Prenix N

Jest to lek przeciw nadciśnieniu, stosowany w leczeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi
(nadciśnienia).

Peryndopryl należy do grupy leków zwanych inhibitorami konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE).
Leki te działają poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu przepompowywaniekrwi.
Indapamid jest lekiem moczopędnym. Leki moczopędne zwiększają ilość moczu wytwarzanego przeznerki. Indapamid rożni się od innych leków moczopędnych tym, iż tylko w niewielkim stopniuzwiększa ilość wytwarzanego moczu.

Obie substancje czynne zmniejszają ciśnienie tętnicze krwi i współdziałają w normalizacji ciśnienia
tętniczego krwi pacjenta.

Jaki jest skład Prenix N, jakie substancje zawiera?

– Substancjami czynnymi leku są: peryndopryl i indapamid. Jedna tabletka powlekana zawiera 2,5 mgperyndoprylu z argininą (co odpowiada 1,6975 mg peryndoprylu) oraz 0,625 mg indapamidu.

– Pozostałe składniki rdzenia tabletki: laktoza jednowodna, magnezu stearynian, maltodekstryna,krzemionka koloidalna bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A);
składniki otoczki powlekającej tabletkę: glicerol, hypromeloza, makrogol 6000, magnezu stearynian,tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Prenix N – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zazwyczaj zalecaną dawką jest jedna tabletka na dobę. Lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniudawki do 2 tabletek na dobę lub zmodyfikować dawkowanie w przypadku występowanianiewydolności nerek.

Tabletkę należy przyjmować najlepiej rano, przed posiłkiem. Tabletkę należy połknąć popijającszklanką wody.

Linia podziału na tabletce nie jest przeznaczona do przełamywania tabletki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia zbyt wielu tabletek, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udaćsię do najbliższego dyżurującego szpitala. Najczęściej występującym objawem w sytuacjiprzedawkowania jest niskie ciśnienie tętnicze krwi.

Jeśli pojawi się znacząco niskie ciśnienie tętnicze krwi (z objawami takimi jak zawroty głowy lubomdlenia), pomoc może położenie się z uniesionym nogami.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Prenix N – czy mogę spożywać alkohol?

Zaleca się przyjmowanie leku Prenix N przed posiłkiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Prenix N w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Pacjentka musi powiedzieć lekarzowi, jeśli myśli, że jest (lub może być) w ciąży.

Zwykle lekarz zaleci przerwanie zażywania leku Prenix N przed zajściem w ciążę lub gdy tylkopacjentka dowie się, że jest w ciąży, oraz zaleci inny lek zamiast preparatu Prenix N.

Prenix N nie jest zalecany we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go zażywać, jeśli pacjentka jest wciąży powyżej 3 miesięcy, ponieważ lek może powodować poważne uszkodzenia u dziecka, jeżeli byłstosowany po trzecim miesiącu ciąży.

Karmienie piersią
Nie wolno przyjmować leku Prenix N, jeśli pacjentka karmi piersią.

Należy natychmiast powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka karmi piersią lub zaczyna karmić piersią.

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

ZAPOZNAJ SIĘ ZE SZCZEGÓŁOWYMI INFORMACJAMI NA TEMAT [phpfunction=6]

Ulotka Prenix N – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

ReoPro 2 mg/ml roztwór do wstrzykiwań/do infuzji (Abciximabum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Prenix N m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

PRENIX N, 2,5 mg + 0,625 mg, tabletki powlekane (Perindoprilumargininum + Indapamidum)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Prenix N - forum pacjentów

Stosujesz Prenix N? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz