Konsultacja merytoryczna:

Paroex

Roztwór do płukania jamy ustnej Paroex zawiera substancję o działaniu antyseptycznym chloroheksydyny diglukonian.

Lek stosuje się u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat w leczeniu wspomagającym zakażeń błony śluzowej jamy ustnej i w opiece pooperacyjnej po zabiegach stomatologicznych.

Jaki jest skład Paroex, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest chloroheksydyny diglukonian. 1 mL zawiera 6,36 mg 20% (w/v) roztworu chloroheksydyny diglukonianu. Jeden mL zawiera 1,2 mg chloroheksydyny diglukonianu.

Pozostałe składniki to glicerol, acesulfam potasowy, makrogologlicerolu hydroksystearynian, glikol propylenowy, azorubina, Optamint – substancja poprawiająca smak i zapach (zawiera mentol, anetol, eukaliptol, olejek eteryczny miętowy, menton, mentylu octan, mentol racemiczny, glikol propylenowy, triacetynę, olejek eteryczny anyżu gwiaździstego, olejek eteryczny bodziszka, wanilinę, maltol, olejek eteryczny mandarynki, etanol), woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Paroex – jak stosować ten lek?

Płukać jamę ustną używając 15 ml (1 miarka do wysokości pierścienia miarowego) leku Paroex przez jedną minutę i wypluć. Nie połykać ani nie przepłukiwać jamy ustnej ponownie. Jeżeli opakowanie nie zawiera miarki, należy użyć łyżki stołowej (15 ml).

Jeżeli leku Paroex używa się bezpośrednio po umyciu zębów, należy dokładnie przepłukać usta wodą przed zastosowaniem leku. Roztwór do płukania jamy ustnej Paroex jest gotowy do użycia i nie należy go rozcieńczać.

Długość leczenia
Roztworu do płukania jamy ustnej Paroex nie należy stosować dłużej niż 5 dni. Lek można stosować przez dłuższy okres tylko jeśli zaleci to lekarz lub lekarz dentysta.

Dzieci w wieku powyżej 6 lat oraz osoby w podeszłym wieku
Brak szczególnych zaleceń dotyczących dawkowania zarówno dla osób w podeszłym wieku, jak i dzieci powyżej 6 lat. Właściwe jest dawkowanie takie samo jak dla dorosłych, o ile lekarz lub lekarz dentysta nie zaleci inaczej.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Podczas stosowania zgodnie z zaleceniami, ilości chloroheksydyny wchłaniane przez błonę śluzówkę jamy ustnej mogą być usuwane przez ludzki organizm bez szkodliwych objawów. Nie jest konieczne wdrożenie leczenia w celu odtruwania. W przypadku miejscowego podania zbyt dużej ilości, chloroheksydyny diglukonian roztwór do płukania jamy ustnej można usunąć poprzez przepłukanie wodą.

Ten lek zawiera również pewien składnik, który może w wysokich dawkach wywołać drgawki u dzieci i pobudzenie/splątanie u osób w podeszłym wieku. Należy przestrzegać dawkowania i zalecanego czasu leczenia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Paroex – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy spożywać żywności ani napojów zawierających cukier w ciągu godziny po zastosowaniu leku Paroex.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Paroex w okresie ciąży i karmienia piersią?

Doświadczenie dotyczące stosowania leku Paroex u kobiet w ciąży jest ograniczone. Nie wiadomo również, czy chloroheksydyna przenika do mleka. Z tego względu należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Paroex.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Nie oczekuje się, by Paroex miał wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Paroex

Ulotka Paroex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Paroex, 1,2 mg/mL, roztwór do płukania jamy ustnej (Chloroheksydyny diglukonian)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 10 razy

Rozmiar plku 229.35 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Paroex m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Paroex, 1,2 mg/mL, roztwór do płukania jamy ustnej (Chloroheksydyny diglukonian)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 6 razy

Rozmiar plku 308.54 KB

Cena - ile kosztuje Paroex?

Cena Paroex i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Paroex.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Paroex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz