Penicillinum Procainicum L TZF

Penicillinum Procainicum L TZF to antybiotyk z grupy β-laktamów, który działa bakteriobójczo na wiele bakterii, w tym paciorkowce, pneumokoki i Neisseria gonorrhoeae. Jest stosowany w leczeniu zakażeń o umiarkowanie ciężkim przebiegu, wywołanych przez wrażliwe szczepy bakterii. Lek jest dostępny na receptę i podawany jest domięśniowo. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Penicillinum Procainicum L TZF. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Benzylopenicylinajest naturalną penicyliną należącą do grupy antybiotyków ß-laktamowych. Działa bakteriobójczo na wiele bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Dobrze przenika do większości tkanek i płynów ustrojowych. Wydalana jest głównie z moczem.

Wskazania do stosowania
Penicylina prokainowa jest wskazana w leczeniu zakażeń o umiarkowanie ciężkim przebiegu, wywoływanych przez wrażliwe szczepy bakterii.
– Zakażenia wywoływane przez paciorkowce grupy A, C, H, G, L i M, pneumokoki, przebiegające bez bakteriemii jak np.:
• zakażenia górnych dróg oddechowych;
• zakażenia dolnych dróg oddechowych, np. zapalenie płuc (tylko wywoływane przez szczepy Streptococcus pneumoniae wrażliwe i umiarkowanie wrażliwe na penicylinę);
• zapalenie wsierdzia (wywoływane przez Streptococcus viridans);
• zapalenie osierdzia;
• płonica;
• paciorkowcowe zakażenia skóry i tkanki podskórnej (róża);
– Kiła nabyta lub wrodzona (wywoływana przez Treponema pallidum).
– Krętkowice endemiczne wywoływane przez Treponema pallidum endemicum (kiła endemiczna), Treponema pallidum pertenue (malinica, frambrezja), Treponema pallidum caratem (pinta).
– Rzeżączka przebiegająca bez bakteremii (wywoływana przez Neisseria gonorrhoeae – szczepy /3-laktamazo-ujemne).
– Mieszane zakażenia gardła (angina Vincenti), dolnych dróg oddechowych, narządów płciowych, wywoływane przez wrzecionowce i krętki (np. Fusobacterium spp., Spirochetes spp.).
– Różyca (wywoływana przez Erysipelothrix rhusiopathiae).
– Zapobieganie błonicy (wywoływanej przez Corynebacterium diphtheriae) w skojarzeniu z antytoksyną.
– Wąglik (wywoływany przez Bacillus anthracis).
– Gorączka szczurza (wywoływana przez Streptobacillus moniliformis, Streptobacillus minor).

Jaki jest skład Penicillinum Procainicum L TZF, jakie substancje zawiera?

Jedna fiolka zawiera:
substancja czynna: benzylopenicylina prokainowa lecytynowana 1 200 000 j.m. lub 2 400 000 j.m.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Penicillinum Procainicum L TZF – jak stosować?

Penicillinum Procainicum L TZF należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, który ustali dawkowanie z zależności od ciężkości zakażenia, wrażliwości drobnoustroju wywołującego zakażenie, stanu pacjenta, wieku i masy ciała. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.

Penicylinę prokainową należy podawać tylko domięśniowo.

Dorośli i dzieci w wieku od 4 lat
W większości zakażeń, w zależności od ich ciężkości, penicylinę prokainową podaje się od 600 000 j.m. do 1 200 000 j.m. na dobę, w dwóch dawkach podzielonych. W zakażeniach paciorkowcami leczenie należy kontynuować przez co najmniej 10 dni.

Rzeżączka — 4 800 000 j.m. na dobę. Dawkę penicyliny należy podzielić na dwie części i podać w dwa oddzielne miejsca. Dodatkowo należy podać doustnie 1 g probenecydu.

Kila – 600 000 j.m. na dobę. W trzeciorzędowej kile układu nerwowego – 2 400 000 j.m. na dobę oraz doustnie 2,5 g probenecydu.

Dzieci w wieku poniżej 4 lat
Nie zaleca się podawania penicyliny prokainowej dzieciom w wieku poniżej 4 lat.

Jeśli w trakcie stosowania leku pacjent odnosi wrażenie, że działanie leku jest za mocne lub za słabe powinien zwrócić się do lekarza.

Sposób podawania
Domięśniowe wstrzyknięcia penicyliny prokainowej należy wykonywać z dużą ostrożnością, by uniknąć wkłucia igły w żyłę lub wstrzyknięcia dotętniczego oraz nie uszkodzić nerwów obwodowych lub naczyń krwionośnych.

Sposób przygotowania zawiesiny i niezgodności farmaceutyczne – patrz „Informacje przeznaczone dla pracowników służby zdrowia”, zamieszczone na końcu ulotki.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie penicyliny może doprowadzić do podrażnienia ośrodkowego układu nerwowego i wystąpienia drgawek. W przypadku przedawkowania lek należy natychmiast odstawić i skontaktować się z lekarzem.

Benzylopenicylina może być usunięta z organizmu podczas hemodializy.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Penicillinum Procainicum L TZF – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Penicillinum Procainicum L TZF w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Lek może być podawany kobietom w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Karmienie piersią
Lek w niewielkich ilościach przenika do mleka matki, dlatego podczas podawania benzylopenicyliny kobietom w okresie karmienia piersią należy zachować ostrożność.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Penicillinum Procainicum L TZF

Polfa Tarchomin S.A.

Ulotka Penicillinum Procainicum L TZF – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Penicillinum Procainicum L TZF przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Penicillinum Procainicum L TZF m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Penicillinum Procainicum L TZF w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Penicillinum Procainicum L TZF

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Penicillinum Procainicum L TZF? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

1 komentarz do “Penicillinum Procainicum L TZF”

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Penicillinum Procainicum L TZF. Podziel się doświadczeniami na forum.