Konsultacja merytoryczna:

PoltechDTPA

Zestaw PoltechDTPA jest przeznaczony wyłącznie do badań diagnostycznych. Jest przeznaczony do obrazowania nerek (w scyntygrafii dynamicznej do oceny wartości GFR dla każdej z nerek i oceny zaburzeń w odpływie moczu) oraz do scyntygrafii oraz angioscyntygrafii mózgu. Preparat 99mTc-DTPA jest radioaktywny, dlatego jego kumulacja w narządach może być rejestrowana przez specjalne urządzenia detekcyjne za pomocą których możliwe jest wykonanie zdjęć. Zdjęcia te dokładnie pokazują miejsca gromadzenia się zawartej w preparacie radioaktywności. Dostarcza to prowadzącemu lekarzowi istotnych informacji np. o lokalizacji guzów w organizmie.

Jaki jest skład PoltechDTPA, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest sodu dietylenotriaminopentaoctan jednowodny.

– Pozostałe składniki to: cyny(II) chlorek dwuwodny, sodu chlorek, azot.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu PoltechDTPA – jak stosować ten lek?

PoltechDTPA jest preparatem do podawania dożylnego wyłącznie w dawkach diagnostycznych.

Dawkowanie
99mTc-DTPA podaje się dożylnie po wyznakowaniu zestawu jałowym, wolnym od utleniaczy roztworem eluatu z generatora radionuklidowego 99Mo/99mTc, zgodnie z instrukcją znakowania. Zalecana aktywność do przeprowadzenia jednego badania u osoby dorosłej przy badaniu nerek mieści się w granicach 74-370 MBq, a przy badaniu mózgu 370-555 MBq. Do znakowania jednej fiolki zestawu można użyć technetu-99m w 5 ml roztworu nadtechnecjanu-99mTc sodu (eluatu z generatora radionuklidowego 99Mo/99mTc) o aktywności 740-1500 MBq. Ilość ta wystarcza do przeprowadzenia badania u kilku osób dorosłych.

Sposób podania
Radioaktywny preparat 99mTc-DTPA jest przeznaczony do podawania dożylnego pod ścisłą kontrolą wyspecjalizowanego personelu.
Podczas podawania leku, należy ściśle przestrzegać zasad bezpieczeństwa pracy w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Znakowany roztwór 99mTc-DTPA należy do preparatów podawanych w warunkach ścisłej kontroli lekarskiej wyłącznie w Zakładach Medycyny Nuklearnej, przez wykwalifikowany personel, dlatego ryzyko ewentualnego pomyłkowego podania jest niezwykle niskie.

W przypadku dawek diagnostycznych można pominąć ryzyko wynikające z przedawkowania. Jeżeli jednak nastąpi przedawkowanie, dawkę pochłoniętą otrzymaną przez pacjenta można obniżyć przyspieszając wydalanie radionuklidu z organizmu przez częste wypróżnienia i oddawanie moczu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania PoltechDTPA – czy mogę spożywać alkohol?

Nie są zalecane żadne szczególne środki ostrożności.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować PoltechDTPA w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeżeli zachodzi konieczność podania produktów radiofarmaceutycznych kobietom w wieku rozrodczym, należy się upewnić, że kobieta nie jest w ciąży. U kobiet, u których nastąpiło zaburzenie cyklu należy najpierw wykluczyć ciążę. Jeśli kobieta ominęła jedno miesiączkowanie, należy uznać, że jest w ciąży do momentu, gdy zostanie ona potwierdzona bądź też wykluczona. Badania u kobiet w wieku rozrodczym powinny być przeprowadzane w pierwszych dniach (około 10 dniach) po wystąpieniu menstruacji.

Należy zaprzestać karmienia piersią po podaniu pierwszej dawki produktu radiofarmaceutycznego z powodu możliwego zagrożenia dla zdrowia dziecka. Karmienie może zostać wznowione, gdy dawka promieniowania, jaką dziecko mogłoby otrzymywać podczas karmienia i podczas kontaktu z matką, będzie mieścić się w wyznaczonych prawnie normach.

W przypadku braku pewności ważne jest ograniczenie narażenia na promieniowanie podczas badań.

Należy zawsze brać pod uwagę inne metody, nie wykorzystujące promieniowania jonizującego.

Ulotka PoltechDTPA – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

PoltechDTPA, 13,25 mg, zestaw do sporządzania preparatu radiofarmaceutycznego (Sodu dietylenotriaminopentaoctan jednowodny (DTPA))

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 123.50 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat PoltechDTPA m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

PoltechDTPA, 13,25 mg, zestaw do sporządzania preparatu radiofarmaceutycznego (Sodu dietylenotriaminopentaoctan jednowodny (DTPA))

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 151.49 KB

Cena - ile kosztuje PoltechDTPA?

Cena PoltechDTPA i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę PoltechDTPA.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz PoltechDTPA? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Preparat jest rekomendowany do stosowania w postępowaniu dietetycznym w stwierdzonym deficycie i niedoborach witaminy D. Suplement diety Now Foods Witamina D-3 2000 j.m. przeznaczony jest dla osób dorosłych do codziennego stosowania.

Omron to gwarancja jakości. Nieduży Ciśnieniomierz nadgarstkowy RS6 Omron doskonale sprawdza się w czasie podróży, znajdzie także uznanie w Twoich oczach, jeśli szukasz małego urządzenia ze stosunkowo dużym wyświetlaczem. Mankiet 13,5…

Wysokiej jakości susz w wygodnej postaci saszetek do zaparzania Apteo Natura Dziurawiec. Napar z dziurawca najczęściej stosowany jest wspomagająco w łagodzeniu dolegliwości pokarmowych i trawiennych.

Dwa ziołowe surowce w postaci smacznego syropu. Suplement diety Syrop na sen zawiera nalewkę z liści melisy i owoców głogu. Preparat polecany jest jako uzupełnienie codziennej diety w okresach zwiększonego napięcia nerwowego.

Ziołowe tabletki do ssania Tymsal Gardło to suplement diety zawierający witaminę C oraz wyciągi z tymianku i szałwii. Preparat polecany jest jako uzupełnienie codziennej diety np. w przypadku bólu oraz podrażnień gardł…

Lek przeznaczony do stosowania w przypadku bólów o nasileniu łagodnym lub umiarkowanym. Produkt leczniczy Dextin 25mg z deksketoprofenem (niesteroidowy lek przeciwzapalny) wskazany jest między innymi w krótkotrwałym leczeniu bólów mięśni i bó…

Suplement diety Tran Moller's owocowy wskazany jest do stosowania dla osób, które chcą uzupełnić swoją codzienną dietę w kwasy Omega-3 oraz witaminy: A, D i E. Preparat teraz dostępny z atrakcyjnym prezentem – praktycznym LunchBoxem!

Lek wskazany w przypadku objawów stanu zapalnego gardła. Produkt leczniczy Polopiryna Gardło pastylki twarde o smaku pomarańczowym zawiera flurbiprofen, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie w obrębie gardła. Do stosowania powyżej 12…

Wyjątkowa formuła z 30% mocznikiem! Krem mocznikowy z witaminami A+E Linourea 30% to preparat do zadań specjalnych! Rekomendowany do skóry suchej, popękanej, z tendencją do nadmiernego rogowacenia.

Ziołowa kompozycja złożona między innymi z rumianku, szałwii oraz nagietka, krwawnika i pokrzywy zamknięta w praktycznych saszetkach. Vagofix płukanka dla kobiet polecana jest w przypadku podrażnień miejsc intymnych.

Preparat w postaci ampułki z płynem o smaku cytrynowym. Suplement diety Olimp Perceptin Forte Shot zawiera kompozycję składników, które wspierają sprawność umysłową, dlatego polecany jest do stosowania w stanach zwiększonego wysiłku intelektualnego.

Syrop Bronchostop Duo na kaszel to produkt leczniczy, który zawiera wyciągi z tymianku i korzenia prawoślazu. Wskazaniem do stosowania leku jest kaszel suchy i kaszel mokry związany z przeziębieniem. Lek dla dorosłych i dzieci…

Owoce aceroli stanowią doskonałe źródło naturalnej witaminy C. Suplement diety Acerola to preparat w proszku polecany jako uzupełnienie codziennej diety w składnik, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia i układu…

Kapsułki z cholekalcyferolem są bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i niemowląt. Mogą być przyjmowane w całości lub w przypadku dzieci tylko ich zawartość. Bioaron Witamina D 800j.m. to wsparcie dla kości, zę…

Symbol zastępczy

Tabletki do ssania Witamina D3 + K2 MK-7 dzięki technologii mikroenkapsulacji są bardzo stabilne. Produkt zawiera dwie witaminy, które wspierają zdrowie kości i zębów. Suplement diety realizuje z naddatkiem dzienne zapotrzebowanie na oba składniki.

Ziołowy płyn stworzony dla wsparcia prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Suplement diety Igastrik płyn polecany jest dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia jako uzupełnienie diety m.in. w wyciągi z ostropestu, rumianku…

Preparat mineralno-witaminowy marki SFD Vitamax Complex to suplement diety dla osób, które chcą uzupełnić niedobory poszczególnych składników. Stosowanie preparatu będzie wsparciem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Ciśnieniomierz zegarowy Tech-Med CIS_TM-H w kolorze czarnym służy do precyzyjnego pomiaru ciśnienia krwi. Zakres pomiarowy aparatu wynosi: 0-300mmHg. W zestawie znajduje się mankiet na ramię w rozmiarze 22-33cm.

Wyjątkowy, niepowtarzalny w smaku Olej cedrowy z pierwszego tłoczenia, nierafinowany to produkt charakteryzujący się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, szczególnie drogocennego kwasu linolowego.

Specjalna formuła dla kobiet z witaminami i minerałami niezbędnymi do utrzymania kobiecego organizmu w dobrym stanie. Suplement diety Eve Multivitamina w postaci tabletek polecana do stosowania od 18. roku życia.