Poliorix

Poliorix to szczepionka przeciwko poliomyelitis, która zawiera wszystkie 3 szczepy wirusa polio. Jest przeznaczona do stosowania u osób dorosłych i dzieci od 6. tygodnia życia. Szczepionka zawiera inaktywowane wirusy, których wprowadzenie do organizmu powoduje, że układ immunologiczny wytwarza własną obronę przeciwko chorobie. Jest dostępna na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Poliorix. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Poliorix jest szczepionką stosowaną od 6. tygodnia życia w celu zapobiegania poliomyelitis (polio, zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, choroba Heinego-Medina). Szczepionka powoduje powstawanie w organizmie własnej odporności (przeciwciał) przeciwko poliowirusom.

Poliomyelitis (Polio): Poliomyelitis, czasami po prostu nazywane polio, jest zakażeniem wirusowym, które charakteryzuje się wieloma objawami. Często stanowi łagodnie przebiegającą chorobę, ale u niektórych osób może powodować trwałe uszkodzenia, a nawet zgon. W najcięższej postaci tej choroby dochodzi do paraliżu mięśni (mięśnie nie mogą spełniać swoich funkcji), może to być paraliż mięśni oddechowych lub mięśni zapewniających możliwość poruszania się o własnych siłach. Kończyny dotknięte tym schorzeniem mogą być zniekształcone i bolesne.

Szczepienie jest najlepszym sposobem zapobiegania chorobie. Żaden ze składników szczepionki nie jest zakaźny.

Jaki jest skład Poliorix, jakie substancje zawiera?

– Substancjami czynnymi szczepionki są (w jednej dawce 0,5 ml):
Inaktywowany wirus polio typ 1 (szczep Mahoney) 40 jednostek antygenu D
Inaktywowany wirus polio typ 2 (szczep MEF-1) 8 jednostek antygenu D
Inaktywowany wirus polio typ 3 (szczep Saukett) 32 jednostki antygenu D

– Ponadto szczepionka zawiera: fenoksyetanol, medium 199, formaldehyd, polisorbat 80, wodę do wstrzykiwań.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Poliorix – jak stosować?

Sposób podawania
Szczepionka Poliorix powinna być podawana domięśniowo, u niemowląt i małych dzieci w przednioboczną część uda, u pozostałych w górną część ramienia (w mięsień naramienny).

Szczepionka w żadnym przypadku nie powinna być podawana dożylnie.

Dawkowanie
Szczepionka Poliorix może być podawana od 6. tygodnia życia. Zaleca się zachowanie 8. tygodniowego odstępu pomiędzy pierwszą, a drugą dawką szczepionki oraz odstępu 8. miesięcznego pomiędzy dawką drugą a trzecią. Czwarta dawka powinna zostać podana w wieku 6. lat.

Następnie zaleca się podawanie dawki przypominającej od 16. roku życia i co 10 lat u dorosłych dla osób podróżujących do rejonów endemicznych.

Schematy szczepienia podstawowego oraz dawki przypominającej powinny być dostosowane do lokalnych zaleceń tj. Programu Szczepień Ochronnych.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie odnotowano żadnych przypadków przedawkowania.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Poliorix – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych na temat stosowania Poliorix z jedzeniem i piciem.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Poliorix w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie ma odpowiednich danych na temat stosowania szczepionki Poliorix w okresie ciąży i karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Poliorix

Ulotka Poliorix – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Poliorix przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Poliorix m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Poliorix w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Poliorix

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Poliorix? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Poliorix. Podziel się doświadczeniami na forum.