Popularne leki na zgagę wycofane z obrotu

0
543
wycofano leki na zgagę

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. (koncern Jerzego Staraka) wystąpiła z wnioskiem do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z wnioskiem o wycofanie z obrotu leków na zgagę zawierających substancję czynną, ranitydynę. W ostatnich dniach wycofano także produkty firmy Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

REKLAMA

Popularne leki na zgagę wycofane przez GIF

28 października 2019 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzje wycofujące z obrotu leki Zakładów Farmaceutycznych POLPHARMA S.A. – Ranigast, Ranigast Fast, Ranigast Max i Ranigast Pro.

Decyzja nr 71/WC/2019 – Ranigast Pro, tabletki powlekane 75 mg – wycofano 4 serie

Decyzja nr 72/WC/2019 – Ranigast, roztwór do infuzji 0,5 mg/ml – wycofano 11 serii

Decyzja nr 73/WC/2019 – Ranigast, tabletki powlekane 150 mg – wycofano 130 serii

Decyzja nr 74/WC/2019 – Ranigast Fast, tabletki musujące 150 mg – wycofano 11 serii

Decyzja nr 75/WC/2019 – Ranigast Max, tabletki powlekane 150 mg – wycofano 106 serii

29 października 2019 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzje wycofujące z obrotu lek podmiotu Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. – Ranimax Teva.

Decyzja nr 76/WC/2019 – Ranimax Teva, tabletki powlekane 150 mg – wycofano 33 serie.

Dlaczego leki z ranitydyną zostały wycofane?

Uwagę zwraca fakt, iż podmiot odpowiedzialny Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. sam wystąpił w wnioskiem do GIF. Tak zdecydowane działanie jest związane z zanieczyszczeniem leków i wykryciem w lekach przekroczonego limitu N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w seriach substancji czynnej ranitydyna, zastosowanej do wytworzenia leków.  We wrześniu tego roku pojawiła się informacja na ten temat w unijnym systemie Rapid Alert. Jest to system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach.

NDMA jest środkiem powszechnie wykorzystywanym w branży spożywczej np. w piwie, czy wędzonych rybach. Badania dowodzą, że w niskich stężeniach nie powinien on  powodować negatywnych skutków dla zdrowia. Jednakże jest to środek określony przez klasyfikację WHO jako substancja o potencjalnym działaniu kancerogennym i może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory (wcześniej z powodu występowania tego składnika wycofano leki zawierające walsartan).

Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła liczne kontrole jakości podmiotów odpowiedzialnych za produkcję leków zawierających ranitydynę.

Portal baza-lekow.com.pl działa od 2013 roku i jest zbiorem przydatnych informacji oraz opinii na temat stosowania produktów dostępnych w polskich aptekach, w szczególności leków, ale także wyrobów medycznych, suplementów diety, dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego oraz kosmetyków.Treści przygotowywane są przy współpracy z farmaceutami. Wszelkie informacje merytoryczne o lekach, przygotowane zostały w oparciu o następujące źródła: 1. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych2. Europejska Agencja Leków (EMA)

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.