaniem aż do śpiączki i napadu drgawkowego.

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lekarz może zadecydować, zależnie od stopnia przedawkowania, jakie działania powinny zostać podjęte.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pyramidon fast – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania Pyramidon fast nie należy pić alkoholu.

Lek należy przyjmować po jedzeniu.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Pyramidon fast w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

W pierwszym i w drugim trymestrze ciąży, lek Pyramidon fast można stosować jedynie po konsultacji z lekarzem.

Leku Pyramidon fast nie można stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży, gdyż może powodować komplikacje w okresie okołoporodowym, zarówno u matki, jak i noworodka.

Kwas acetylosalicylowy przenika do mleka matki w niewielkiej ilości. Ponieważ nieznane są dotychczas negatywne skutki dla niemowlęcia, przy krótkim stosowaniu zalecanej dawki nie trzeba przerywać karmienia. Przy dłuższym stosowaniu oraz stosowaniu dużych dawek, kobieta karmiąca piersią powinna skontaktować się z lekarzem.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Pyramidon fast

Ulotka Pyramidon fast – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Pyramidon fast przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pyramidon fast m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Pyramidon fast w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Pyramidon fast

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Pyramidon fast? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Pyramidon fast. Podziel się doświadczeniami na forum.