Pemetrexed Generics

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Pemetrexed Generics jest lekiem stosowany w leczeniu nowotworów.

Pemetrexed Generics podaje się łącznie z cisplatyną, innym lekiem przeciwnowotworowym, w leczeniu złośliwego międzybłoniaka opłucnej, czyli rodzaju nowotworu atakującego błonę okrywającą płuca, u pacjentów, którzy wcześniej nie byli poddani chemioterapii.

Pemetrexed Generics podaje się również łącznie z cisplatyną w początkowym leczeniu pacjentów z rakiem płuca w stadium zaawansowanym.

Pemetreksed może być przepisany, jeżeli pacjent ma raka płuca w stadium zaawansowanym, jeżeli uzyskano odpowiedź na leczenie lub gdy stan w dużej mierze pozostaje bez zmian po zastosowaniu chemioterapii początkowej.

Lek stosuje się także w leczeniu pacjentów z rakiem płuca w stadium zaawansowanym, u których nastąpiła progresja choroby po zastosowaniu innej chemioterapii początkowej.

REKLAMA

Skład

Substancja czynna: .

Substancją czynną leku jest pemetreksed.

100 mg: każda fiolka zawiera 100 mg pemetreksedu (w postaci pemetreksedu disodowego dwu i półwodnego).
500 mg: każda fiolka zawiera 500 mg pemetreksedu (w postaci pemetreksedu disodowego dwu i półwodnego).
1000 mg: każda fiolka zawiera 1000 mg pemetreksedu (w postaci pemetreksedu disodowego dwu i półwodnego).

Po rekonstytucji, roztwór zawiera 25 mg/mI pemetreksedu. Przed podaniem lek należy dalej rozcieńczyć. Czynność tę wykona pracownik służby zdrowia.

Pozostałe składniki to: mannitol, kwas solny (do ustalenia pH) i sodu wodorotlenek (do ustalenia pH).

Dawkowanie

Zalecana dawka leku Pemetrexed Generics to 500 miligramów na każdy metr kwadratowy powierzchni ciała pacjenta. Pacjent zostanie zmierzony i zważony, aby obliczyć powierzchnię jego ciała. Na podstawie powierzchni ciała lekarz obliczy, jaka dawka jest odpowiednia dla pacjenta. Dawkę tę można dostosować, lub można przesunąć leczenie w czasie, w zależności od liczebności krwinek i ogólnego stanu pacjenta. Przed podaniem leku pacjentowi farmaceuta szpitalny, pielęgniarka lub lekarz rozpuści lek w postaci proszku w roztworze chlorku sodu do wstrzykiwań 9 mg/ml (0,9%).

Lek Pemetrexed Generics zawsze podaje się we wlewie do jednej z żył. Wlew będzie trwał około 10 minut.

Stosowanie leku Pemetrexed Generics w połączeniu z cisplatyną
Lekarz lub farmaceuta szpitalny obliczy potrzebną dawkę na podstawie wzrostu i masy ciała pacjenta. Cisplatynę także podaje się we wlewie do jednej z żył, około 30 minut po zakończeniu wlewu leku Pemetrexed Generics. Wlew cisplatyny będzie trwał około 2 godzin. Zazwyczaj wlewy wykonywane są raz na 3 tygodnie.

Dodatkowe leki

Kortykosteroidy
Lekarz przepisze pacjentowi lek steroidowy w tabletkach (w dawce odpowiadającej 4 miligramom deksametazonu dwa razy na dobę), który należy zażywać w dniu poprzedzającym podanie leku, w dniu wlewu i następnego dnia. Lek ten stosuje się, by zmniejszyć częstość i nasilenie reakcji skórnych, jakie mogą wystąpić podczas leczenia lekami przeciwnowotworowymi.

Uzupełnianie witamin
Lekarz przepisze kwas foliowy (witaminę) lub produkt multiwitaminowy zawierający kwas foliowy (350 do 1000 mikrogramów), który należy przyjmować doustnie raz na dobę w okresie stosowania leku Pemetrexed Generics. W ciągu siedmiu dni poprzedzających podanie pierwszej dawki leku Pemetrexed Generics należy przyjąć co najmniej 5 dawek kwasu foliowego. Zażywanie kwasu foliowego należy kontynuować przed 21 dni po otrzymaniu ostatniej dawki leku Pemetrexed Generics. W tygodniu poprzedzającym podanie leku Pemetrexed Generics a następnie w odstępach około 9 tygodni (co odpowiada trzem cyklom chemioterapii lekiem Pemetrexed Generics) pacjent otrzyma także witaminę B12 (1000 mikrogramów) we wstrzyknięciu. Podawanie witaminy B12 i kwasu foliowego ma na celu zmniejszenie możliwych działań niepożądanych leków przeciwnowotworowych.

REKLAMA

Przedawkowanie

Lek podawany jest przez wykwalifikowany personel medyczny.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie dotyczy.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. W okresie ciąży należy unikać stosowania leku. Lekarz omówi z pacjentką potencjalne ryzyko stosowania leku Pemetrexed Generics w okresie ciąży. Kobiety muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji w trakcie stosowania leku Pemetrexed Generics.

Nie należy karmić piersią w trakcie stosowania leku Pemetrexed Generics. Należy poradzić się lekarza, kiedy po zakończeniu leczenia można bezpiecznie ponownie rozpocząć karmienie piersią.

Zaleca się, aby mężczyźni unikali poczęcia dziecka w trakcie leczenia, oraz w ciągu 6 miesięcy od zakończenia stosowania leku. Dlatego należy stosować skuteczne metody antykoncepcji w trakcie stosowania leku i w ciągu 6 miesięcy od zakończenia leczenia. W przypadku planowania poczęcia dziecka w trakcie leczenia lub w ciągu 6 miesięcy od zakończenia leczenia, należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Przed rozpoczęciem leczenia pacjent może zwrócić się o poradę do instytucji zajmującej się przechowywaniem nasienia.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.