Ondalek

Ondalek to lek, który zawiera substancję czynną ondansetronu. Działa on przeciwwymiotnie i jest stosowany w celu zapobiegania nudnościom i wymiotom wywołanym chemioterapią lub radioterapią u dorosłych oraz u dzieci w wieku 6 miesięcy i starszych. Dodatkowo, Ondalek jest używany do zapobiegania nudnościom i wymiotom po operacji chirurgicznej u dorosłych oraz u dzieci powyżej 1 miesiąca życia. Jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Ondalek. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Ondansetron należy do grupy leków, które działają przeciw nudnościom lub przeciwwymiotnie.

Ondansetron stosuje się w:
– zapobieganiu nudnościom i wymiotom wywołanym chemioterapią lub radioterapią stosowanym w leczeniu raka u dorosłych i u dzieci w wieku 6 miesięcy i starszych;
– zapobieganiu nudnościom i wymiotom po operacji u dorosłych i u dzieci w wieku 1 miesiąca i starszych.

Jaki jest skład Ondalek, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest ondansetron. Każda tabletka powlekana zawiera 4 mg lub 8 mg ondansetronu (w postaci ondansetronu chlorowodorku dwuwodnego).

Ponadto lek zawiera: laktozę bezwodną, celulozę mikrokrystaliczną, skrobię kukurydzianą żelowaną, magnezu stearynian;
otoczka: hypromeloza, laktoza jednowodna, tytanu dwutlenek (E171), triacetyna, żelaza tlenek żółty (E172).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Ondalek – jak stosować?

OndaLEK należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

– Każdą tabletkę należy połknąć w całości, popijając niewielką ilością wody.

Lekarz zadecyduje, jaka dawka ondansetronu jest odpowiednia dla pacjenta. Dawka leku zależy od wskazania do stosowania ondansetronu i od czynności wątroby.

Lekarz może również zalecić podawanie ondansetronu we wstrzyknięciu. Dostępne są do tego celu roztwory ondansetronu do wstrzykiwań.

Pacjenci leczeni chemioterapią i (lub) radioterapią, która wywołuje nudności i wymioty
– Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku)
Zalecana dawka wynosi 8 mg na 1 do 2 godzin przed chemioterapią, a następnie 8 mg po 12 godzinach.

W celu zapobiegania nudnościom i wymiotom tabletki ondansetronu można podawać po pierwszych 24 godzinach od zakończenia chemioterapii. Zazwyczaj stosowaną dawką jest 8 mg dwa razy na dobę. Dawkę tę można stosować do 5 dni.

– Dzieci w wieku powyżej 6 miesięcy i młodzież (poniżej 18 lat)
Ondansetron można podawać we wstrzyknięciu bezpośrednio przed chemioterapią, a po 12 godzinach doustnie w dawce 2 mg lub 4 mg (zależnie od wielkości dziecka), lub w dwóch kolejnych wstrzyknięciach podanych co 4 godziny.

Po chemioterapii dawka zależy od wielkości dziecka i ustala ją lekarz. Zazwyczaj podaje się doustnie 2 mg lub 4 mg, a dawkę tę można stosować do 5 dni.

Zapobieganie nudnościom i wymiotom po operacji
– Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku): zwykle stosowaną dawką u dorosłych jest 16 mg doustnie przed operacją lub 8 mg przed operacją, a następnie dodatkowe dwie dawki po 8 mg w odstępie 8 godzin.
– Dzieci w wieku powyżej 1 miesiąca i młodzież (poniżej 18 lat): zaleca się podawanie ondansetronu w powolnym wstrzyknięciu na początku operacji, w dawce odpowiedniej dla masy ciała dziecka, maksymalnie do 4 mg.

Leczenie nudności i wymiotów po operacji
– Dorośli: zalecane jest podawanie ondansetronu we wstrzyknięciu.
– Dzieci w wieku powyżej 1 miesiąca i młodzież: zaleca się podawanie ondansetronu w powolnym wstrzyknięciu, w dawce odpowiedniej dla masy ciała dziecka, maksymalnie do 4 mg.

Pacjenci z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby
– Całkowita dawka dobowa nie powinna być większa niż 8 mg.
Jeśli pacjent uzna, że działanie ondansetronu jest zbyt silne lub za słabe, powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent zażyje zbyt dużo tabletek lub gdy ktoś inny omyłkowo przyjmie lek, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub udać się bezpośrednio do szpitala. Należy zabrać ze sobą pozostałe tabletki lub opakowanie, aby pokazać je lekarzowi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ondalek – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku OndaLEK z jedzeniem i piciem.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Ondalek w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania ondansetronu w okresie ciąży ze względu na niedostateczne doświadczenie.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Ondalek

Ulotka Ondalek – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Ondalek przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ondalek m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Ondalek w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Ondalek

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Ondalek? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Ondalek. Podziel się doświadczeniami na forum.