Potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

W dniu dzisiejszym o godz. 8:00 odbyła się  konferencja prasowa Ministerstwa Zdrowia dot. sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w Polsce. Poinformowano o pierwszym, potwierdzonym przypadku koronawirusa w Polsce.

koronawirus w Polsce

Szczegóły komunikatu Ministerstwa Zdrowia

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że dodatnie wyniki pierwszego pacjenta, który ma potwierdzone zachorowanie na koronawirusa otrzymano dzisiaj w nocy. Zarażona osoba znajduje się woj. Lubuskim w szpitalu w Zielonej Górze. Minister poinformował, że pacjent czuje się dobrze.

– Wszystkie procedury zadziałały tak, jak powinny zadziałać  – powiedział minister.

– Służby sanitarne uznały, że ryzyko jest wysokie. Dedykowana karetka, przeznaczona do takiego transportu, przewiozła pacjenta do szpitala zakaźnego – informuje minister

– Wszystkie osoby, które miały kontakt z tym pacjentem, zostały objęte kwarantanną domową – mówi minister.

Nie ulega wątpliwości, że potwierdzenie obecności koronawirusa w  Polsce było kwestią czasu.  Obecnie w Polsce 68 osób jest hospitalizowanych i 500 poddanych kwarantannie. Sytuacja na całym świecie zmienia się bardzo dynamicznie.

Apel o zachowanie spokoju

– Zachowujmy się normalnie, pamiętając, że podstawowe zasady higieny mogą nas w dużym stopniu ustrzec od zarażenia. Nie tylko koronawirusem, ale też grypy i innymi wirusami – uspokaja minister.

Redakcja baza-lekow.com.pl nie publikowała do tej pory informacji na temat epidemii koronawirusa. Nie chcieliśmy niepotrzebnie zwiększać  niepokoju pacjentów oraz aby nie doprowadzać do paniki.

Śmiertelność jest bardzo niska w porównaniu z innymi chorobami i wynosi 3,4% (wg danych przekazanych przez szefa WHO Tedrosa Adhanoma w trakcie briefingu 3 marca). Należy natomiast zwrócić uwagę, że szczególnie narażone osoby starsze, z obniżoną odpornością. Apelujemy o zachowanie spokoju i dbanie o podstawowe zasady higieny o których wspomina minister Szumowski m.in. częste mycie rąk.