Orinox

Orinox to lek, który jest dostępny na receptę. Jest przeznaczony do krótkotrwałego, objawowego leczenia sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Głównie stosowany jest w przypadku trudności z zasypianiem, częstych przebudzeń nocnych, wczesnego budzenia w godzinach porannych związanych ze stresem bądź zmianą stref czasowych. Substancją czynną leku jest doksylaminy wodorobursztynian. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Orinox. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Ksylometazoliny chlorowodorek zapewnia szybkie i długotrwałe zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa, zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Tym samym przyczynia się do utrzymania drożności nosa oraz ułatwia oddychanie pacjentom z niedrożnością nosa.

Działanie leku rozpoczyna się w ciągu kilku minut i trwa do kilku godzin. Ksylometazolina jest dobrze tolerowana, nawet przez pacjentów z wrażliwą błonę śluzową nosa.

Stosowanie leku
W celu zmniejszenia przekrwienia błony śluzowej nosa.

Ten lek jest odpowiedni dla dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Nie określono skuteczności ani bezpieczeństwa stosowania tego leku u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Jaki jest skład Orinox, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest ksylometazoliny chlorowodorek.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg ksylometazoliny chlorowodorku. 1 dawka (138 µl) zawiera 70 mikrogramów ksylometazoliny chlorowodorku.

Pozostałe składniki leku to: benzalkoniowy chlorek, disodu edetynian, sodu diwodorofosforan dwuwodny, disodu fosforan dwunastowodny, sodu chlorek, woda oczyszczona.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Orinox – jak stosować?

Leku Orinox nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat. U dzieci w wieku od 2 do 12 lat należy stosować pod nadzorem rodziców.

Zalecana dawka:

Dzieci w wieku od 2 do 6 lat
Pod nadzorem rodziców.
W razie potrzeby, należy stosować od 1 do 3 razy na dobę po 1 dawce aerozolu do każdego otworu nosowego. Pomiędzy kolejnymi podaniami powinna nastąpić 8-10 godzinna przerwa.

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat
Pod nadzorem rodziców.
W razie potrzeby, należy stosować od 1 do 3 razy na dobę po 1 do 2 dawek aerozolu do każdego otworu nosowego.

Pomiędzy kolejnymi podaniami powinna nastąpić 8-10 godzinna przerwa.

Sposób stosowania
Oczyścić nos.

Zdjąć nasadkę ochronną.

Przed pierwszym podaniem 5 razy nacisnąć pompkę. W przypadku, kiedy pompka nie była używana przez ponad 14 dni (po pierwszym użyciu), nacisnąć pompkę raz, aby przygotować aerozol do ponownego użycia. Przy systematycznym stosowaniu nie jest konieczne kilkakrotne naciskanie pompki. Należy upewnić się, aby nie rozpylać leku do oczu lub jamy ustnej.

Butelkę należy trzymać pionowo, a głowę pochylić lekko do przodu. Umieścić końcówkę w otworze nosowym i mocno nacisnąć pompkę. Wyjąć końcówkę z nosa, aby obniżyć ciśnienie. Powtórzyć czynności podczas podawania leku do drugiego otworu nosowego. Podczas aplikacji należy oddychać przez nos.

Po użyciu oczyścić końcówkę i nałożyć nasadkę ochronną.

W celu uniknięcia rozprzestrzeniania się zakażenia, butelka powinna być używana tylko przez jedną osobę.

Czas trwania leczenia
Nie należy stosować leku Orinox, aerozolu do nosa dłużej niż tydzień. Jeżeli po upływie tygodnia stosowania leku, objawy nie ustąpią lub powrócą, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz może udzielić porady w zakresie dalszego leczenia dolegliwości.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania zbyt dużej dawki tego leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie może wystąpić zarówno przy podawaniu donosowym, jak i doustnym.

Przedawkowanie, zwłaszcza u małych dzieci, może wywołać następujące objawy: lęk, pobudzenie, urojenia (omamy) lub drgawki na przemian ze zmniejszeniem temperatury ciała, bardzo skrajną postacią senności aż do utraty przytomności (letargu) i śpiączki. Innymi objawami przedawkowania mogą być: zwężenie źrenic, a nawet rozszerzenie źrenic, pocenie się, bladość, niebieskawe zabarwienie (sinica) skóry i błon śluzowych, kołatanie serca i bezdech (tymczasowe zaprzestanie oddychania).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Orinox – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Orinox w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Należy zapytać lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku u kobiet w ciąży. Należy stosować ten lek tylko wtedy, gdy lekarz zdecydował, że będzie to bezpieczne.

Karmienie piersią
Brak danych dotyczących przenikania ksylometazoliny do mleka ludzkiego. Nie można wykluczyć ryzyka dla dziecka karmionego piersią. Należy podjąć decyzję, aby przerwać karmienie piersią czy przerwać stosowanie ksylometazoliny biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla pacjentki. Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Orinox

Ulotka Orinox – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Orinox przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:


Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Orinox m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:


Sprawdź cenę i dostępność Orinox w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Orinox

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Orinox? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

2 komentarze do “Orinox”

  1. Od czasu kiedy zaczęłam używać tych kropli mam katar cieknacy cały czas chociaż nie jestem przeziebiona. Dawno już ich odstawiłam , a dolegliwość nadal jest. Nigdy więcej…

    Odpowiedz
  2. po pierwszym użyciu kropli stwierdziłam że chyba nie ma lepszch kropli miałam taki obrzęk w nosie że nie mogłam oddychac a po kroplach ulga niesamowita wielkie dzięki i polecam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Orinox. Podziel się doświadczeniami na forum.