Artykuł sponsorowany

Ospałość – jak radzić sobie z sennością w ciągu dnia

Nadmierna senność w ciągu dnia może mieć wiele przyczyn. Często wiąże się z prowadzonym trybem życia, różnymi schorzeniami oraz urazami. Senność w ciągu dnia sprawia pacjentom spory dyskomfort, zmniejsza satysfakcję z codziennego życia i jest powodem wielu problemów. Jednak dolegliwość tę można zwalczać. Zarówno metodami farmakologicznymi, jak i behawioralnymi, ale jak robić to dobrze?

Senność w ciągu dnia – przyczyny

Warto na samym początku zaznaczyć, że nadmierna senność dotyczy nie tylko pacjentów dorosłych i dojrzałych, ale to również problem, który w Polsce dotyczy nawet 44 proc. nastolatek i 30 proc. nastolatków.  Wśród młodych osób senność w czasie najwyższej aktywności intelektualnej, czyli podczas lekcji przysparza uczniom problemów w nauce i koncentracji oraz wahań nastrojów.

Bardzo często przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewystarczającą liczbą przespanych dziennie godzin – poniżej 8. Działa to też w drugą stronę – nadmierny czas snu – ponad 10 godzin dziennie. Do zaburzeń związanych z nadmierną sennością zalicza się:

  • narkolepsję
  • hipersomnie
  • zespół Kleinego-Levina
  • hipersomnie związaną z chorobami somatycznymi
  • hipersomnie związaną z zaburzeniami psychicznymi
  • hipersomnie związaną z zażywanymi lekami
  • zespół niedoboru snu.

Aby skutecznie zwalczyć senność w ciągu dnia, konieczne jest odpowiednie rozpoznanie jej przyczyny. Dlatego lekarz musi przeprowadzić wnikliwy wywiad, oceniając ilość snu pacjenta, przewlekłość bądź epizodyczność senności oraz zidentyfikować czynniki związane z zaburzeniem, bądź je wywołujące np. depresja, uzależnienia od używek bądź leków, niedoczynność tarczycy czy nadwaga.

sennosc-u-lekarza
sennosc-przy-biurku

Jak zwalczyć nadmierną senność w ciągu dnia?

Leczenie nadmiernej senności w ciągu dnia, która oznacza niepohamowaną potrzebę snu lub niezamierzone zapadnięcie w sen zazwyczaj zaczyna się  od wdrożenia odpowiednich metod behawioralnych. Bardzo ważna jest optymalizacja snu –  8 godzin dziennie z zastosowaniem 30-minutowej drzemki w ciągu dnia. Większe szanse na poprawę stanu pacjenta daje też wprowadzenie w codzienny harmonogram ćwiczeń fizycznych oraz zdrowej diety.

Przy nadmiernej senności lekarze przepisują też specjalne leki. Typ przyjmowanych tabletek na senność zależy od indywidualnego stanu pacjenta. Zupełnie inne leki zostaną przepisane jeśli zaburzenie ma związek z narkolepsją, a zupełnie inne jeżeli z depresją czy chorobą Parkinsona. Wiele z tych preparatów można kupić na platformie z dostawą leków do domu na terenie Warszawy – Liki24.

Witryna oferuje dostęp do leków na senność na receptę, które przy zamówieniu odpowiednio wcześnie kurier może dostarczyć jeszcze tego samego dnia. By zrealizować receptę online, podczas zamówienia należy wprowadzić numer PESEL oraz kod e-recepty. Dzięki temu pacjent może zamówić takie leki, jak Concentra czy Segan. Niemniej stosowane środki zależne są od postawionej diagnozy.

Część klientów ma do czynienia nie tyle z nadmierną sennością, ile ospałością. Wówczas mogą sięgnąć po liczne suplementy, które mają poprawić jakość snu i zniwelować zmęczenie. Często są to tabletki zawierające melatoninę bądź ekstrakty roślinne, a także ziołowe napary. Do tego typu preparatów należy m.in. Nervo calm sen z melatoniną i melisą. Tabletki wspierają zdrowy i kojący sen, wyciszają i relaksują, pomagają zasnąć. Częstym sposobem na zwalczenie ospałości jest także regularne picie herbat, naparów z kompozycji takich ziół, jak melisa, chmiel, mięta i rumianek.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.