Poltram Combo

Poltram Combo jest połączeniem dwóch leków przeciwbólowych, tramadolu i paracetamolu, które współdziałają w łagodzeniu bólu.

Poltram Combo jest stosowany w leczeniu bólu o średnim lub dużym nasileniu, jeśli zdaniem lekarza konieczne jest zastosowanie połączenia tramadolu z paracetamolem.

Poltram Combo może być stosowany przez dorosłych i młodzież w wieku od 12 lat.

Jaki jest skład Poltram Combo, jakie substancje zawiera?

– Substancjami czynnymi leku są chlorowodorek tramadolu i paracetamol. Jedna tabletka zawiera 37,5 mg chlorowodorku tramadolu i 325 mg paracetamolu.

– Ponadto lek zawiera:
rdzeń tabletki: skrobia żelowana, kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (Typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
otoczka tabletki: hypromeloza (6 mPa·s), makrogol 400, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E 172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: ,

Dawkowanie preparatu Poltram Combo – jak stosować?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkę należy dostosować do nasilenia bólu i indywidualnej odpowiedzi pacjenta na leczenie.

Należy przyjmować najmniejszą dawkę skutecznie uśmierzającą ból.

Poltram Combo należy przyjmować tak krótko jak to możliwe.

Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zwykle stosowana dawka dla dorosłych i młodzieży od 12 lat to 2 tabletki. W razie konieczności można przyjąć kolejne dawki, tak jak zalecił lekarz. Najkrótszy okres pomiędzy przyjęciem kolejnych dawek musi wynosić 6 godzin.

Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek na dobę.

Nie należy przyjmować leku częściej niż to zalecił lekarz.

Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w wieku powyżej 75 lat wydalanie tramadolu z organizmu może być opóźnione. U tych pacjentów lekarz może zalecić wydłużenie odstępu czasowego pomiędzy kolejnymi dawkami.

Pacjenci z niewydolnością nerek, dializowani lub z niewydolnością wątroby
Nie należy przyjmować leku Poltram Combo w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby i (lub) nerek. W przypadku łagodnej lub umiarkowanej niewydolności lekarz może zalecić wydłużenie odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi dawkami.

Sposób użycia:
Tabletki stosuje się doustnie.
Tabletki należy połykać, popijając wystarczającą ilością płynu. Nie należy tabletek łamać ani żuć.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest zbyt silne (np. odczuwanie nadmiernej senności lub zaburzeń oddychania) lub zbyt słabe (np. niecałkowite łagodzenie bólu), należy skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki tramadolu mogą wystąpić: zwężone źrenice, wymioty, spadek ciśnienia krwi, szybkie bicie serca, omdlenie, zaburzenia świadomości aż do śpiączki (stanu głębokiej nieświadomości), napady drgawkowe, trudności w oddychaniu aż do zatrzymania oddechu.

Przedawkowanie paracetamolu jest niebezpieczne i może spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby i nerek. W takim przypadku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli samopoczucie jest dobre. Występuje bowiem ryzyko poważnego uszkodzenia wątroby, którego objawy mogą pojawić się później.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Poltram Combo – czy mogę spożywać alkohol?

Poltram Combo może być powodować senność. Ponieważ alkohol może także powodować senność, dlatego nie należy spożywać alkoholu ani przyjmować innych leków zawierających alkohol podczas stosowania produktu Poltram Combo.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Poltram Combo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ponieważ Poltram Combo zawiera tramadol, nie wolno go stosować w czasie ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku, powinna skontaktować się z lekarzem, zanim przyjmie kolejne tabletki.

Niewielkie ilości tramadolu mogą przenikać do mleka kobiecego. Dlatego nie należy przyjmować tego leku podczas karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Poltram Combo

Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.

Ulotka Poltram Combo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Poltram Combo przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Poltram Combo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Poltram Combo w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Poltram Combo

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Poltram Combo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

10 komentarzy do “Poltram Combo”

  1. Wbrew powszechnej opinii jest to bezpieczny preparat dla osób, które dobrze tolerują leki opioidowe. Nie wpływa drażniąco na żołądek, nie zwiększa ryzyka sercowo-naczyniowego, nie obciąża w znaczny sposób wątroby i nerek. Dziwię się, że w Polsce na bóle kręgosłupa zapisywany notorycznie jest diklofenak, ketoprofen czy nimesulid, które potrafią narobić dużych szkód w organizmie (nie bez powodu podaje się do nich leki osłonowe z grupy inhibitorów pompy protonowej). Z działań niepożądanych, standardowe dla leków opioidowych (wpływających na serotoninę i receptory opioidowe) zaparcia, nadmierna potliwość, drżenie mięśniowe, euforia, pobudzenie, zawroty głowy, nudności (niewielka grupa osób). Tramadol jest niestety w naszym kraju nadal mocno demonizowany, szczególnie u młodych lekarzy i farmaceutów – co jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe. Drabina analgetyczna to jedno, ale skuteczność i bezpieczeństwo to inna kwestia.

    Odpowiedz
  2. Biorę ten lek od ok 2 lat u mnie działa , biorę 2 razy dziennie rano i na noc by swobodnie spać w przeciwnym wypadku śpię a nogi latałą wszędzie . Ale działa . Co 3 miesiące robię testy wątrobowe i stosuje ostropest plamisty bo wspomaga wątrobe . Pozdrawiam .

    Odpowiedz
  3. Kompletnie nieskuteczny. Skuteczne leki zazwyczaj mają skromne nazwy, często nawiązujące do łacińskich. Ten lek ma „mocną” nazwę, która najwyraźniej ma zastąpić nieskuteczność.

    Odpowiedz
  4. Poltram combo zazywałam przy rwie kulszowej co 4 godziny mnie pomagał na tyle że funkcjonowałam jezdzilam samochodem nie czulam silnej sennosci, a takiego bólu jeszcze jak żyję nie doświadczyłam

    Odpowiedz
  5. Dzisiaj moja pierwsza dawka 2 tabletki rano (37,5+325) x 2. Po 3 godzinach zamęt w głowie, zimne poty (dreszcze) nudności burczenie wewnątrz uczucie lekkiego zatrucia pokarmowego – odbicia chemii siarki
    Trzykrotne pokładanie się aż do lekkiej poprawy samopoczucia po czym powolne wstawanie aż zaniknie zawirowanie i aby można było wykonywać pracę / dzienne obowiązki…Następna dawka na noc, ale ominę to. Jutro wezmę 1 tabletkę jeśli podobne objawy, nie będę dalej stosował. Poprawa bólu kolan niezauważalna… zaćmiona w całości lekiem który wykoleił mnie na cały dzień…Stąd też jestem tu aby przeczytać innych użytkowników opinie i podjąć własne decyzje co do jego dalszego stosowania…

    Odpowiedz
  6. Przyjmowałem ten lek przez pół roku(zwyrodnienie kręgosłupa). Działał dobrze ale po 2krotnie wyższej dawce niż zalecał lekarz. Z efektów ubocznych zauważyłem tylko lekką apatyczność, splątanie myśli, senność. Uważam, to za niewielką cenę za uśnieżenie paraliżującego bólu.

    Odpowiedz
  7. Po leku występują okropne halucynacje! Przestrzegam bo może skończyć się to różnie gdy nie wiadomo co jest a czego nie ma. Poprzednim razem miałam straszne koszmary, całe noce nieprzespane i tak przed 3 tygodnie. Skutki uboczne zaczynają ustawac po ok tygodniu. Działa raczej średnio a skutki uboczne za każdym razem inne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Poltram Combo. Podziel się doświadczeniami na forum.