ONDALEK (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)

WSKAZANIA

Ondansetron należy do grupy leków, które działają przeciw nudnościom lub przeciwwymiotnie.

Ondansetron stosuje się w:
– zapobieganiu nudnościom i wymiotom wywołanym chemioterapią lub radioterapią stosowanym w leczeniu raka u dorosłych i u dzieci w wieku 6 miesięcy i starszych;
– zapobieganiu nudnościom i wymiotom po operacji u dorosłych i u dzieci w wieku 1 miesiąca i starszych.

SKŁAD

Substancją czynną jest ondansetron. Każda tabletka powlekana zawiera 4 mg lub 8 mg ondansetronu (w postaci ondansetronu chlorowodorku dwuwodnego).

Ponadto lek zawiera: laktozę bezwodną, celulozę mikrokrystaliczną, skrobię kukurydzianą żelowaną, magnezu stearynian;
otoczka: hypromeloza, laktoza jednowodna, tytanu dwutlenek (E171), triacetyna, żelaza tlenek żółty (E172).

DAWKOWANIE

OndaLEK należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

– Każdą tabletkę należy połknąć w całości, popijając niewielką ilością wody.

Lekarz zadecyduje, jaka dawka ondansetronu jest odpowiednia dla pacjenta. Dawka leku zależy od wskazania do stosowania ondansetronu i od czynności wątroby.

Lekarz może również zalecić podawanie ondansetronu we wstrzyknięciu. Dostępne są do tego celu roztwory ondansetronu do wstrzykiwań.

Pacjenci leczeni chemioterapią i (lub) radioterapią, która wywołuje nudności i wymioty
– Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku)
Zalecana dawka wynosi 8 mg na 1 do 2 godzin przed chemioterapią, a następnie 8 mg po 12 godzinach.

W celu zapobiegania nudnościom i wymiotom tabletki ondansetronu można podawać po pierwszych 24 godzinach od zakończenia chemioterapii. Zazwyczaj stosowaną dawką jest 8 mg dwa razy na dobę. Dawkę tę można stosować do 5 dni.

– Dzieci w wieku powyżej 6 miesięcy i młodzież (poniżej 18 lat)
Ondansetron można podawać we wstrzyknięciu bezpośrednio przed chemioterapią, a po 12 godzinach doustnie w dawce 2 mg lub 4 mg (zależnie od wielkości dziecka), lub w dwóch kolejnych wstrzyknięciach podanych co 4 godziny.

Po chemioterapii dawka zależy od wielkości dziecka i ustala ją lekarz. Zazwyczaj podaje się doustnie 2 mg lub 4 mg, a dawkę tę można stosować do 5 dni.

Zapobieganie nudnościom i wymiotom po operacji
– Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku): zwykle stosowaną dawką u dorosłych jest 16 mg doustnie przed operacją lub 8 mg przed operacją, a następnie dodatkowe dwie dawki po 8 mg w odstępie 8 godzin.
– Dzieci w wieku powyżej 1 miesiąca i młodzież (poniżej 18 lat): zaleca się podawanie ondansetronu w powolnym wstrzyknięciu na początku operacji, w dawce odpowiedniej dla masy ciała dziecka, maksymalnie do 4 mg.

Leczenie nudności i wymiotów po operacji
– Dorośli: zalecane jest podawanie ondansetronu we wstrzyknięciu.
– Dzieci w wieku powyżej 1 miesiąca i młodzież: zaleca się podawanie ondansetronu w powolnym wstrzyknięciu, w dawce odpowiedniej dla masy ciała dziecka, maksymalnie do 4 mg.

Pacjenci z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby
– Całkowita dawka dobowa nie powinna być większa niż 8 mg.
Jeśli pacjent uzna, że działanie ondansetronu jest zbyt silne lub za słabe, powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

PRZEDAWKOWANIE

Jeśli pacjent zażyje zbyt dużo tabletek lub gdy ktoś inny omyłkowo przyjmie lek, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub udać się bezpośrednio do szpitala. Należy zabrać ze sobą pozostałe tabletki lub opakowanie, aby pokazać je lekarzowi.

JEDZENIE I PICIE

Brak informacji na temat związku stosowania leku OndaLEK z jedzeniem i piciem.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Nie zaleca się stosowania ondansetronu w okresie ciąży ze względu na niedostateczne doświadczenie.

ULOTKA

CHPL

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here