Konsultacja merytoryczna:

Orlistat Sandoz

Orlistat Sandoz 60 mg stosuje się w celu zmniejszenia masy ciała u osób w wieku co najmniej 18 lat z nadwagą, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi 28 lub więcej. Lek należy stosować z dietą o zmniejszonej kaloryczności i obniżonej zawartości tłuszczu. Wskaźnik BMI określa, czy pacjent ma prawidłową masę ciała lub czy ma nadwagę w stosunku do swojego wzrostu. Poniższa tabela pomoże określić, czy pacjent ma nadwagę i czy stosowanie leku Orlistat Sandoz 60 mg jest dla niego wskazane. W tabeli należy odszukać swój wzrost. Jeśli masa ciała pacjenta jest mniejsza od masy ciała podanej w tabeli dla takiego wzrostu, nie należy stosować leku Orlistat Sandoz 60 mg.

Wzrost / Masa ciała
1,50 m / 63 kg
1,55 m / 67,25 kg
1,60 m / 71,75 kg
1,65 m / 76,25 kg
1,70 m / 81 kg
1,75 m / 85,75 kg
1,80 m / 90,75 kg
1,85 m / 95,75 kg
1,90 m / 101 kg

Zagrożenia związane z nadwagą
Nadwaga zwiększa ryzyko wielu poważnych chorób, takich jak cukrzyca i choroby serca. Choroby te nie muszą powodować złego samopoczucia, dlatego należy zwrócić się do lekarza w celu zbadania ogólnego stanu zdrowia.

Jak działa lek Orlistat Sandoz 60 mg
Substancja czynna leku Orlistat Sandoz 60 mg działa na tłuszcz znajdujący się w przewodzie pokarmowym. Hamuje ona wchłanianie około jednej czwartej tłuszczu pochodzącego z pokarmu.
 
Tłuszcz ten zostanie wydalany z organizmu ze stolcem. Możliwe jest wystąpienie działań niepożądanych związanych z dietą (patrz punkt 4), dlatego tak ważne jest stosowanie w trakcie leczenia diety z obniżoną zawartością tłuszczu. Jeśli pacjent będzie postępował zgodnie z zaleceniami, działanie leku będzie wspierać proces chudnięcia, a zmniejszenie masy ciała będzie większe niż przy zastosowaniu samej diety. Na każde 2 kg, które można stracić w wyniku stosowania samej diety, przypada dodatkowy 1 kg wynikający ze stosowania leku Orlistat Sandoz 60 mg.

Jaki jest skład Orlistat Sandoz, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest orlistat.
Każda kapsułka, twarda zawiera 60 mg orlistatu.

Ponadto lek zawiera:
wypełnienie kapsułki: celuloza mikrokrystaliczna PH 112, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A),
krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan;
otoczka kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E171), indygotyna (E132).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Orlistat Sandoz – jak stosować ten lek?

Przygotowania do odchudzania

1. Wybór dnia rozpoczęcia leczenia
Należy z wyprzedzeniem wybrać dzień, w którym zacznie się przyjmowanie kapsułek. Przed rozpoczęciem leczenia należy wprowadzić dietę o zmniejszonej kaloryczności i zawartości tłuszczu, aby organizm miał kilka dni na przystosowanie się do nowego sposobu odżywiania. Należy zapisywać spożywane produkty w dzienniku posiłków. Prowadzenie dziennika posiłków jest skuteczne, gdyż uświadamia pacjentowi, co i jak dużo je, dając podstawę do dokonania zmian w sposobie odżywiania.

2. Określenie docelowego zmniejszenia masy ciała
Należy zastanowić się nad planowanym zmniejszeniem masy ciała i ustalić docelową wagę. Realnym celem jest zmniejszenie wyjściowej masy ciała o 5% do 10 %. Masa ciała może się zmniejszać w różnym stopniu w kolejnych tygodniach. Należy założyć stopniowe, stałe zmniejszanie masy ciała o około 0,5 kg tygodniowo.

3. Określenie docelowego spożycia kalorii i tłuszczu
W osiągnięciu zamierzonego celu pomocne będzie wyznaczenie dwóch dziennych limitów: spożywanych kalorii i spożywanego tłuszczu.
 
Przyjmowanie leku Orlistat Sandoz 60 mg
Dorośli w wieku co najmniej 18 lat
• Należy przyjmować po 1 kapsułce trzy razy na dobę.
• Lek Orlistat Sandoz 60 mg należy przyjmować w porze posiłków. Oznacza to zazwyczaj po jednej kapsułce w porze śniadania, obiadu i kolacji. Należy się upewnić, że trzy zasadnicze posiłki są dobrze zrównoważone, zawierają mniej kalorii i tłuszczu.
• Jeśli pacjent pomija posiłek lub jego posiłek nie zawiera tłuszczu, nie powinien przyjmować kapsułki. Lek Orlistat Sandoz 60 mg nie działa, jeśli pokarm nie zawiera tłuszczu.
• Lek Orlistat Sandoz 60 mg należy przyjmować bezpośrednio przed, w trakcie lub w ciągu jednej godziny po posiłku.
• Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając wodą.
• Nie należy przyjmować więcej niż 3 kapsułki na dobę.
• Należy spożywać posiłki z mniejszą zawartością tłuszczu, aby ograniczyć możliwość wystąpienia działań niepożądanych związanych ze stosowaną dietą.
• Przed rozpoczęciem leczenia należy zwiększyć aktywność fizyczną. Jest ona ważną częścią programu odchudzania. Osoby, które wcześniej nie ćwiczyły, powinny najpierw skonsultować się z lekarzem.
• Aktywność fizyczną należy utrzymywać zarówno w trakcie stosowania leku Orlistat Sandoz 60 mg, jak i po zakończeniu leczenia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie należy przyjmować więcej niż 3 kapsułki na dobę. W razie przyjęcia za dużej ilości kapsułek, należy skontaktować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Orlistat Sandoz – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Orlistat Sandoz 60 mg należy stosować razem z niskokaloryczną dietą o zmniejszonej zawartości tłuszczu. Należy spróbować zastosować taką dietę jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Lek Orlistat Sandoz 60 mg należy przyjmować w porze posiłków. Oznacza to zazwyczaj przyjmowanie po jednej kapsułce w trakcie śniadania, obiadu i kolacji. Jeśli pacjent pomija któryś z posiłków lub spożywa posiłek bez tłuszczu, nie powinien przyjmować kapsułki. Lek Orlistat Sandoz 60 mg nie działa, jeśli pokarm nie zawiera tłuszczu. Jeśli posiłek zawiera dużo tłuszczu, nie należy przyjmować więcej niż jednej kapsułki. Jednak przyjęcie kapsułki podczas posiłku ze zbyt dużą zawartością tłuszczu może zwiększyć ryzyko działań niepożądanych związanych z dietą. Należy dołożyć starań, aby w trakcie przyjmowania leku Orlistat Sandoz 60 mg nie stosować diety o dużej zawartości tłuszczu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Orlistat Sandoz w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Orlistat Sandoz 60 mg w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Orlistat Sandoz

Ulotka Orlistat Sandoz – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Orlistat Sandoz 60 mg, kapsułki, twarde (Orlistatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 76 razy

Rozmiar plku 161.83 KB


Orlistat Sandoz 120 mg kapsułki, twarde (Orlistatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 17 razy

Rozmiar plku 118.24 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Orlistat Sandoz m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Orlistat Sandoz 60 mg, kapsułki, twarde (Orlistatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 60 razy

Rozmiar plku 164.07 KB


Orlistat Sandoz 120 mg kapsułki, twarde (Orlistatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 13 razy

Rozmiar plku 166.27 KB

Cena - ile kosztuje Orlistat Sandoz?

Cena Orlistat Sandoz i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Orlistat Sandoz.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Orlistat Sandoz? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz