Konsultacja merytoryczna:

Oxsoralen

Lek Oxsoralen ma postać kapsułek miękkich, zawiera substancję czynną metoksalen, który hamuje nadmierne namnażanie komórek naskórka. Metoksalen nie działa samodzielnie – jest aktywowany przez długie fale promieniowania UV (promieniowanie ultrafioletowe) emitowane przez specjalne aparaty do naświetlań lub przez światło słoneczne.

Wskazania
Oxsoralen jest wskazany w leczeniu ciężkiej łuszczycy pospolitej (jako część tzw. terapii PUVA).

Fotochemioterapia PUVA to leczenie polegające na doustnym przyjmowaniu kapsułek przepisanych przez lekarza, a następnie naświetlaniu promieniami UV-A emitowanymi przez specjalne lampy.

Jaki jest skład Oxsoralen, jakie substancje zawiera?

Lek zawiera substancję czynną metoksalen.
Jedna kapsułka miękka zawiera 10 mg metoksalenu.

Inne składniki leku to:
Makrogol 400,
Glikol propylenowy,
Żelatyna,
Glicerol 85%,
Tytanu dwutlenek (E171),
Anidrisorb 85/70: sorbitol, sorbitan, mannitol, superior Polyols.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Oxsoralen – jak stosować ten lek?

Terapia z zastosowaniem leku Oxsoralen i naświetlania promieniami UV-A może być przeprowadzana jedynie przez personel medyczny, specjalnie w tym celu wyszkolony i mający dostęp do odpowiedniej aparatury.

Oxsoralen należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli nasuwają się pytania lub wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem.

Zazwyczaj stosuje się następujące dawkowanie
Masa ciała / Dawka leku Oxsoralen
do 40 kg / 1 kapsułka (10 mg)
40 – 50 kg / 2 kapsułki (20 mg)
50 – 60 kg / 3 kapsułki (30 mg)
powyżej 60 kg / 4 do maksymalnie 5 kapsułek (40 mg, maksymalnie do 50 mg).

U pacjentów, którzy wykazują małą wrażliwość na promieniowanie UV, lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki, aby uniknąć zbyt długiego naświetlania.

Opis procedur PUVA:
Przed rozpoczęciem terapii, konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego testu wrażliwości na światło, w celu określenia odpowiedniej dawki promieniowania oraz czasu naświetlania.
Przed przeprowadzeniem testu, należy przyjąć przepisaną przez lekarza dawkę leku Oxsoralen dokładnie w określonym przez niego czasie. Po upływie godziny od przyjęcia kapsułki, rozpoczyna się naświetlanie z niewielką dawką promieniowania UV-A. Następnie pacjent jest naświetlany zwiększającymi się dawkami
promieniowania UV-A, aż do lekkiego zaczerwienienia skóry wskazującego na to , że leczenie zaczęło
działać. Dawka promieniowania określona w ten sposób będzie stosowana w czasie leczenia, chyba że lekarz uzna że konieczne jest dostosowanie dawki promieniowania.

Na początku leczenie powinno być przeprowadzane raz na dobę, nie częściej niż cztery razy w tygodniu. Najpierw należy przyjąć przepisaną dawkę leku Oxsoralen. Następnie po godzinie, następuje naświetlanie promieniami UV-A. Po dwóch kolejnych dniach naświetlań, należy zachować jednodniową przerwę w leczeniu – konieczny jest jeden dzień bez zabiegu.

Po ustąpieniu objawów klinicznych łuszczycy, terapia ciągła może być zamieniona na terapię przerywaną z zastosowaniem tych samych dawek: terapia PUVA dwa razy w tygodniu przez jeden miesiąc, następnie raz w tygodniu przez kolejny miesiąc, pod warunkiem że u pacjenta nie ma objawów łuszczycy.

Jeśli zachodzi potrzeba zmiany dawki naświetlania, lekarz może zalecić ponowne przeprowadzenie testów wrażliwości na światło.

Lekarz określi indywidualnie przerwy w leczeniu i całkowity czas trwania terapii.

Kapsułki powinny być przyjmowane ze szklanką mleka lub białym chlebem. Po upływie godziny od zażycia leku nastąpi naświetlanie.

Podczas naświetlania promieniami UV-A oczy muszą być całkowicie zasłonięte osłoną nieprzepuszczającą jakiegokolwiek światła.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ostre przedawkowanie leku powoduje nudności, gwałtowne wymioty i zawroty głowy. Należy wywołać u pacjenta wymioty i powinien on pozostawać w zaciemnionym pokoju przez co najmniej 24 godziny. Zalecane jest monitorowanie czynności układu sercowo-naczyniowego.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Oxsoralen – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku OXSORALEN z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Oxsoralen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty przed przyjęciem każdego leku.
Nie należy stosować leku Oxsoralen w okresie ciąży lub karmienia piersią.
Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę, leczenie z zastosowaniem leku Oxsoralen musi być przerwane. Może być
ono wznowione dopiero po okresie karmienia piersią.
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o planach zajściu w ciążę, istniejącej ciąży lub o karmieniu
piersią.

Ulotka Oxsoralen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Oxsoralen, 10 mg, kapsułki miękkie (8-Methoxypsoralen)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 55 razy

Rozmiar plku 66.44 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Oxsoralen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Oxsoralen, 10 mg, kapsułki miękkie (8-Methoxypsoralen)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 31 razy

Rozmiar plku 81.03 KB

Cena - ile kosztuje Oxsoralen?

Cena Oxsoralen i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Oxsoralen.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Oxsoralen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz