Konsultacja merytoryczna:

Penthrox

Lek Penthrox zawiera substancję czynną ‒ metoksyfluran. Lek jest wskazany do doraźnego łagodzenia dolegliwości bólowych i jest wdychany do płuc przez inhalator jednorazowego użytku Penthrox.

Lek Penthrox jest przeznaczony do zmniejszania nasilenia bólu, nie do całkowitego jego uśmierzenia

Jaki jest skład Penthrox, jakie substancje zawiera?

Lek zawiera substancję czynną – metoksyfluran. Jedna zapieczętowana butelka zawiera 3 ml metoksyfluranu 99,9% (w/w) . Innym składnikiem leku jest substancja pomocnicza ‒ butylohydroksytoluen (E 321).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Penthrox – jak stosować ten lek?

Dorośli
W jednorazowym podaniu można zastosować jedną lub dwie butelki zawierające po 3 ml leku Penthrox. Maksymalna dawka to dwie butelki zawierające po 3 ml leku. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki 6 ml.

Instrukcja użycia leku Penthrox
1. Lekarz lub inny członek personelu medycznego przygotuje inhalator do użytku i umieści taśmę zabezpieczającą na nadgarstku pacjenta.
2. Lek należy wdychać przez ustnik inhalatora, w celu zmniejszenia nasilenia dolegliwości bólowych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy poprosić personel medyczny o pomoc. W celu przyzwyczajenia się do owocowego zapachu leku pierwsze kilka wdechów wykonywać ostrożnie. Wydychać także przez inhalator. Po ostrożnym wykonaniu pierwszych wdechów zacząć oddychać normalnie przez inhalator.
3. W razie potrzeby uzyskania silniejszego działania przeciwbólowego należy przykryć palcem otwór umieszczony w górnej częśći przezroczystej komory z węglem aktywnym. Personel medyczny wskaże umiejscowienie tego otworu.
4. Niekoniecznie trzeba oddychać przez inhalator przez cały czas. Personel medyczny będzie zachęcał do robienia przerwy w inhalacji, ponieważ taki tryb pozwoli na wydłużenie czasu działania przeciwbólowego.
5. Stosować inhalacje tak długo, jak zaleci personel medyczny lub do momentu przyjęcia maksymalnej zalecanej dawki leku.

Leku nie należy przekazywać innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Pacjent stosuje lek pod nadzorem personelu medycznego przeszkolonego w zakresie jego podawania, dlatego istnieje niezmiernie małe prawdopodobieństwo przedawkowania tego leku. Jednokrotnie można zastosować nie więcej niż dwie butelki leku. Przekroczenie maksymalnej dawki leku Penthrox może skutkować uszkodzeniem nerek. W przypadku gdy pacjent podejrzewa, że przyjął wyższą dawkę niż zalecana winien natychmiast poinformować o tym personel medyczny.

W razie pytań lub wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub personelem medycznym.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Penthrox – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku, ponieważ może on nasilać działanie leku.

Można przyjmować pokarmy i płyny podczas stosowania leku, chyba że lekarz lub pesonel medyczny zdecyduje inaczej.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Penthrox w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed przyjęciem leku pacjentki będące w ciąży lub zamierzające zajść w ciążę, kobiety karmiące piersią lub zamierzające karmić piersią powinny o tym fakcie powiadomić lekarza. Lekarz lub personel medyczny winien omówić z pacjentką możliwe ryzyko i korzyści wynikające z zastosowania u niej leku Penthrox.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdu lub obsługiwania maszyny pacjent powinien się upewnić, że ma pełną zdolność do wykonywania tych czynności. Lek Penthrox może powodować senność i zawroty głowy.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Penthrox

Ulotka Penthrox – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Penthrox, 99,9 % (w/w), płyn do sporządzania inhalacji parowej (Methoxyfluranum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 40 razy

Rozmiar plku 210.38 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Penthrox m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Penthrox, 99,9 % (w/w), płyn do sporządzania inhalacji parowej (Methoxyfluranum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 46 razy

Rozmiar plku 276.00 KB

Cena - ile kosztuje Penthrox?

Cena Penthrox i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Penthrox.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Penthrox? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz