Olimel N9

Olimel N9 to specjalistyczna emulsja do infuzji, która jest dostarczana w trójkomorowym worku. W pierwszej komorze znajduje się roztwór glukozy, w drugiej - emulsja tłuszczowa, a w trzeciej - roztwór aminokwasów. Jest wskazany do żywienia pozajelitowego osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 2 lat, w przypadkach, gdy doustne lub jelitowe odżywianie jest niemożliwe, niewystarczające lub przeciwwskazane. Jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Olimel N9. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Olimel to emulsja do infuzji. Olimel jest stosowany do dożylnego odżywiania przez rurkę dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 2 lat, gdy odżywianie doustne nie jest odpowiednie.
Olimel może być stosowany jedynie pod kontrolą lekarza.

Jaki jest skład Olimel N9, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi w każdym z worków gotowej emulsji są: 14,2% (co odpowiada 14,2 g/100 ml) roztwór L-aminokwasów (alanina, arginina, glicyna, histydyna, izoleucyna, leucyna, lizyna (w postaci lizyny octanu), metionina, fenyloalanina, prolina, seryna, treonina, tryptofan, tyrozyna, walina, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy), 20% (co odpowiada 20 g/100 ml) emulsja tłuszczowa (oczyszczony olej z oliwek oraz oczyszczony olej sojowy) i 27,5% (co odpowiada 27,5 g/100 ml) roztwór glukozy (w postaci glukozy jednowodnej).

Dokładny opis innych składników leku zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Olimel N9 – jak stosować?

Olimel należy stosować wyłącznie u dorosłych oraz u dzieci w wieku powyżej 2 lat.
Lek ma postać emulsji do infuzji podawanej przez plastikową rurkę do dużej żyły w klatce piersiowej
pacjenta. Przed zastosowaniem, Olimel powinien znajdować się w temperaturze pokojowej. Olimel jest przeznaczony wyłącznie do jednorazowego użycia.

Dawkowanie – dorośli
Szybkość podawania, zgodnie z potrzebami i stanem klinicznym pacjenta, zostanie ustalona przez lekarza.
Olimel należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Wszystkie wątpliwości dotyczące stosowania leku należy przekazać lekarzowi.

Lek można stosować tak długo, jak potrzeba, w zależności od stanu klinicznego pacjenta.
Infuzja 1 worka trwa zazwyczaj od 12 do 24 godzin.
Szybkość podawania zazwyczaj jest zwiększana stopniowo podczas pierwszej godziny nie przekraczając 1,8 ml/kg masy ciała pacjenta/godz. Ze względu na zawartość aminokwasów, maksymalna dawka dobowa
wynosi zwykle 35 ml/kg masy ciała.

Dawkowanie – dzieci w wieku powyżej dwóch lat oraz młodzież
Dawka leku stosowana u dziecka oraz okres jej podawania są ustalane przez lekarza. Zależy to od wieku, masy ciała, wzrostu, stanu klinicznego, dziennej objętości płynów oraz zapotrzebowania na energię i zapotrzebowania na azot.

Olimel należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy
ponownie skontaktować się z lekarzem.

Pacjenci pediatryczni (2-11 lat)
Szybkość podawania zazwyczaj jest zwiększana stopniowo podczas pierwszej godziny, nie przekraczając 3,5 ml/kg masy ciała/godz. Ze względu na zawartość aminokwasów, maksymalna dawka dobowa wynosi zwykle 53 ml/kg masy ciała.

Pacjenci pediatryczni (12-18 lat)
Szybkość podawania zazwyczaj jest zwiększana stopniowo podczas pierwszej godziny, nie przekraczając 2,1 ml/kg masy ciała/godz. Ze względu na zawartość aminokwasów, maksymalna dawka dobowa wynosi zwykle 35 ml/kg masy ciała.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku podania pacjentowi zbyt dużej dawki leku lub zbyt szybkiej infuzji zawarte aminokwasy mogą przyczynić się do zwiększenia kwasowości krwi i wystąpienia objawów hiperwolemii (zwiększenie objętości krwi krążącej). Może zwiększyć się stężenie glukozy we krwi i w moczu, może dojść do powstania zespołu hiperosmolarności (nadmiernej lepkości krwi), a zawarte w emulsji tłuszcze mogą zwiększyć poziom triglicerydów we krwi. Podanie zbyt dużej objętości preparatu Olimel może wywołać nudności, wymioty, dreszcze oraz zaburzenia elektrolitowe. W takiej sytuacji należy natychmiast przerwać infuzję.

Niekiedy w ciężkich przypadkach, aby wspomóc nerki pacjenta w wydaleniu nadmiaru leku, lekarz może być zmuszony do poddania go tymczasowej dializie nerek. Aby zapobiec takim sytuacjom, lekarz regularnie monitoruje stan pacjenta oraz sprawdza parametry krwi. W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Olimel N9 – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Olimel N9 z jedzeniem i piciem.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Olimel N9 w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.Jeśli to konieczne, można rozważyć podanie leku Olimel w okresie ciąży i karmienia piersią. Należy zgłosić lekarzowi, jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że jest w ciąży lub jeśli karmi piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Olimel N9

Ulotka Olimel N9 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Olimel N9 przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Olimel N9 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Olimel N9 w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Olimel N9

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Olimel N9? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Olimel N9. Podziel się doświadczeniami na forum.