Orlistat Sandoz

Działanie i wskazania

Orlistat Sandoz 60 mg stosuje się w celu zmniejszenia masy ciała u osób w wieku co najmniej 18 lat z nadwagą, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi 28 lub więcej. Lek należy stosować z dietą o zmniejszonej kaloryczności i obniżonej zawartości tłuszczu. Wskaźnik BMI określa, czy pacjent ma prawidłową masę ciała lub czy ma nadwagę w stosunku do swojego wzrostu. Poniższa tabela pomoże określić, czy pacjent ma nadwagę i czy stosowanie leku Orlistat Sandoz 60 mg jest dla niego wskazane. W tabeli należy odszukać swój wzrost. Jeśli masa ciała pacjenta jest mniejsza od masy ciała podanej w tabeli dla takiego wzrostu, nie należy stosować leku Orlistat Sandoz 60 mg.

Wzrost / Masa ciała
1,50 m / 63 kg
1,55 m / 67,25 kg
1,60 m / 71,75 kg
1,65 m / 76,25 kg
1,70 m / 81 kg
1,75 m / 85,75 kg
1,80 m / 90,75 kg
1,85 m / 95,75 kg
1,90 m / 101 kg

Zagrożenia związane z nadwagą
Nadwaga zwiększa ryzyko wielu poważnych chorób, takich jak cukrzyca i choroby serca. Choroby te nie muszą powodować złego samopoczucia, dlatego należy zwrócić się do lekarza w celu zbadania ogólnego stanu zdrowia.

Jak działa lek Orlistat Sandoz 60 mg
Substancja czynna leku Orlistat Sandoz 60 mg działa na tłuszcz znajdujący się w przewodzie pokarmowym. Hamuje ona wchłanianie około jednej czwartej tłuszczu pochodzącego z pokarmu.
 
Tłuszcz ten zostanie wydalany z organizmu ze stolcem. Możliwe jest wystąpienie działań niepożądanych związanych z dietą (patrz punkt 4), dlatego tak ważne jest stosowanie w trakcie leczenia diety z obniżoną zawartością tłuszczu. Jeśli pacjent będzie postępował zgodnie z zaleceniami, działanie leku będzie wspierać proces chudnięcia, a zmniejszenie masy ciała będzie większe niż przy zastosowaniu samej diety. Na każde 2 kg, które można stracić w wyniku stosowania samej diety, przypada dodatkowy 1 kg wynikający ze stosowania leku Orlistat Sandoz 60 mg.

Orlistat Sandoz cena - refundacja, interakcje - dostepność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki, dzięki której znajdziesz następujące informacje o leku Orlistat Sandoz:

  • cena leku Orlistat Sandoz (ile kosztuje lek w zależności od poziomu refundacji)
  • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty?
  • interakcje leku Orlistat Sandoz z innymi lekami
  • lista leków refundowanych oraz leków 75+
  • adresy i numery telefonów aptek

Sprawdź ile kosztuje Orlistat Sandoz - cena leku.

Skład

Substancją czynną leku jest orlistat.
Każda kapsułka, twarda zawiera 60 mg orlistatu.

Ponadto lek zawiera:
wypełnienie kapsułki: celuloza mikrokrystaliczna PH 112, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A),
krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan;
otoczka kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E171), indygotyna (E132).

Zobacz listę preparatów zawierających: .

Dawkowanie

Przygotowania do odchudzania

1. Wybór dnia rozpoczęcia leczenia
Należy z wyprzedzeniem wybrać dzień, w którym zacznie się przyjmowanie kapsułek. Przed rozpoczęciem leczenia należy wprowadzić dietę o zmniejszonej kaloryczności i zawartości tłuszczu, aby organizm miał kilka dni na przystosowanie się do nowego sposobu odżywiania. Należy zapisywać spożywane produkty w dzienniku posiłków. Prowadzenie dziennika posiłków jest skuteczne, gdyż uświadamia pacjentowi, co i jak dużo je, dając podstawę do dokonania zmian w sposobie odżywiania.

2. Określenie docelowego zmniejszenia masy ciała
Należy zastanowić się nad planowanym zmniejszeniem masy ciała i ustalić docelową wagę. Realnym celem jest zmniejszenie wyjściowej masy ciała o 5% do 10 %. Masa ciała może się zmniejszać w różnym stopniu w kolejnych tygodniach. Należy założyć stopniowe, stałe zmniejszanie masy ciała o około 0,5 kg tygodniowo.

3. Określenie docelowego spożycia kalorii i tłuszczu
W osiągnięciu zamierzonego celu pomocne będzie wyznaczenie dwóch dziennych limitów: spożywanych kalorii i spożywanego tłuszczu.
 
Przyjmowanie leku Orlistat Sandoz 60 mg
Dorośli w wieku co najmniej 18 lat
• Należy przyjmować po 1 kapsułce trzy razy na dobę.
• Lek Orlistat Sandoz 60 mg należy przyjmować w porze posiłków. Oznacza to zazwyczaj po jednej kapsułce w porze śniadania, obiadu i kolacji. Należy się upewnić, że trzy zasadnicze posiłki są dobrze zrównoważone, zawierają mniej kalorii i tłuszczu.
• Jeśli pacjent pomija posiłek lub jego posiłek nie zawiera tłuszczu, nie powinien przyjmować kapsułki. Lek Orlistat Sandoz 60 mg nie działa, jeśli pokarm nie zawiera tłuszczu.
• Lek Orlistat Sandoz 60 mg należy przyjmować bezpośrednio przed, w trakcie lub w ciągu jednej godziny po posiłku.
• Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając wodą.
• Nie należy przyjmować więcej niż 3 kapsułki na dobę.
• Należy spożywać posiłki z mniejszą zawartością tłuszczu, aby ograniczyć możliwość wystąpienia działań niepożądanych związanych ze stosowaną dietą.
• Przed rozpoczęciem leczenia należy zwiększyć aktywność fizyczną. Jest ona ważną częścią programu odchudzania. Osoby, które wcześniej nie ćwiczyły, powinny najpierw skonsultować się z lekarzem.
• Aktywność fizyczną należy utrzymywać zarówno w trakcie stosowania leku Orlistat Sandoz 60 mg, jak i po zakończeniu leczenia.

Przedawkowanie

Nie należy przyjmować więcej niż 3 kapsułki na dobę. W razie przyjęcia za dużej ilości kapsułek, należy skontaktować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Lek Orlistat Sandoz 60 mg należy stosować razem z niskokaloryczną dietą o zmniejszonej zawartości tłuszczu. Należy spróbować zastosować taką dietę jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Lek Orlistat Sandoz 60 mg należy przyjmować w porze posiłków. Oznacza to zazwyczaj przyjmowanie po jednej kapsułce w trakcie śniadania, obiadu i kolacji. Jeśli pacjent pomija któryś z posiłków lub spożywa posiłek bez tłuszczu, nie powinien przyjmować kapsułki. Lek Orlistat Sandoz 60 mg nie działa, jeśli pokarm nie zawiera tłuszczu. Jeśli posiłek zawiera dużo tłuszczu, nie należy przyjmować więcej niż jednej kapsułki. Jednak przyjęcie kapsułki podczas posiłku ze zbyt dużą zawartością tłuszczu może zwiększyć ryzyko działań niepożądanych związanych z dietą. Należy dołożyć starań, aby w trakcie przyjmowania leku Orlistat Sandoz 60 mg nie stosować diety o dużej zawartości tłuszczu.

Spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii może zmieniać działanie leków. Mogą nasilić się działania niepożądane leku, a terapia może się okazać nieskuteczna. Zaburzenie wchłaniania, dystrybucji substancji czynnej oraz jej wydalania z organizmu stanowi wielkie zagrożenie dla organizmu. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować leku Orlistat Sandoz 60 mg w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów o Orlistat Sandoz - forum o lekach

Aktualna ocena:
12345678910
(21 ocen, średnia: 5,86 na 10)
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here