Konsultacja merytoryczna:

Oxaliplatin Hospira

Substancją czynną leku Oxaliplatin Hospira jest oksaliplatyna. Oksaliplatyna jest lekiem przeciwnowotworowym, zawierającym platynę.

Oksaliplatyna jest stosowana do leczenia raka jelita grubego (leczenie raka okrężnicy w III stadium zaawansowania po całkowitej resekcji guza pierwotnego, raka okrężnicy i odbytnicy z przerzutami). Oksaliplatyna jest stosowana w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi o nazwie 5-fluorouracyl i kwas folinowy.

Jaki jest skład Oxaliplatin Hospira, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest oksaliplatyna.
Jeden ml koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji zawiera 5 mg oksaliplatyny.

10 ml koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji zawiera 50 mg oksaliplatyny.
20 ml koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji zawiera 100 mg oksaliplatyny.
40 ml koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji zawiera 200 mg oksaliplatyny.

Pozostałe składniki to: kwas winowy, sodu wodorotlenek i woda do iniekcji.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Oxaliplatin Hospira – jak stosować ten lek?

Dawkowanie
Dawka oksaliplatyny wyliczana jest na podstawie powierzchni ciała pacjenta, a ta z kolei na podstawie wzrostu i masy ciała.

Dawka u dorosłych, w tym pacjentów w podeszłym wieku, wynosi zwykle 85 mg/kg pc. Dawka zalecona przez lekarza zależy od wyników badań krwi danego pacjenta oraz poprzednich doświadczeń ze stosowaniem oksaliplatyny, dotyczących działań niepożądanych.

Sposób i droga podawania
• Lek Oxaliplatin Hospira przepisany będzie przez specjalistę w leczeniu raka.
• Leczenie będzie prowadzone przez lekarza specjalistę, który ustali konieczną dawkę leku Oxaliplatin Hospira.
• Lek Oxaliplatin Hospira podawany jest w powolnym wstrzyknięciu do jednej z żył pacjenta (infuzja dożylna), trwającym od 2 do 6 godzin. Oxaliplatin Hospira podaje się w tym samym czasie, co kwas folinowy, a przed infuzją 5-fluorouracylu.

Częstość podawania leku
Pacjent zazwyczaj powinien otrzymywać infuzję leku raz na 2 tygodnie.

Czas leczenia
Czas leczenia będzie określony przez lekarza. Leczenie będzie trwać maksymalnie 6 miesięcy, jeśli zostało rozpoczęte po całkowitej resekcji guza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Lek będzie podawany pacjentowi w szpitalu, więc jest mało prawdopodobne, że pacjent otrzyma zbyt małą lub zbyt dużą dawkę leku. W przypadku przedawkowania leku, mogą wystąpić nasilone działania niepożądane. W takim przypadku lekarz zastosuje właściwe leczenie.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Oxaliplatin Hospira – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Oxaliplatin Hospira w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie zaleca się zajścia w ciążę w trakcie leczenia oksaliplatyną. Należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji. Kobiety powinny stosować odpowiednią metodę antykoncepcji w trakcie leczenia i przez 4 miesiące po jego zakończeniu. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę, bardzo ważne jest omówienie tego z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie leczenia musi natychmiast poinformować o tym lekarza.

Karmienie piersią
Podczas leczenia oksaliplatyną nie wolno karmić piersią.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Leczenie oksaliplatyną może zwiększać ryzyko zawrotów głowy, nudności i wymiotów, oraz innych objawów neurologicznych, które mogą wpływać na sposób chodzenia i równowagę. Jeśli wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn. Jeśli w trakcie leczenia pacjent ma zaburzenia widzenia, nie powinien prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn ani wykonywać niebezpiecznych czynności.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Oxaliplatin Hospira

Ulotka Oxaliplatin Hospira – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Oxaliplatin Hospira, 5 mg/ml, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji (Oxaliplatinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 85.55 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Oxaliplatin Hospira m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Oxaliplatin Hospira, 5 mg/ml, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji (Oxaliplatinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 168.93 KB

Cena - ile kosztuje Oxaliplatin Hospira?

Cena Oxaliplatin Hospira i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Oxaliplatin Hospira.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Oxaliplatin Hospira? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz