Preparaty na kurzajki – jak wybrać ten najlepszy?

Kurzajki, inaczej nazywane brodawkami, pojawiają się m.in. na skórze dłoni i stóp. Jest to dość powszechny problem, z którym na szczęście można sobie poradzić domowymi sposobami. Tylko która metoda usuwania kurzajki jest skuteczna, a jednocześnie bezpieczna?

Kurzajki to częsty problem, z którym boryka się duża część społeczeństwa – niektóre statystyki wskazują, że nawet 10% populacji może być zarażone tym wirusem, a 75% przynajmniej raz w życiu miało problem z kurzajkami. Charakterystyczne brodawki, które pojawiają się m.in. na skórze dłoni i stóp, powodują dyskomfort, a także wywołują skrępowanie podczas podawania dłoni czy też noszenia letniego obuwia. Kurzajki na stopach mogą również sprawiać ból podczas chodzenia. Czym tak na prawdę są kurzajki, jak powstają i jak najlepiej usunąć te nieestetyczne brodawki?

kurzajki preparaty

Kurzajka – co to takiego i jak można się nią zarazić?

Kurzajki są efektem zarażenia się różnymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV – Human Papilloma Virus). Wyglądem zwykle przypominają zrogowaciałą grudkę w żółtawym, brązowym, bądź szarobrunatnym kolorze, ale mogą być również w kolorze skóry. Zwykle są bezbolesne i nie wywołują stanu zapalnego skóry. Mogą osiągać wielkość od kilku milimetrów do nawet dwóch centymetrów, czasem pojawiają się w skupiskach. Nie sposób pomylić ich ze zwykłymi odciskami – najczęściej na ich szczycie widoczne są małe punkciki (czarne kropeczki), które są zakończeniami naczynek krwionośnych.

Typowym miejscem ich występowania jest skóra dłoni, ale mogą pojawić się też w innych miejscach, na przykład na stopach czy powiece oka. Są na tyle dokuczliwą zmianą skórną, że nawet jeżeli same znikną, mogą pojawić się ponownie. Ponadto łatwo się nimi zarazić – wystarczy kontakt z zainfekowaną osobą lub z przedmiotem, którego dotykała. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj w stanach obniżonej odporności organizmu.

Kurzajek nie wolno rozdrapywać, ani wycinać, bo może to spowodować ich rozsianie. Usuwanie kurzajek powinno być możliwie łagodne, z zastosowaniem odpowiednich środków i metod leczenia.

Preparaty na kurzajki – rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów preparatów na kurzajki, jednak wybierając produkt, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, jaka substancja jest obecna w preparacie. Na uwagę zasługuje kwas trójchlorooctowy, czyli TCA, który jest także powszechnie stosowany do leczenia takich zmian skórnych jak trądzik, blizny, przebarwienia i zrogowacenia. W aptece znajdziemy również preparaty do wymrażania kurzajek, które można stosować w domu.

Krioterapia, czyli precyzyjne zamrażanie kurzajek

Krioterapia jest metodą leczniczą, która polega na schładzaniu powierzchni ciała niską temperaturą. Metodę tę stosuje się m.in.do wymrażania kurzajek przy zastosowaniu ciekłego azot, a temperatura osculuje w granicach -26 a -40 stopni Celsjusza. Po usunięciu brodawki może powstać strup lub pęcherz, które znikają po kilku dniach. Czasem zabieg krioterapię na kurzajki należy powtórzyć.

Wymrażanie brodawek możemy przeprowadzić również w prosty sposób w domu. W aptece dostępne są preparaty ze specjalnymi aplikatorami do zamrażania kurzajek jak na przykład Undofen® Krioterapia, który jest odpowiedni do usuwania brodawek na skórze dłoni i stóp, a przy tym jest bezpieczny i można go stosować nawet u dzieci od 4. roku życia. Co ważne, jest to wyrób medyczny, a nie kosmetyk – oznacza to, że jego skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych. Jest to też jedna z najskuteczniejszych metod leczenia kurzajek w warunkach domowych, oparta na tej samej metodzie zamrażania, którą stosują lekarze.

Undofen® Krioterapia bazuje na technologii pozwalającej uzyskać temperaturę zamrażania do -40 stopni Celsjusza. Dzięki temu zazwyczaj już jeden zabieg wystarcza, aby zamrozić kurzajkę do korzenia, a efekty kuracji w postaci całkowitego usunięcia i wygładzenia naskórka są widoczne już po 10-14 dniach.

Jak stosować preparaty do zamrażania kurzajek, dowiesz się ze strony: https://undofen.pl/produkty/#undofen-krioterapia

Terapia kwasowa TCA – płynne preparaty na kurzajki

Inną metodą usuwania kurzajek w domu jest terapia kwasowa czyli leczenie keratolityczne z wykorzystaniem kwasów, powodujące miejscowe złuszczenie naskórka. W preparatach na kurzajki znajdziemy najczęściej kwas TCA, czyli kwas trójchlorooctowy, który zgodnie z aktualnym stanem wiedzy sprawia, że aż 65% kurzajek znika w ciągu 4 tygodni terapii. Produkty na kurzajki z TCA występują w formie żelu, który nanosi się bezpośrednio na brodawkę zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj jeden raz w tygodniu.

Kwasy to substancje silnie żrące i przy ich stosowaniu należy zachować szczególną ostrożność. Ponadto preparaty z TCA nie są wskazane dla kobiet w ciąży ani diabetyków – przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem i/lub stosować preparat pod jego kontrolą.

Wśród kwasowych produktów na kurzajki wyróżnia się wyrób medyczny UNDOFEN® PRO PEN, który w sposób szybki i bezbolesny usuwa brodawki. Efekty widoczne są już po pierwszym użyciu, zaś precyzyjny aplikator w postaci długopisu z gęstym żelem pozwala dotrzeć w nawet trudno dostępne miejsca, np. w okolice międzypalcowe. Pro Pen można stosować u dzieci już od 4. roku życia. Aplikacja produktu trwa 10 sekund, więc Undofen® Pro Pen będzie idealny dla każdego, kto nie lubi tracić czasu i zależy mu na szybkim pozbyciu się krępującego problemu. Cała terapia to tylko 1-6 aplikacji.

Sposoby na kurzajki – metody usuwania w gabinetach

Aby usunąć kurzajkę, możemy zdecydować się na zabiegi wykonywane w gabinetach lekarskich. Tutaj ponownie mamy do wyboru krioterapię, czyli wymrażanie, ale również: laseroterapię, czyli wypalanie kurzajki skoncentrowaną wiązką światła (zabieg pod znieczuleniem) czy też elektrokoagulację polegającą na przyłożeniu do brodawki elektrody, która emitując wysoką temperaturę, uszkadza tkankę i niszczy brodawkę (zabieg pod znieczuleniem lub bez).

Czasami stosuje się też zabieg wyłyżeczkowania lub chirurgicznego wycięcia zmiany.

Domowe sposoby na kurzajki – które warto zastosować?

Domowe sposoby na brodawki sprowadzają się głównie do sięgania po zioła. Roślinami pomocnymi w walce z kurzajkami są między innymi jaskółcze ziele, czyli glistnik, oraz mniszek lekarski. Pomocny jest również czosnek – wówczas wystarczy zrobić okład ze zmiażdżonego ząbka i zakleić go plastrem (zabieg trzeba powtarzać trzy, cztery razy dziennie).

Na kurzajki stosuje się również okłady z cytryny i octu. Plasterek skórki cytryny należy moczyć przez dobę w occie, a następnie przyłożyć do kurzajki i zakleić plastrem. Kurację powtarzamy, aż brodawka samoistnie odpadnie. Pomocne mogą być także kąpiele w roztworze solnym (200 gramów soli na 1 litr wody). Zabieg powinien być wtedy powtarzany codziennie, a dłonie bądź stopy powinniśmy moczyć co najmniej pół godziny.

Podczas stosowania domowych metod leczenia kurzajki, niezwykle ważna jest cierpliwość i systematyczność. Jeżeli chcemy szybko pozbyć się problemu i mieć pewność, że nie nawróci, wybierzmy specjalistyczne preparaty na kurzajki.

Jak wybrać najlepszą metodę walki z kurzajkami?

Jeżeli zaobserwujemy u siebie nieestetyczną brodawkę, warto sięgnąć po sprawdzone wyroby medyczne z apteki. Pamiętajmy, że kurzajki mogą się rozprzestrzeniać po całym ciele, a także  można nimi zarażać inne osoby. Im wcześniej zlikwidujemy problem u nas, tym samym nie będziemy przekazywać zakażenia innym. Dostępne preparaty, jak Undofen, są skuteczne i pomogą całkowicie wyeliminować problem zaledwie w kilka tygodni. Ponadto oszczędzą nam wizyt u lekarzy i wielokrotnych powtórzeń zabiegów.

Jeśli kurzajki nawracają, jest ich dużo lub są bardzo bolesne, warto skonsultować się z lekarzem, który wybierze najlepszą dla nas metodę leczenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

–Artykuł sponsorowany–