Konsultacja merytoryczna:

Plexxo

Plexxo należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpadaczkowymi. Stosuje się go w leczeniu dwóch chorób – padaczki i zaburzeń afektywnych dwubiegunowych.

Padaczka
Działanie leku Plexxo w leczeniu padaczki polega na blokowaniu impulsów w mózgu wywołujących napady padaczkowe.
– U dorosłych i młodzieży w wieku 13 lat i powyżej lek Plexxo może być stosowany w leczeniu padaczki sam lub w skojarzeniu z innymi lekami. Plexxo może być także stosowany w skojarzeniu z innymi lekami w leczeniu napadów padaczkowych związanych z chorobą zwaną zespołem Lennoxa-Gastauta.
– U dzieci w wieku od 2 do 12 lat lek Plexxo może być stosowany w skojarzeniu z innymi lekami w leczeniu tych chorób. Może być stosowany sam w leczeniu rodzaju padaczki zwanego typowymi napadami nieświadomości.

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe
U pacjentów z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi (czasami zwanymi psychozą maniakalno-depresyjną) występują skrajne wahania nastroju z epizodami manii (pobudzenie lub euforia) na przemian z epizodami depresji (głęboki smutek lub rozpacz). U dorosłych w wieku 18 lat i powyżej lek Plexxo można stosować sam lub w skojarzeniu z innymi lekami w celu zapobiegania epizodom depresji występującym w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych. Mechanizm, za pośrednictwem którego Plexxo wywiera w mózgu takie działanie, nie został dotychczas poznany.

Jaki jest skład Plexxo, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest lamotrygina w ilości 25 mg, 50 mg lub 100 mg odpowiednio dla leku Plexxo 25, Plexxo 50 i Plexxo 100.

– Pozostałe substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, żelaza tlenek żółty uwodniony (E 172), powidon K30, karboksymetyloskrobia sodowa (typu A), magnezu stearynian, talk, krzemionka koloidalna bezwodna.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Plexxo – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jakie dawki leku Plexxo należy stosować
Ustalenie odpowiedniej dla pacjenta dawki leku Plexxo może wymagać czasu. Dawka przyjmowana przez pacjenta zależy od:
– wieku pacjenta
– innych stosowanych razem z Plexxo leków
– występowania chorób nerek lub wątroby.

Lekarz prowadzący rozpocznie leczenie od małych dawek, a następnie stopniowo, w ciągu kilku tygodni zwiększy dawkę, aż do osiągnięcia dawki skutecznej dla pacjenta (zwanej dawką efektywną).

Nie należy nigdy przyjmować większej dawki niż ta zalecona przez lekarza prowadzącego.

Zazwyczaj dawka efektywna u dorosłych i młodzieży w wieku 13 lat i powyżej wynosi od 100 mg do 400 mg na dobę.

U dzieci w wieku od 2 do 12 lat dawka efektywna jest zależna od masy ciała – zwykle wynosi od 1 mg do 15 mg na każdy kilogram masy ciała dziecka, maksymalnie do 400 mg na dobę.

Nie zaleca się podawania leku Plexxo dzieciom w wieku poniżej 2 lat.

Przyjmowanie dawki leku Plexxo
Dawkę leku Plexxo należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, raz lub dwa razy na dobę przed lub po posiłku, najlepiej zawsze o tej samej porze dnia. Pomoże to lepiej kontrolować chorobę i ułatwi pamiętanie o przyjmowaniu tabletek.

Lekarz prowadzący może także zalecić rozpoczęcie lub przerwanie przyjmowania innych leków, w zależności od wskazania i od odpowiedzi pacjenta na leczenie.

Tabletki Plexxo mają linię podziału i można je dzielić.

– Tabletki należy połykać w całości lub podzielone i popić niewielką ilością wody. Nie wolno rozgryzać ani żuć tabletek.
– Należy zawsze przyjmować całą dawkę przepisaną przez lekarza. Nie należy nigdy przyjmować tylko części dawki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

U osoby, która zastosowała zbyt dużą dawkę leku Plexxo mogą wystąpić:
– szybkie, mimowolne ruchy gałek ocznych (oczopląs)
– niezborność ruchów, brak koordynacji, niemożność utrzymania równowagi (ataksja)
– nasilenie napadów padaczkowych
– przyspieszone bicie serca (tachykardia); zmiany w zapisie EKG (które można wykryć podczas monitorowania pracy serca)
– utrata przytomności lub śpiączka.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Plexxo – czy mogę spożywać alkohol?

Nie wolno pić napojów alkoholowych podczas leczenia lekiem Plexxo.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Plexxo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy przerywać leczenia padaczki w czasie ciąży. Istnieje jednak zwiększone ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dzieci, których matki stosowały Plexxo w czasie ciąży. Do tych wad należą rozszczep warg lub podniebienia. Jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub jest w ciąży, lekarz prowadzący może zalecić dodatkowo przyjmowanie kwasu foliowego.

W trakcie ciąży może także zmienić się skuteczność leku Plexxo, dlatego też lekarz prowadzący może pobrać krew do badania, w celu sprawdzenia stężenia leku Plexxo we krwi, oraz dostosować dawkę.

Należy poinformować lekarza prowadzącego, jeżeli pacjentka karmi piersią lub planuje karmienie piersią. Substancja czynna leku Plexxo przenika do mleka matki i może mieć wpływ na dziecko.

Lekarz prowadzący porozmawia o ryzyku i korzyściach z karmienia piersią w trakcie stosowania leku Plexxo i będzie co jakiś czas badał dziecko, jeżeli pacjentka zdecyduje się na karmienie piersią.

Ulotka Plexxo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Plexxo, 25 mg; 50 mg; 100 mg, tabletki (Lamotriginum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 13 razy

Rozmiar plku 294.91 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Plexxo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Plexxo, 25 mg; 50 mg; 100 mg, tabletki (Lamotriginum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 10 razy

Rozmiar plku 438.77 KB

Cena - ile kosztuje Plexxo?

Cena Plexxo i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Plexxo.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Plexxo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Vichy Mineral 89 booster (Opakowanie: 50 ml)Vichy Mineral Booster 89 zawiera połączenie wody termalnej od Vichy (89%) z naturalnym kwasem hialuronowym, zapewniając intensywną pielęgnację skóry twarzy.

Vichy Booster jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry (również wrażliwej), która wymaga nawilżenia, odżywienia i wzmocnienia.

Kompleks minerałów, zawartych w wodzie termalnej doskonale odżywia naskórek, zapewniając skórze bardziej promienny i…

83.01 

Zastosowanie MAXON ACTIVE (Opakowanie: 2 )MAXON ACTIVE (Opakowanie: 2 ) jest produktem leczniczym do stosowania przez mężczyzn, którzy mają problem z osiągnięciem wzwodu. Wspomaga utrzymanie erekcji prącia celem odbycia stosunku seksualnego. Służy objawowemu leczeniu impotencji wywołanej zaburzeniami układu krwionośnego.
Efekt działania MAXON ACTIVE (Opakowanie: 2 )MAXON ACTIVE (Opakowanie: 2 ) zawiera syldenafil, substancję, która odpowiada za rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu krew…

27.49 

Zastosowanie Plantur 39 odżywka do włosów farbowanych (Opakowanie: 150 ml)Farbowanie włosów może doprowadzić do ich osłabienia, a nawet zniszczenia. Kluczem do zachowania zdrowych i mocnych włosów jest Plantur 39 odżywka do włosów farbowanych (Opakowanie: 150 ml). Poprzez zawarte składniki zniszczona struktura włosa zostaje naturalnie odbudowana. W ten sposób włosy zostają wzmocnione, a ich elastyczność wraca do naturalnego…

27.99 

Zastosowanie Vichy Neovadiol Krem na dzień w okresie menopauzy (Opakowanie: 50 ml)Vichy Neovadiol Krem na dzień w okresie menopauzy (Opakowanie: 50 ml) to krem do stosowania na dzień, który jest przeznaczony dla skóry dojrzałej. W szczególności jest polecany paniom w okresie menopauzy i po niej. Kosmetyk przywraca skórze jędrność i elastyczność.Efekt działania Vichy Neovadiol Krem na dzień w okresie menopauzy (Opakowanie: 50 ml)…

123.99 

Zastosowanie Vichy Dermablend Covermatte Puder 45 (Opakowanie: 9.5 g)Vichy Dermablend Covermatte Puder 45 (Opakowanie: 9.5 g) pozwoli skorygować wszelkie wizualne niedoskonałości obecne na cerze o złotawym odcieniu. Vichy Dermablend Covermatte Puder 45 (Opakowanie: 9.5 g) zamaskuje nierówności skórne, otwarte pory i pryszcze, a także zakryje zaczerwienienia i zaburzenia skórnego pigmentu. Vichy Dermablend Covermatte Puder 45 (Opakowanie: 9.5 g) uczyni skórę twarzy gładką i atrakcyjną.
Efekt działania…

84.50 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief