Konsultacja merytoryczna:

Orlistat STADA

Orlistat STADA 60 mg stosuje się w leczeniu otyłości u osób dorosłych, w wieku powyżej 18 lat, z nadwagą, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi 28 lub więcej. Orlistat STADA 60 mg należy stosować z dietą o zmniejszonej kaloryczności i obniżonej zawartości tłuszczu.

Substancja czynna leku Orlistat STADA 60 mg działa na tłuszcz znajdujący się w przewodzie pokarmowym. Blokuje wchłanianie około jednej czwartej tłuszczu z pożywienia. Ten tłuszcz zostanie usunięty z organizmu wraz ze stolcem. Możliwe jest wystąpienie działań niepożądanych mających związek z dietą (patrz punkt 4 ulotki). Dlatego tak ważne jest utrzymywanie diety o obniżonej zawartości tłuszczu.

Jeżeli pacjent będzie postępował zgodnie z zaleceniami, działanie kapsułek będzie wspierać jego wysiłki, pomagając stracić na wadze więcej niż po zastosowaniu wyłącznie diety. Na każde 2 kg, które można stracić w wyniku samej diety, Orlistat STADA 60 mg może pomóc zrzucić dodatkowo 1 kg.

Jaki jest skład Orlistat STADA, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest orlistat. Każda kapsułka, twarda zawiera 60 mg orlistatu.

Pozostałe składniki to:
wypełnienie kapsułki: celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan.

otoczka kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), indygotyna (E 132).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Orlistat STADA – jak stosować ten lek?

Przygotowywanie się do odchudzania

1. Wyznaczenie daty rozpoczęcia kuracji
Należy wybrać z wyprzedzeniem dzień, w którym rozpocznie się stosowanie kapsułek. Przed rozpoczęciem kuracji lekiem Orlistat STADA 60 mg należy wprowadzić dietę o zmniejszonej kaloryczności i obniżonej zawartości tłuszczu, aby organizm miał kilka dni na przyzwyczajenie się do nowych nawyków żywieniowych. Spożywane produkty należy zapisywać w dzienniczku żywienia. Stosowanie dzienniczków żywienia umożliwia kontrolę ilości i rodzaju spożywanych produktów oraz ułatwia wprowadzenie zmian w żywieniu.

2. Ustalenie docelowej utraty na wadze
Należy przemyśleć, ile pragnie się schudnąć i określić docelową wagę ciała. Realistyczny cel, to spadek masy ciała o 5% do 10% w stosunku do wartości początkowej. Ilość traconych kilogramów w każdym tygodniu kuracji może być różna. Należy nastawić się na stopniowy i stały spadek masy ciała o około 0,5 kg tygodniowo.

3. Ustalenie docelowych ilości kalorii i tłuszczu
W celu osiągnięcia wyznaczonej utraty na wadze istotne jest ustalenie optymalnej ilości spożywanych dziennie kalorii i tłuszczu. W celu uzyskania porady patrz Pozostałe przydatne informacje w punkcie 6 ulotki.

Przyjmowanie leku Orlistat STADA 60 mg

Dorośli w wieku 18 lat i powyżej:
• Przyjmować po jednej kapsułce trzy razy na dobę.
• Przyjmować Orlistat STADA 60 mg w porze posiłków. Zazwyczaj oznacza to po jednej kapsułce w porze śniadania, obiadu i kolacji. Należy upewnić się, że trzy posiłki są zrównoważone pod względem żywieniowym, mają zmniejszoną kaloryczność i obniżoną zawartość tłuszczu.
• W razie pominięcia posiłku lub, gdy posiłek nie zawiera tłuszczu, nie należy przyjmować leku Orlistat STADA 60 mg. Jeżeli posiłek w ogóle nie zawiera tłuszczu, Orlistat STADA 60 mg nie działa.
• Przyjmować Orlistat STADA 60 mg tuż przed posiłkiem, podczas posiłku lub w ciągu jednej godziny po jego spożyciu.
• Połknąć kapsułkę w całości, popijając wodą.
• Nie zażywać więcej niż 3 kapsułki na dobę.
• Spożywać posiłki o obniżonej zawartości tłuszczu, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych związanych z dietą (patrz punkt 4).
• Przed rozpoczęciem kuracji warto zwiększyć aktywność fizyczną, ponieważ stanowi ona ważną część programu odchudzania. Osoby, które uprzednio nie ćwiczyły powinny najpierw skonsultować się z lekarzem.
• Kontynuować ćwiczenia fizyczne przyjmując Orlistat STADA 60 mg oraz po zakończeniu kuracji.
Jak długo należy przyjmować Orlistat STADA 60 mg
• Nie zaleca się przyjmowania leku Orlistat STADA 60 mg dłużej niż sześć miesięcy.
• Jeżeli po 12 tygodniach stosowania leku Orlistat STADA 60 mg nie następuje spadek masy ciała, należy zwrócić się po poradę do farmaceuty lub lekarza, którzy mogą zalecić przerwanie kuracji lekiem Orlistat STADA 60 mg.
• Skuteczne odchudzanie się nie polega na krótkookresowej zmianie nawyków żywieniowych. Osoby, które chcą schudnąć i utrzymać niższą wagę powinny zmienić styl życia, nawyki żywieniowe i utrzymać aktywność fizyczną.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie przyjmować więcej niż 3 kapsułki leku na dobę. W razie zażycia zbyt wielu kapsułek, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Orlistat STADA – czy mogę spożywać alkohol?

Orlistat STADA 60 mg należy stosować z dietą o zmniejszonej kaloryczności i obniżonej zawartości tłuszczu. Należy spróbować zastosować taką dietę przed rozpoczęciem kuracji. W celu uzyskania informacji o właściwych wartościach kalorii i tłuszczu patrz Pozostałe pomocne informacje w punkcie 6 ulotki.

Lek Orlistat STADA 60 mg należy przyjmować w porze głównych posiłków. Oznacza to zazwyczaj przyjmowanie po 1 kapsułce w porze śniadania, obiadu i kolacji. Należy ją przyjąć bezpośrednio przed posiłkiem, w czasie lub w ciągu godziny po spożyciu posiłku. Kapsułkę należy połykać popijając wodą.

Jeżeli posiłku nie spożyto lub gdy nie zawierał on tłuszczu, nie należy przyjmować kapsułki. Orlistat STADA 60 mg nie działa jeżeli posiłek w ogóle nie zawiera tłuszczu.

W przypadku spożycia posiłku bogatego w tłuszcz nie należy przyjmować więcej niż jednej kapsułki. Przyjęcie kapsułki z posiłkiem zawierającym zbyt dużo tłuszczu zwiększa szanse wystąpienia działań niepożądanych mających związek z dietą (patrz punkt 4 ulotki). Podczas przyjmowania leku Orlistat STADA 60 mg należy unikać posiłków o wysokiej zawartości tłuszczu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Orlistat STADA w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży i karmienia piersią nie należy przyjmować leku Orlistat STADA 60 mg.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Nie stwierdzono wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn w ruchu.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Orlistat STADA

Ulotka Orlistat STADA – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Orlistat STADA 60 mg, kapsułki, twarde (Orlistatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 10 razy

Rozmiar plku 90.63 KB


Orlistat STADA 120 mg, kapsułki, twarde (Orlistatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 62.51 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Orlistat STADA m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Orlistat STADA 60 mg, kapsułki, twarde (Orlistatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 6 razy

Rozmiar plku 92.36 KB


Orlistat STADA 120 mg, kapsułki, twarde (Orlistatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 8 razy

Rozmiar plku 205.61 KB

Cena - ile kosztuje Orlistat STADA?

Cena Orlistat STADA i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Orlistat STADA.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Orlistat STADA? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz