Konsultacja merytoryczna:

Progesterone Effik

Lek ten służy do terapii hormonalnej progesteronem.

Jest wskazany w zaburzeniach związanych z niedoborem progesteronu:
– nieregularne cykle wynikające z zaburzeń owulacji,
– ból i zaburzenia poprzedzające menstruację,
– krwawienia (krwawienie wywołane włókniakami,…)
– w leczeniu menopauzy (w połączeniu z terapią estrogenową).

Jaki jest skład Progesterone Effik, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest progesteron. Każda kapsułka zawiera 100 mg i 200 mg progesteronu.

Pozostały składnik to olej krokoszowy oczyszczony (typu II).
Składniki samej kapsułki to żelatyna, glicerol i dwutlenek tytanu (E 171).
Półprodukty używane na etapie wytwarzania: trójglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha oraz lecytyna sojowa.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Progesterone Effik – jak stosować ten lek?

Sposób podawania
Produkt ten jest przeznaczony wyłącznie do stosowania doustnego. Lek Progesterone Effik 100 mg i 200 mg należy zażywać poza posiłkami, najlepiej wieczorem, przy kładzeniu się spać.

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawka
Przeciętnie w przypadkach niedoboru progesteronu, zalecana dawka to 200 do 300 mg dziennie, w jednej lub dwóch porcjach: 100 mg rano i 100 lub 200 mg wieczorem, przy kładzeniu się spać.

W żadnym wypadku pojedyncza przyjęta dawka nie może być większa niż 200 mg. W razie odczucia, że dawka leku Progesterone Effik 100 mg lub 200 mg jest za mocna lub za słaba, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Częstość podawania
W zależności od przypadku może być przepisane leczenie ciągłe lub leczenie w cyklach kilku dni w miesiącu, może być ono powiązane z terapią estrogenową.

Połknąć kapsułkę popijając szklanką wody, poza posiłkami, w jednej lub dwóch porcjach, w zależności od schematu leczenia przepisanego przez lekarza.

Czas trwania leczenia
Czas trwania leczenia jest podawany przez lekarza w zależności od przypadku.
W zależności od charakteru wskazań oraz od skuteczności leczenia, lekarz może uznać, że konieczna jest zmiana długości leczenia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Objawy przedawkowania mogą obejmować senność, zawroty głowy euforię lub bolesne miesiączkowanie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Progesterone Effik – czy mogę spożywać alkohol?

Leku Progesterone Effik, kapsułki nie należy przyjmować z jedzeniem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Progesterone Effik w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Dane otrzymane z dużej liczby zastosowań produktu w okresie ciąży wskazują, że progesteron nie wywołuje wad rozwojowych i nie działa szkodliwie na płód lub noworodka. Przed zażyciem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Karmienie piersią
Wykrywalne ilości progesteronu przechodzą do mleka. Nie ma wskazań do przepisywania progesteronu w czasie karmienia piersią. Jakkolwiek wydaje się, że przyjmowanie progesteronu w okresie karmienia piersią nie ma szkodliwego wpływu na rozwój dziecka.

Płodność
Produkt nie ma szkodliwego wpływu na płodność.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Progesterone Effik

Ulotka Progesterone Effik – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

PROGESTERONE EFFIK, 100 mg; 200 mg, kapsułki miękkie

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 145.67 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Progesterone Effik m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

PROGESTERONE EFFIK, 100 mg; 200 mg, kapsułki miękkie

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 8 razy

Rozmiar plku 176.87 KB

Cena - ile kosztuje Progesterone Effik?

Cena Progesterone Effik i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Progesterone Effik.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Progesterone Effik? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz