Konsultacja merytoryczna:

Proursan

Proursan - ulotka, opinie, cena, dawkowanie, zamienniki

Choroby gastrologiczne to schorzenia jelit, żołądka oraz wątroby, z którymi zmaga się coraz większa część populacji. Mogą je powodować czynniki infekcyjne (między innymi zakażenie bakterią Helicobacter pylori), autoimmunologiczne (kiedy organizm wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnej tkance), a także toksyczne (alkohol, przyjmowanie niektórych leków, żółć itp.). Wśród częstych schorzeń tego typu można wyróżnić, chociażby:

 • wirusowe zapalenie wątroby,
 • chorobę wrzodową dwunastnicy,
 • żółciową marskość wątroby,
 • zaburzenia czynnościowe pęcherzyka żółciowego,
 • zapalenie błony śluzowej żołądka spowodowane zarzucaniem żółci.

W przypadku rozpoznania chorób układu trawienia ważne jest wdrożenie prawidłowej diety, a także odpowiednich środków farmakologicznych. Jednym z preparatów znajdujących zastosowanie w leczeniu schorzeń gastrologicznych jest lek Proursan, w którego składzie znalazła się substancja czynna – kwas ursodeoksycholowy. Środek ten zmniejsza objętość żółci i jej nasycenie cholesterolem, a także chroni wątrobę poprzez blokowanie receptorów kwasów żółciowych. Na tej stronie prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące stosowania leku Proursan, związane między innymi z jego dawkowaniem, a także łączeniem z innymi preparatami leczniczymi. Ponadto mogą tu Państwo znaleźć opinie na jego temat oraz dowiedzieć się, jaka jest jego cena w aptece. Na samym końcu witryny do pobrania jest ulotka leku, a także możliwość sprawdzenia, czy istnieje zamiennik preparatu Proursan.

Lek Proursan jest preparatem przeznaczonym do stosowania w schorzeniach dróg żółciowych. Substancją czynną produktu jest kwas ursodeoksycholowy, hydrofilny kwas żółciowy, który naturalnie występuje między innymi w żółci człowieka. Związek ten po podaniu doustnym jest przyswajany w jelicie cienkim, a następnie razem z krwią transportowany do wątroby, gdzie podlega stałemu krążeniu jelitowo-wątrobowemu. Kwas ursodeoksycholowy przyczynia się do zmniejszenia wydzielania cholesterolu do żółci, a także wpływa na redukcję syntezy cholesterolu. Ponadto  powoduje rozpuszczanie kamieni żółciowych oraz przeciwdziała ich powstawaniu.

Najważniejsze wskazania do stosowania leku Proursan to:

 • pierwotna marskość żółciowa wątroby w początkowej fazie rozwoju,
 • zapalenie błony śluzowej żołądka wywołane zarzucaniem żółci,
 • cholesterolowe kamienie żółciowe o średnicy nie większej niż 15 mm, przepuszczalne dla promieniowania rentgenowskiego, u osób, u których pomimo obecności kamieni zostało zachowane prawidłowe funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego.

Serdecznie zachęcamy do zakupów za pośrednictwem naszego sklepu - przejdź do BL Market.

Więcej informacji na temat leku Proursan:

Skład

W składzie leku Proursan znalazł się kwas ursodeoksycholowy, hydrofilny kwas żółciowy, naturalnie występujący w ludzkiej żółci. Substancja ta poza zmniejszeniem wydzielania cholesterolu do żółci działa ochronnie na wątrobę oraz reguluje procesy immunologiczne. Jedna kapsułka Proursan zawiera 250 mg substancji czynnej – kwasu ursodeoksycholowego.

Pozostałe składniki preparatu to: skrobia kukurydziana, skrobia kukurydziana żelowana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie / stosowanie

Lek Proursan powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami wydanymi przez specjalistę. W razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. Kapsułki są przeznaczone do podawania doustnego, popijając odpowiednią ilością wody.

W przypadku osób dorosłych zalecana dawka w rozpuszczaniu kamieni cholesterolowych zazwyczaj wynosi od dwóch do pięciu kapsułek dziennie, w zależności od masy ciała (masa ciała do 60 kg – dwie kapsułki, masa ciała do 80 kg – trzy kapsułki, masa ciała do 100 kg – cztery kapsułki, masa ciała powyżej 100 kg – pięć kapsułek na dobę). Zaleconą dawkę należy przyjmować jednorazowo, najlepiej przed snem. Leczenia lekiem Proursan nie należy kontynuować, jeśli kamienie nie zostaną rozpuszczone lub nie ulegną zmniejszeniu w ciągu dwunastu miesięcy. Ich stan powinien być kontrolowany przy pomocy badania ultrasonograficznego przeprowadzanego w sześciomiesięcznych odstępach.

W zapaleniu błony śluzowej żołądka wywołanym przez zarzucanie żółci zaleca się przyjmowanie jednej kapsułki dziennie. Długość leczenia powinna zostać ustalona przez lekarza – nie powinna być krótsza niż 10 dni.

W przypadku pierwotnej żółciowej marskości wątroby zalecana dawka wynosi 13-15 mg leku Proursan na każdy kilogram masy ciała na dobę, którą należy przyjmować w trzech podzielonych porcjach. W sytuacji, kiedy parametry czynnościowe ulegną poprawie, dzienna dawka leku może być podawana raz na dobę. Niekiedy u osób z pierwotną marskością wątroby w początkowej fazie leczenia mogą wystąpić nasilone objawy kliniczne, w tym między innymi świąd skóry. W takim przypadku leczenie należy kontynuować, zmniejszając o połowę dawkę leku.

Dzieciom powyżej drugiego roku życia lek Proursan należy podawać według indywidualnych zaleceń. Zwykle lekarz ustala 10-20 mg preparatu na kilogram masy ciała na dobę.

Dzieciom i młodzieży w wieku od sześciu do osiemnastu lat z mukowiscydozą zaleca się podawanie leku w dawce 20 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w dwóch-trzech podzielonych porcjach.

Przedawkowanie

W przypadku nieumyślnego przyjęcia większej dawki leku Proursan niż zalecana przez lekarza, mogą wystąpić takie objawy przedawkowania jak biegunka oraz nudności. W razie pojawienia się przewlekłej biegunki należy natychmiast zgłosić się do lekarza, aby nie doszło do odwodnienia organizmu.

Pokarm, napoje (alkohol)

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

W sytuacji, kiedy pacjentka przypuszcza, że może być w ciąży, spodziewa się dziecka lub karmi piersią, przed zastosowaniem leku powinna zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Lek Proursan nie jest przeznaczony do stosowania w czasie ciąży, chyba że lekarz uzna jego przyjmowanie za konieczność. Kobiety znajdujące się w okresie rozrodczym powinny przyjmować ten środek z równoczesnym wykorzystaniem metod zapobiegających zajściu w ciążę, w tym między innymi doustnych środków antykoncepcyjnych cechujących się niską zawartością estrogenu.

Nie ma jednoznacznych danych dotyczących stosowania leku Proursan u kobiet w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Badania przeprowadzane na zwierzętach wykazały, że preparat może być przyczyną uszkodzeń płodu w pierwszym trymestrze. Nie ma też wystarczających danych co do przenikania kwasu ursodeoksycholowego do mleka matki.

Proursan ulotka

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

PROURSAN, 250 mg kapsułki, twarde (Acidum ursodeoxycholicum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 250 razy

Rozmiar plku 158.22 KB

ChPL

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Proursan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

PROURSAN, 250 mg kapsułki, twarde (Acidum ursodeoxycholicum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 84 razy

Rozmiar plku 213.48 KB

Proursan cena

Cena Proursan i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Proursan.

Proursan opinie - forum pacjentów

Stosujesz Proursan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

3 komentarze do “Proursan”

 1. Mam kamień o wielkości 5 mm stosuję od miesiąca. Dolegliwości są mniejsze choć przyjmuje mniejsza dawkę niż jest to zalec. Niestety cena bez refundacji przeraża 😥

  Odpowiedz

Dodaj komentarz