Polio Sabin – oral

Polio Sabin – oral jest szczepionką stosowaną w celu zapobiegania poliomyelitis (polio, zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, choroba Heinego-Medina). Szczepionka powoduje powstawanie w organizmie własnej odporności (przeciwciał) przeciwko poliowirusom.

Poliomyelitis (Polio): Poliomyelitis, czasami po prostu nazywane polio, jest zakażeniem wirusowym, które charakteryzuje się wieloma objawami. Często stanowi łagodnie przebiegającą chorobę, ale u niektórych osób może powodować trwałe uszkodzenia, a nawet zgon. W najcięższej postaci tej choroby dochodzi do paraliżu mięśni (mięśnie nie mogą spełniać swoich funkcji), może to być paraliż mięśni oddechowych lub mięśni zapewniających możliwość poruszania się o własnych siłach. Kończyny dotknięte tym schorzeniem mogą być zniekształcone i bolesne.

Szczepienie jest najlepszym sposobem zapobiegania chorobie. Żaden ze składników szczepionki nie jest zakaźny.

Jaki jest skład Polio Sabin – oral, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi szczepionki są (zawartość w jednej dawce 0,1 ml):
Poliowirus typ 1 (szczep Sabin LS-c, 2ab), żywy, atenuowany*  106,0 CCID50**
Poliowirus typ 2 (szczep Sabin P712, ch, 2ab), żywy, atenuowany*  105,0 CCID50**
Poliowirus typ 3 (szczep Sabin Leon 12a, 1b), żywy, atenuowany*  105,8 CCID50**
*Wirusy są namnażane w hodowli ludzkich komórek diploidalnych MRC-5.
**CCID50 – Cell Culture Infective Dose 50% (Dawka zakażająca 50% komórek hodowli)

Pozostałe składniki to: magnezu chlorek, L-arginina, polisorbat 80, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Polio Sabin – oral – jak stosować ten lek?

Szczepionka Polio Sabin – oral jest podawana doustnie.

1 dawka szczepionki składa się z 2 kropli (0,1 ml).

U dzieci karmionych piersią zaleca się zachowanie odstępu 2 godzin od karmienia przed i po szczepieniu, aby zapobiec kontaktowi wirusa z przeciwciałami obecnymi w mleku matki.

Należy uważać, aby nie zanieczyścić kroplomierza śliną szczepionego dziecka.

Szczepionki nie wolno wstrzykiwać.

Schematy szczepienia podstawowego oraz dawki przypominające powinny być dostosowane do lokalnych zaleceń tj. Programu Szczepień Ochronnych.

Lekarz poinformuje o ewentualnej potrzebie przyjęcia dodatkowych dawek oraz o dawkach przypominających.

W przypadku wystąpienia biegunki po podaniu szczepionki, podana dawka nie może być uwzględniana i powinna zostać powtórzona po ustąpieniu objawów choroby.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Szczepionka podawana przez wykwalifikownay personel.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Polio Sabin – oral – czy mogę spożywać alkohol?

Szczepionkę można podać bezpośrednio na język lub może być zmieszana z napojem lub żywnością, które nie zawierają substancji mogących unieczynnić wirusy (np. konserwantów). Szczepionkę można podać w roztworze cukru, w mleku, na kawałku chleba lub na kostce cukru. Szczepionka ma gorzkosłony smak z powodu zawartości chlorku magnezu jako stabilizatora i można ją podawać w syropie lub na kostce cukru, szczególnie małym dzieciom.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Polio Sabin – oral w okresie ciąży i karmienia piersią?

Pomimo że nie ma dowodu na to, że żywe, atenuowane poliowirusy wywierają niekorzystny wpływ na płód, to zgodnie z ogólnymi zaleceniami, szczepionkę Polio Sabin – oral można podać ciężarnej kobiecie jedynie w przypadku, gdy istnieją wyraźne wskazania do uodpornienia ze względu na możliwość zakażenia się dzikim poliowirusem.

Należy unikać zajścia w ciążę przez okres trzech miesięcy od szczepienia.

Szczepionka może być podawana matkom karmiącym piersią.

Ulotka Polio Sabin – oral – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Polio Sabin – oral, zawiesina doustna Vaccinum poliomyelitidis perorale Szczepionka przeciwko poliomyelitis, doustna

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Polio Sabin – oral m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Polio Sabin – oral, zawiesina doustna Vaccinum poliomyelitidis perorale Szczepionka przeciwko poliomyelitis, doustna

Opinie o Polio Sabin – oral - forum pacjentów

Stosujesz Polio Sabin – oral? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz