Oxsoralen

12345678910
(3 ocen, średnia: 5,67 na 10)
Loading...

Działanie i wskazania

Lek Oxsoralen ma postać kapsułek miękkich, zawiera substancję czynną metoksalen, który hamuje nadmierne namnażanie komórek naskórka. Metoksalen nie działa samodzielnie – jest aktywowany przez długie fale promieniowania UV (promieniowanie ultrafioletowe) emitowane przez specjalne aparaty do naświetlań lub przez światło słoneczne.

Wskazania
Oxsoralen jest wskazany w leczeniu ciężkiej łuszczycy pospolitej (jako część tzw. terapii PUVA).

Fotochemioterapia PUVA to leczenie polegające na doustnym przyjmowaniu kapsułek przepisanych przez lekarza, a następnie naświetlaniu promieniami UV-A emitowanymi przez specjalne lampy.

Cena

Sprawdź ile kosztuje Oxsoralen.

Skład

Lek zawiera substancję czynną metoksalen.
Jedna kapsułka miękka zawiera 10 mg metoksalenu.

Inne składniki leku to:
Makrogol 400,
Glikol propylenowy,
Żelatyna,
Glicerol 85%,
Tytanu dwutlenek (E171),
Anidrisorb 85/70: sorbitol, sorbitan, mannitol, superior Polyols.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Dawkowanie

Terapia z zastosowaniem leku Oxsoralen i naświetlania promieniami UV-A może być przeprowadzana jedynie przez personel medyczny, specjalnie w tym celu wyszkolony i mający dostęp do odpowiedniej aparatury.

Oxsoralen należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli nasuwają się pytania lub wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem.

Zazwyczaj stosuje się następujące dawkowanie
Masa ciała / Dawka leku Oxsoralen
do 40 kg / 1 kapsułka (10 mg)
40 – 50 kg / 2 kapsułki (20 mg)
50 – 60 kg / 3 kapsułki (30 mg)
powyżej 60 kg / 4 do maksymalnie 5 kapsułek (40 mg, maksymalnie do 50 mg).

U pacjentów, którzy wykazują małą wrażliwość na promieniowanie UV, lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki, aby uniknąć zbyt długiego naświetlania.

Opis procedur PUVA:
Przed rozpoczęciem terapii, konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego testu wrażliwości na światło, w celu określenia odpowiedniej dawki promieniowania oraz czasu naświetlania.
Przed przeprowadzeniem testu, należy przyjąć przepisaną przez lekarza dawkę leku Oxsoralen dokładnie w określonym przez niego czasie. Po upływie godziny od przyjęcia kapsułki, rozpoczyna się naświetlanie z niewielką dawką promieniowania UV-A. Następnie pacjent jest naświetlany zwiększającymi się dawkami
promieniowania UV-A, aż do lekkiego zaczerwienienia skóry wskazującego na to , że leczenie zaczęło
działać. Dawka promieniowania określona w ten sposób będzie stosowana w czasie leczenia, chyba że lekarz uzna że konieczne jest dostosowanie dawki promieniowania.

Na początku leczenie powinno być przeprowadzane raz na dobę, nie częściej niż cztery razy w tygodniu. Najpierw należy przyjąć przepisaną dawkę leku Oxsoralen. Następnie po godzinie, następuje naświetlanie promieniami UV-A. Po dwóch kolejnych dniach naświetlań, należy zachować jednodniową przerwę w leczeniu – konieczny jest jeden dzień bez zabiegu.

Po ustąpieniu objawów klinicznych łuszczycy, terapia ciągła może być zamieniona na terapię przerywaną z zastosowaniem tych samych dawek: terapia PUVA dwa razy w tygodniu przez jeden miesiąc, następnie raz w tygodniu przez kolejny miesiąc, pod warunkiem że u pacjenta nie ma objawów łuszczycy.

Jeśli zachodzi potrzeba zmiany dawki naświetlania, lekarz może zalecić ponowne przeprowadzenie testów wrażliwości na światło.

Lekarz określi indywidualnie przerwy w leczeniu i całkowity czas trwania terapii.

Kapsułki powinny być przyjmowane ze szklanką mleka lub białym chlebem. Po upływie godziny od zażycia leku nastąpi naświetlanie.

Podczas naświetlania promieniami UV-A oczy muszą być całkowicie zasłonięte osłoną nieprzepuszczającą jakiegokolwiek światła.

Przedawkowanie

Ostre przedawkowanie leku powoduje nudności, gwałtowne wymioty i zawroty głowy. Należy wywołać u pacjenta wymioty i powinien on pozostawać w zaciemnionym pokoju przez co najmniej 24 godziny. Zalecane jest monitorowanie czynności układu sercowo-naczyniowego.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Brak informacji na temat związku stosowania leku OXSORALEN z jedzeniem i piciem.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty przed przyjęciem każdego leku.
Nie należy stosować leku Oxsoralen w okresie ciąży lub karmienia piersią.
Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę, leczenie z zastosowaniem leku Oxsoralen musi być przerwane. Może być
ono wznowione dopiero po okresie karmienia piersią.
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o planach zajściu w ciążę, istniejącej ciąży lub o karmieniu
piersią.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

PODZIEL SIĘ DOŚWIADCZENIAMI NA TEMAT STOSOWANEGO PRODUKTU

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here